Diyet ve ZayıflamaSağlık

Kekik Çayı Ve Faydaları Ve Zararları

Kekik Çayı Ve Faydaları Ve Zararları  Mutfaklarımızda baharat olarak çok sık kullandığımızkekik birçokyemeğimizi tatlandırmaktadır. Özellikle kırmızı ve beyaz et ile hazırlanmış yemek tabaklarından eksik olmayan kekik farklı aroması ile sofralarımızı her daim bulunmaktadır

Çorak toprakları seven güneşli ve eğimli arazilerde yetişen kekiğin çok bilinen 100 farklı türü vardır. Ülkemizde ise 33 tür kekik bulunmaktadır. Rakımı yüksek yerleri (600-900 metre) seven bu bitki en kaliteli bir şekilde Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişse de, yurdun dört bir tarafından faklı türleri bulunmaktadır.

Kurutulmuşu baharat olarak kullanılan kekikten ayrıca yağ elde edilmektedir. Kekik yağı  ağrı kesici olarak, enfeksiyon tedavisinde, antioksidan olarak  ve mantar tedavisinde kullanılır. Kekiğin diğer bir kullanımı ise çay olarak tüketilmesidir. Kekik Çayı yaş veya kurutulmuş kekik bitkisinin sıcak su ile demlenmesi ile yapılır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

5-kekik-cayi
5-kekik-cayi

Yazımızın asıl konusu olan Kekik Çayı nasıl yapılır? Evimizde, işyerimizde çok kolay bir şekilde yapabileceğimiz bu mucize içecek sağlığımıza da çok faydalı. Düzenli kullanımında romatizmadankansere, bronşitten cilt problemlerine kadar birçok faydası olan bu çayın yapım tarifleri şöyledir:

Malzemeler

Kurutulmuş ve ince kıyılmış 2 tatlı kaşığı kekik,2 bardak içme suyu

Hazırlanışı

İçme suyunu kaynatalım. Su kaynadıktan sonra altını kapatalım. Çok az bir beklemeden sonra içine kekiği atalarım. Ağzı kapalı bir şekilde 10  dakika demleyelim. Demlenen kekiği süzerek fincanlara dolduralım. Günde 1-2 fincan içebilirsiniz. Günde 2 fincanı geçmemek önerilir.

Kekik Çayı yapacağımız zaman içerisinde kekik olan suyu kesinlikle kaynatmamak gerekir. O nedenle kaynamış suyu çok az bekletip içerine kekik atmak  gereklidir.Kaynarken suyun içerisine kekikten atarsak bitkinin içerisinde bulunan etken maddeler kaybolacaktır. Ayrıca kendine ait o güzel keskin koku azalacaktır. Demlenmiş kekik daha sonra tekrar kaynatılmaz. Tekrar kaynatıldığında içerisindeki etken olan eterli uçucu yağlar kaybolacaktır. Çay yaparken kuru kekik kullanıldığı gibi yaş kekik de kullanılabilir. En güzeli kendi ellerimiz ile doğadan topladığımız yaş kekikten yapılan çaydır. Şehir yaşantısı nedeni ile ulaşamadığımız kekiği satıcılarından alırken yeni mahsul, canlı renkli, keskin kokulu ve demette kurutulmuş olanı tercih ediniz.

Yaş kekiği evinizde sizlerde kurutabilirsiniz. Satıcısından aldığınız taze kekiği evde bol su ile yıkayınız. Fazla sularını iyice süzünüz. Evinizin içerisinde direk güneş görmeyen ve sizlere engel olmayacak bir yere, bir bezin üzerine sererek kurumasını bekleyiniz. Kurutulmuş kekiği kapalı cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz.İkizler Burcu Nasıl Beslenmeli

Kekik Çayının Faydaları

kekik çayı zararları
kekik çayı zararları

Dünyanın değişik bölgelerinde, farklı türleri bulunan kekik birçok alanda kullanılır. Alternatif tıpta da yaygın kullanımı bulunan Kekik bitkisi, tarihte hastaların tedavi aşamalarında da kullanılmıştır. Kekik içerisinde mineraller, uçucu yağlar, yararlı fenoller veflavonoidler barındırır.

Mucize bitki kekiğin birçok faydası vardır. Kekikten çay yapıldığı zaman ise şu faydalar elde edilir.

-Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Özellikle kış aylarında, üst solunum yolu rahatsızlıklarının artığı aylarda Kekik Çayı kullanımı tavsiye edilir. İçerdiği bileşenler sayesinde bronşları açarak rahatlatıcı ve iyileştirici etki sağlar. Bronşları açtığı için astım, bronşit, öksürük, soğuk algınlığı rahatsızlıklarında ilave tedavi olarak kullanılabilir. Bu rahatsızlıklardan dolayı oluşan boğaz ağrılarını azaltır.Çay veya gargara kullanımı ile boğaz iltihaplarında kullanımı önerilir.

Soğuk algınlıklarında veya farklı sebeplerden oluşan balgam için limon sıkılarak içilen Kekik Çayı balgam söktürücü vazifesi görür.

-Bakteriler İle Savaş

Antibiyotik ile birlikte kullanımında helicobacter pylori bakterisi ile mücadelede olumlu sonuçlar verebilir. Bu bakteri ülser, gastrit hatta mide kanserine yol açabildiği için mücadele etmek gereklidir. Kekik Çayı bu tedavide yardımcı olarak kullanılabilir.

-Ağız Ve Diş Sağlığı

Çayın gargarası ağız kokusunu almakta çok başarılıdır. Demlenen çay gargara olarak kullanıldığında diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Diş ağrısı varsa hafifletir bazen de tümden diş ağrısını alır. Gargara yaparken ılımış çay, ağızda bir müddet tutularak lavaboya tükürülür.Kötü nefes ve diş eti iltihabı için ev yapımı ilaç olarak bile kullanılabilir. Kötü kokuyu yok eder ve iltihabı azaltır.

-Stres İle Savaş

kekik-cayi
kekik-cayi

Kekik Çayı aynı Melisa Çayı gibi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Vücuttaki seretonin ve dopamin seviyelerini artıran bu çay ,bununla yetinmeyip içerisindeki karvakrol’dan dolayı insanları sakinleştiriyor , ruh halinin olumlu hale getiriyor ,kötü düşüncelerden ve stresten arındırıyor. İçerisinde bulunan B6 sayesinde stres durumlarını azaltır. Depresyonu ve asabiyeti önler. Kafein içermediği için gece kullanımına uygundur. Uykusuzluk yapmaz. Anksiyete’yi(Kaygı bozukluğu)  azaltır.

-Kalp Sağlığı

Kekik içerdiği mineral, vitamin ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Kekik, magnezyumu içerisinde bol miktarda barındırmaktadır. Magnezyum kalp hastalıklarının önlenmesinde gerekli olan hayati bir besindir. Kan damarlarının düzgün çalışmasını sağlayarak, kolesterol birikmesini önler, kan akışını düzenler. Kekikte bulunan antioksidanlar serbest radikal hasarından kalbi korur. Kekik Çayı’nın düzenli alımı düşük kan basıncını ve kolesterol düzeyini azaltmakta etkilidir. Kullanımıateroskleroz (damar sertleşmesi)riskini azaltır.

İçerisinde bulunan potasyum kan damarlarını rahatlatarak kan basıncını düşürür. Kalp krizi ve felci engelleyebilir.

-Kanser Tedavisi

Kekik Çayı bağırsak solucanlarına ve gaz birikmesine karşı çok etkilidir. Bu çay sindirim fonksiyonlarına iyi gelir, karın ağrısını, fazla gazı ve enflamasyonu (yangı veya iltihaplanma, vücudun erken uyarı sistemi) kontrol etmenize yardımcı olur. Çayı tüketimi  iyi bağırsak bakterilerinefaydalıdır. Hazmı kolaylaştırır.Kolon kanserinde tam bir yardımcı olan bu çayın 2012 yılında yapılan bir çalışmada bu kansere karşı direnç gösterdiği ispatlanmıştır. Diğer kanser türlerine özellikle de meme kanserine karşı iyi bir koruyucudur. Kansere yakalanma riskini azaltır.

-Sindirimi Rahatlatır

Kekik Çayı iştahaçıcıdır, sindirime yardımcı olur, şişkinlik, hazımsızlık olduğunda mideyi içerisindeki maddelerden dolayı rahatlatır. İçerisinde bulunan fenoller spazmları azaltırken uçucu yağlarda bağırsaklarda oluşabilen krampları alır. Ayrıca bağırsak parazitlerini yok eder. Kekik Çayı balla beraber karıştırılıp içildiğinde bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Yemekten sonra içilen bir bardak Kekik Çayı hazımsızlığa çok iyi gelir. Özellikle ölçüyü fazla kaçırdığımız yemeklerden sonra içeceğimiz çay ile şişkinlik önlenecektir. Mide rahatsızlığına çok iyi gelen ve onun düzenli çalışmasını sağlayan bu çay sayesinde kilo vermek de mümkündür.

-Bağışıklık Sistemini Takviye Eder

kekik
kekik

Kekik Çayıiçerisinde bol miktarda C vitamini, A vitamini, bakır, lif, demir, manganez içerir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Düzenli tüketiminde bağışıklık sistemini güçlendirir. A ve C vitamini barındırdığından sürekli olarak hasta olanların tedavisinde bir çözümdür. Mikrop öldürücüdür. Antioksidan olduğundan zindelik verici, ağrı kesici, bağışıklık destekleyici özellikleri vardır.

-Adet Dönemi Rahatsızlıkları

Adet dönemi ağrılarını azaltır döngüyü düzene sokar. Bu dönemde ortaya çıkan alt karın spazmlarını azaltmak amacı ile de kullanılabilir. Adet dönemi başlamadan ortaya çıkan semptomları hafifletir. Regl kanamalarını dengeler, ağrılarda hafifletici ve rahatlatıcı etki yapar.

-Romatizmal Ağrılar

Burkulmalara iyi gelmektedir, bacaklarda hissedilen romatizmal ağrıları azaltmaktadır. İçerisinde barındırdığı biberiye asidi ve luteolin ile Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile hücresel oksijenlenmeyi düzenlemeye ve kan dolaşımının gelişimine yardımcı olur.

-Cilde İyi Gelir

İçerdiği flavonid içeriğinden dolayı, Kekik Çayı, hücre yaşlanmasını engellemekte mükemmeldir. Bu maddeleryaşla birlikte gelen kırışık ve çizgilerin oluşmasını önler,    dokuları yol açtığı bozulmalara karşı korur.Kekik güzel bir cilt için gerekli olan besin ve antioksidanlar yönünden çok zenginidir. Kekik Çayı, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak enfeksiyonlardan cildi uzak tutmaktadır.

Ilımış Kekik Çayına batırılan bir pamuk ile yapılan masaj gözlerdeki şişkinlik ve yorgun görüntüye çok iyi gelecektir.

Kekik Çayını Kimler Tüketmemeli?

kekik-cayi-adet-soktururmu
kekik-cayi-adet-soktururmu

Bu kadar faydasını sıraladığımız Kekik Çayı bazılarımıza dokunabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Nane ailesine alerjisi olan insanlar,

2-Emzikli ve hamile olanlar,

3-Karaciğer iltihabı, ülseri, gastriti olanlar,

4-Doktorunun kullanmasını yasakladıkları kişiler,

5-Kan sulandırıcı ilaç kullananlar,

DİKKAT: İnsanlar bitki çaylarına farklı tepkiler verebilir. Bu nedenle özellikle bir sağlık sorunu olan kişiler tüm bitki çayları kullanımından önce doktorlarına danışmalıdırlar. Ayrıca tüm besinlerde olduğu gibi kullanım abartılmamalı ve günde 2 fincan ile sınırlandırılmalıdır. Kaynak

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir