Hayvanlar Alemi

Kerry Blue Terrier Köpeği: Özellikleri Nedir ve Bakımları Nasıl Olmalıdır?

Adını mavi, siyah, gümüş tüy renklerinden alan Kerry Blue Terrier, ilk görünüşte insanları oldukça şaşırtan özel beden yapısına sahip, dünyanın en ilginç köpek türlerinden biridir.

Parlak mavi ve siyah tüylerinin yanında, üçgen bir vücudu olan Kerry Blue Terrier, tüm bu ilginç görünümünün ötesinde kendine özgü bir karaktere sahiptir. Bir bakıma kolay eğitime uygun olan bu köpek cinsi aynı zamanda agresif, inatçı ve duygusal tavırlar sergileyebilmektedir. Bunun yanında Kerry Blue Terrier, sahibine ve sevdiklerine karşı son derece sadık bir karakter taşır.

Yaşadığı ve sahibine ait alanları korumaya meyilli bir köpek olan Kerry Blue Terrier, aynı zamanda avcılık özellikleri taşımaktadır. İrlanda’nın simgelerinden olan bu köpekler ortalama 14 – 18 kg ağırlığında olurlar. Peki, bu dünyanın en ilginç köpeklerinden biri olan Terrier türünün bakımı nasıl olmalıdır? Kerry Blue Terrier cinsi köpeklerin özelliklerini ve bakımında dikkat edilmesi gerekenleri kısaca ele almaya çalışalım.

Kerry Blue Terrier Cinsi Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kerry Blue Terrier, adını yaşadığı yerden (Kerry) ve tüylerinin renginden (mavi/siyah/gümüş) almaktadır. 18. Yüzyıldan bu yana İrlanda’nın önemli simgelerinden biri olan bu sevimli köpekler, iki farklı ırktan meydana gelmiştir. İyi bir avcı olan Blue Terrier, inatçılık özelliği ile birlikte avını sonuna kadar takip etme özelliğine sahiptir.

Yabancı kişilere karşı dikkatli ve zaman zaman saldırgan olmalarının yanında, sahiplerine karşı da son derece sadıktırlar. Hareketi ve oynamayı severler. Zeki köpek türlerinden biri olarak kabul edilen Kerry Blue Terrier köpeği, genellikle sebepsiz yere saldırganlaşmazlar. Ortalama ömürleri 14 – 16 yıldır. Koyu renkli gözlere sahip bu köpekler, kaslı ve dinç bir yapıya sahiptir.

Kerry Blue Terrier Köpeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kerry Blue Terrier cinsi köpekler hareket ederek enerjisini atmalıdır. Aksi takdirde kolayca şişmanlayabilirler. Bundan dolayı düzenli yürüyüşler yaptırmak son derece yararlı olacaktır.  Dilerseniz yürüyüş dışında onun oyuncu doğasına uygun oyunlar bulabilirsiniz. Tüylerin bakımına özen göstermek de oldukça önemlidir.

Kerry Blue Terrier, oldukça güzel bir kürk yapısına sahip olup, fazla tüy dökmeyen bir cinstir. Yine de tüyleri düzenli olarak taramak gerekir. Bunun yanında haftada bir veya iki kez banyo yaptırabilirsiniz. İnatçı özelliğinden dolayı Kerry Blue cinsi köpeğin eğitimi sabır isteyen bir sürece dönüşebilir. Ancak bu köpek türü oldukça zeki olduğu için öğreteceğiniz hareketleri kolayca kavrayabilecektir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu