Hayvanlar Alemi

Kedinizin Kusma Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde en sık görülen ve sindirim sistemi problemlerinden biri, kusmadır. Aynı zamanda kedilerde meydana gelen kusma rahatsızlıkları, sindirim sistemi sendromu olarak geçmektedir. Kusma, sindirim sistemi gibi rahatsızlıklardan meydana gelebildiği gibi birçok sebepten dolayı da oluşabilmektedir. Kedinizin kusma sebepleri nelerdir? Sorusuna cevap verecek olursak; kronik ve akut olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir. Kronik kusmalar, sürekli devam eden ve uzun süren kusmalardır. Akut kusmalar ise, kısa süren ve devam eden kusmalardır. Bu sorunların belirlenmesi kedinin sağlığı için son derecede önemlidir. O yüzden iyice araştırılmalı ve kedilerde meydana gelen kusmaların tedavisi kısa sürede yapılmalıdır. Aksi takdirde beraberinde karın ağrısı ve ağız kokusu gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

Kedilerde Kusma Rahatsızlıkları Neden Meydana Gelir?

Kedilerde meydana gelen kusma rahatsızlıkları, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden biri, tüy çıkarmadır. Bilindiği üzere kediler tüylerini kendi dilleri ile temizler. Yalama esnasında birden fazla tüy yutarlar ve bunun sonucunda da kusma rahatsızlıkları görülür. En belirgin nedenlerden biridir. Kediniz kustuktan sonra tüy yumağını rahatlıkla görebilirsiniz. Kedilerde görülen kusma rahatsızlıklarının bir diğer belirgin nedeni ise, hızlı yemek tüketmeleridir. Kediler çoğu zaman sabırsız bir şekilde yemek tüketir. Hızlı yemek yemeye bağlı olarak kusmalar meydana gelebilir. Bu nedenlere ek olarak; beslenme değişikliği, bayat mamalar, ilaçlar, zehirlenmeler, parazitler ve yabancı cisimler kedilerin kusmasına neden olabilir.

Kedilerde Kusma Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Kedinizin kusma nedenleri bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklardan biri, salmonella enfeksiyonudur. Salmonella enfeksiyonu, kedilerde sık sık görülen rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Böyle bir duruma mutlaka veterinere danışılmalı ve enfeksiyona neden olan etkenler bilinmelidir. Aynı zamanda bağırsak tıkanıklıkları, tümörler, sistemik hastalıklar ve endokrin sistem bozuklukları gibi hastalıklar kedilerin kusma sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle de kedilerde görülen mide ve bağırsak tümörleri hem kusma sorunlarına hem de karın ağrılarına neden olmaktadır. Bunun sonucunda da kedi halsiz düşer. Karaciğer, pankreas ve böbrek rahatsızlıkları kedilerin kusma sorunlarını ortaya çıkaran diğer sebeplerdir. Bu rahatsızlıklar ancak veteriner kontrolü sonucunda ortaya çıkar. O yüzden en yakın zamanda veterinere başvurulması kedinizin sağlığı için daha yararlı olacaktır.

Kedilerde Kusma Rahatsızlıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde görülen kusma rahatsızlıkları, birden fazla nedene bağlı olmaktadır. Bu nedenle veteriner kontrolünün ardından tedavi etmek daha doğru olacaktır. Eğer kedinizde ishal rahatsızlıkları, uyuşukluk, kilo ve iştah kaybı gibi sorunlar varsa, bu ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kendi yöntemleriniz ile tedavi etmek yerine, veteriner kontrolünün ardından tedavi edilmesi daha doğrudur. Ancak kediniz kustuktan sonra uzun bir süre yemek vermemeli ve dinlenmesine izin vermelisiniz. Aynı zamanda kediniz kusarken kan geliyorsa, mide ve bağırsak ülseri gibi hastalıklar olabilir. O yüzden veteriner hekimine başvurmalı ve tedavisini yaptırmalısınız.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu