Kedilerde Pire Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kedilerde Pire Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
15 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 4 kez okundu.

 

Dışarıda karşımıza çıkan sevimli ve yardıma muhtaç kedi yavrusunu, evdekileri ikna ederek eve aldık. Ama iş onu sadece eve almakla bitmiyor. Kedinizin yeme, bakım, oyun, aşı ve gezme gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Kedi sahiplenirken üzerinde en çok düşünülen kedilerin bitlenme veya pirelenme korkusudur. Eğer kedinizin bakımını çok iyi şekilde yaparsanız böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok düşük olur.

Kedilerde ortaya çıkan bit ve pireler gün geçtikçe size de bulaşabilir ve kaşındırabilir. Tüm evi baştan ilaçlamak yerine, kedinizi bitlenmeden aşılarını tam yapmak veya kedinizin üzerinde bir gördüğünüzde ve çok kaşındığında hemen veterinere gidilmelidir.

Pire Damlası Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Kedinizi veterinere götürdüğünüzde size ilk önereceği şey pire damlası kullanmak olacaktır. Pire damlalarını sadece veterinerde değil petshoplarda da bulabilirsiniz. Kedinizin yalayamayacakları ve ulaşamayacakları bölgelere sürülür; bu sayede kediniz ilaçtan zehirlenmez. Anne kediler yavrularına süt verdikleri zaman pire ilaçları yavru kedi sütten kesilene kadar kullanılmamalıdır.

Pire Damlaları Kedilerin Ensesine Sürülür.

Bu damlalar kana karışır ve pireleri öldürür. Ancak yavru kedilerde pire damlası kullanılmamalıdır çünkü anne kedi yavrusunu yalayarak temizlediğinde zehirlenebilir. Damlayı sürdüğünüz yeri kedinizin yalamasına veya ayakları ile kaşımasına izin vermemelisiniz. Eğer yalamalarını engelleyemiyorsanız bir huni kullanmakta fayda var. Damla yapılan yere kesinlikle su değmemeli ve siz de dokunmamalısınız. Pire damlası kullandıktan sonra kedinizi yıkamamalısınız. Eğer damla döktüğünüz yer çok kızarmış ve tahriş olmuşsa acil veterinere götürmeniz gerekir. Pire damlasına sizin de dokunmamanız gerekiyor.

Pire Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Pire tozu, kendini çok yalamayan ve uslu duran kedilerde kullanılır. Çünkü pire tozu, pire damlasından daha zehirlidir ve ölüme sebep olabilir. Yavru kediler çok hassas olduklarından onlar üzerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Pire tozunun gereğinden fazla kullanılması ölüme neden olabilir; bu yüzden bir veteriner tarafından uygulanması daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, kedinizin kendini yalamaması için huni kullanmalısınız.

Daha çok yaşlı kedilerde kullanılan pire tozunun nefes yoluyla içine çekilmesi de çok tehlikelidir. Pire tozunu kedinizin ulaşamayacağı yere döktükten sonra nemli bir bezle tüylerin üzerinde toplanan fazla tozu almalısınız. Veterinerin tavsiye ettiği günden sonra kedinizi dikkatlice ve iyice yıkayarak pire tozundan temizlemeniz gerekir. Bu yıkama işlemini yaparken de mutlaka koruyucu bir eldiven kullanın. Pire damlası gibi pire tozu da anne kedilerde ve yavrularında kullanılması tavsiye edilmez. Kediler sütten kesildikten sonra pire tozunu kullanabilirsiniz.

Pire tozu ve damlası yerine evde kullanabileceğiniz pire şampuanları da mevcuttur. Kedinizi evde yıkadıktan sonra tüylerini tarayarak pirelerden kurtulabilirsiniz. Pire şampuanlarının içinde de kimyasal madde olduğundan kedilerinizin cildinde tahrişe neden olabilir. Kimyasal madde içermeyen ürünler kullanmak isteyenler sirke, pire tarağı veya doğal yağlar da kullanabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git