Hayvanlar Alemi

Kedilerle İletişim Kurmanın En Kolay Yolu

 

Kedilerin dünyaları ve dünyaya bakış açıları biz insanlarınkinden çok daha farklıdır. Kediler her ne kadar nankör olarak bilinse de sizi bir insandan daha çok sever ve sizinle sürekli vakit geçirmek isterler. Hele de ufak tefek yaramazlık yaptıkları zaman, bir çocuktan daha yaramaz hale gelebilirler. Eğer kedinizle nasıl konuşacağınızı ve en iyi şekilde nasıl iletişim kurabileceğinizi bilirseniz hem siz hem de kediniz birbirinize daha çok alışırsınız ve eğlenceli günler yaşayabilirsiniz.

Kuyruğu dik olan bir kedi mutludur ama eğer kuyruğunu hızlı bir şekilde sallıyorsa bir şeyden dolayı huzursuzdur veya heyecanlıdır. Eve geldiğinizde kediniz sizi görünce kuyruğunu titretiyorsa sizi gördüğüne ne kadar çok mutlu olduğunu anlatmaya çalışıyordur. Ancak eğer kedinizi kuyruğunu bacaklarının arasına alınmış bir şekilde görürseniz muhtemelen bir şeyden korkmuştur. Onunla sakin ve şefkat dolu bir sesle konuşarak sırtını ve başını sıvazlayabilir ve onu sakinleştirebilirsiniz. Gelen misafirlerinizin bacaklarına kendini ya da kuyruğunu sürtüyorsa ona “Hoş geldin.” demek istiyordur.

Kedinizin Beden Dili Hareketlerini Anlamaya Çalışın

Öncelikle kedinizin beden dili hareketlerini ve o hareketlerle ne anlatmaya çalıştığını iyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için de onu dinlemeyi öğrenmeli ve sabırlı olmalısınız. Kedinizin eşyalara, diğer hayvanlara ve misafirlere olan tepkilerini gözleyin ve size karşı daha çok hangi tepkileri gösterdiğini öğrenmelisiniz.  Kediler çok hassas varlıklardır ve sizden ilgi isteyeceklerdir. Sabahları uyandığınızda yatağınıza gelip size sarılmak ve oyun oynamak isteyebilir. Onu itip kakmak yerine istediği sevgiyi ve ilgiyi göstermeniz aranızdaki bağı daha da derinleştirecektir.

Kedilerin gözlerini kırptıklarına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Kedi dilinde gözleri kırpmak “Seni seviyorum.” Manasına gelmektedir. Siz de aynı şekilde kediniz evde rahatken ve sinirli değilken, ona gözünüzü yavaşça açıp kapayın ve bunu kediniz size aynı karşılığı verene kadar yapmaya devam edin.  Ayrıca kedilerin birbirini selamlama şeklini de deneyebilirsiniz. Kediler birbirlerinin burunlarına dokunarak selamlaşırlar. Siz de elinizi yavaşça kedi burnu gibi kıvırarak yanından ve önünden uzatabilirsiniz.

Kedinizle Konuşurken Alçak Sesle Konuşmaya Dikkat Edin

Kuşlarla, kedilerle veya herhangi bir hayvanla sinirli bir şekilde bağırarak konuşmak o hayvanı korkutacaktır ve sizden kaçacaktır. Kedinizle de yüksek sesle konuştuğunuzda ona kızdığınızı sanacak ve sizden korkarak uzaklaşacaktır. Sakin ve küçük harflerle konuşmak kedinizi size daha da yakınlaştıracaktır ve unutmayın “Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır.”.

Kediniz kucağınıza oturmak istediğinizde veya bir şey yemek istediğinde gözlerinize bakıp izin almak isteyecektir; kedinizle aranızda “evet” veya “hayır” anlamına gelecek işaretler olmalı. Mesela kedinize çıkaracağınız bir öpücük sesi ona izin verdiğiniz manasına gelebilir. Bu tamamen sizle kediniz arasında bir iletişim olmalı. Kedinizle ortak diliniz sevgi olmalıdır ve sürekli sevgi dilinde onunla konuşmaya çalışın.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Köpeklerin iletişimini duymuştum da kedilerin de bizi anlaması ve dinlemesi çok ilginç, yinede arada keyiflerine düşkün olabiliyorlar

  2. Bence bu kedinin cinsine göre değişen bir şey. Kedi sahibiyim. Her kedinin tavırları bir olmuyor. Bazıları ile kısık ses ile seslenmek gerekirken benim kedim gibi kedilere yüksek sesle seslendiğinizde daha çabuk dikkat çekiyosunuz. Bahsettiğiniz gibi hareketlerini anlamaya başladıktan sonra bu kendiliğinden oluşan bir şey.

  3. Kedileri çok seviyorum.Ancak buna rağmen kedilerden de korkuyorum. Böyle her an ne yapacakları belli olmuyor gibi geliyor bana. Bir anda yüzüme bir pençe atacakmış hissi var hep içimde.belki de bu çocukluktan geliyor olabilir.küçükken bir kere elime çizmişti.O gün bugündür bir korku var içimde.Dediğim gibi korku var içimde ama buna rağmen çok seviyorummm.

  4. Gerçekten kediler hakkında hiç bilmediğim bilgiler edindim. Beden dili özellikle çok dikkatimi çekti. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir