Hayvanlar Alemi

Kedi ve Köpek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evde bakılan hayvan dostlarımızın başında gelen kedi ve köpekler hem bakımı kolay hem de insanlar tarafından sevgi gösterilmeye muhtaç varlıklardır.

Kedi ve köpeklerin etrafınızda olması ve sizlerle dostluklarını paylaşmaları sizi de psikolojik anlamda iyi hissettiren bir durumdur. Sokaklara terk edilemeye mahkûm olan ve bu ortamlarda yaşam kalım savaşı veren hayvan dostlarımıza sahip çıkarken bakımları konusunda da bazı bilgiler edinmenizde fayda vardır.

Kedi ve köpek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda mevcut olup hayvan dostlarınız ile daha iyi bir iletişim kurmanıza faydalı olacaktır.

Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kediler asil duruşları ile bilinen ve genellikle kendi hallerinde takılmayı seven hayvan dostlarımızdandır. Kedi bakımında dikkat edilmesi gereken durumların başında ise onlara ayıracağınız vakit gelmektedir. Günün belli zaman dilimlerinde kediniz ile ilgilenmeli ve yaklaşık yarım saatlik bir oyun seansı yaratmalısınız. Kediler soğuk görüntülerinin altında oldukça hisli varlıklardır. Dolayısıyla ona duyduğunuz sevgiyi ve ilgiyi oyun seanslarında gösterebilirsiniz.

Kendi temizliğini kendi sağlayan bu canlıları yazın belli dönemlerinde ferahlatmak adına yıkayabilirsiniz. Fakat kediler yıkanmaya ve suya aşırı duyarlı hayvanlar olduğundan bunu uygun sıcaklıkta ve kimyasal ürünler kullanmadan yapmanızda fayda vardır.

Kum eğitimi için de yeni evlat edindiğiniz kedinize kumunun yerini göstermeniz ve koklatmanız yeterli olacaktır. Kediler doğuştan kum iç güdüsüne sahip olduklarından genellikle ilk seferden sonra kum terbiyesini almış olacaklardır.

Eğer evinizde baktığınız kediniz elinizi ya da eşyalarınızı devamlı ısırmaya başladıysa bu durum diş kaşıntısının bir göstergesidir. Bu yüzden dişlerini kaşıyabileceği orta sertlikte bir oyuncak almanız bu durum için faydalı olacaktır.

Köpek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Köpekler soğukkanlı kedilerin yanında daha hassas bir kişilik yapısına sahip canlılardır. Bu yüzden her daim kedilerden daha fazla ilgi görmek isterler. Köpeklerin dostluk anlayışı da daha sahiplenici olduğundan köpek dostunuz sizi asla yalnız bırakmayacaktır.

Eğer tamamen yavru bir köpek sahiplendiyseniz ilk aşı dönemi bitene kadar köpeğnizi dışarı çıkartmamalısınız. Bu durumda henüz bağışıklık geliştirmemiş olan yavru köpeklerin hastalanması oldukça kolaydır.

Tuvalet eğitimi için de öncelikle evinizde çiş pedi kullanarak bunu öğretmenizde fayda vardır. İlk etaplarda evin belli kısımlarında tuvalet konusunda şanssızlıklar ile karşılaşabilmeniz de oldukça mümkündür ama bu konuda az sabır gösterirseniz kısa bir müddet sonra köpeğinizi bu eğitimi almış olacaktır.

Köpekler çabuk öğrenen ve duyarlı hayvanlardır bu yüzden birkaç kez tekrarladığınız komutları kolayca öğrenebilirler.

Bunun yanı sıra da evinizde baktığınız köpeğiniz ile günde yaklaşık olarak 1 saat oyun oynamanız ona gösterdiğiniz ilgi ve sevginin karşılığı olacaktır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu