Sağlık

Kadınların Yaz Aylarında Dikkat Etmesi Gereken Hastalıklar

Sıcak Havalarda Kadın Hastalıkları

Güneş ve tatilin damgasını vurduğu yaz aylarında üzücü olsa da bazı hastalıklara kadınların mutlaka dikkat emesi gerekiyor.

Yaz aylarında sıkça görülen dört kadın hastalığı ile ilgili Kadın Hastalıkları Uzmanları uyarıyor.

Peki, uzmanlar hangi hastalıklar konusunda bizi uyarıyor ve çözümleri neler?

İdrar yolu enfeksiyonu 

Dikkat edilmesi gereken ilk hastalık: idrar yolu enfeksiyonu. İdrar yolu enfeksiyonlarının temel sebebi, kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın, erkeklerde bulunan kanala göre çok daha kısa olması. Uzmanlar idrar yolu enfeksiyonunun temel sebebinin bu kanal kısalığı olduğunu bildiriyorlar. Bu hastalığın yazın kadınları daha fazla etkilemesinin sebebiyse serinlemek için girdiğimiz havuz ya da deniz gibi su kaynaklarında bulunabilecek bakterilerin vücuda kolayca girebilmesi! Bu nedenlerle uzmanlar yaz aylarında kadınları daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorlar.

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri;

En belirgin olanlar, sık aralıklarla idrara çıkma isteği ve idrar sonrasında meydana gelen yanma hissi! Bu belirtilerin yanı sıra karnın alt kısmında ağrı ve rahatsızlık yaşıyorsanız da önlem almanız gerekebilir. Diğer belirtilere gelince yine karın bölgesinde şişlik, idrar renginde bulanıklık ve kokuya mutlaka dikkat edilmesi gerekir. İdrar enfeksiyonunun teşhis edilmesi ve tedavi yolları oldukça basit olsa da uzmanlar belirtiler görüldüğü halde tedaviyi geciktirmenin çeşitli böbrek problemlerine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Önlem ve koruma amaçlı neler yapılmalı?

Vücudun en temel gereksinimlerinden biri hepimizin bildiği gibi sudur. Su, vücuda giren maddelerin çözülmesini kolaylaştırdığı gibi böbrek fonksiyonlarının da sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlıyor. Bu nedenlerle bol miktarda su tüketmek ilk tavsiyeler arasında! İkinci olarak ise uzmanlar idrarı kesinlikle tutmamak gerektiğini vurguluyorlar.

Bir diğer uyarıda temizlikle ilgili! Tuvalet ihtiyacından sonra yapacağımız temizlikte önden arkaya doğru bir rota izlemek, vücuda bakterilerin ulaşmasını zorlaştırıyor.

Son olarak da, uzmanlar temizliğinden emin olmadığımız havuzlara girmememizi ve eğer havuz temizse bile bakteri miktarının daha az olacağı günün erken saatlerini tercih etmemizi öneriyorlar.

Vajinal mantar enfeksiyonu 

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir diğer hastalık da mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar enfeksiyonları sıcak ve nemli ortamlarda daha sık üreyebildiğinden ve vücudun ıslak, kapalı ve terli bölgelerinde üreme hızlarını arttırdıklarından yaz aylarında bu hastalıklarda artış oluyor.

Havuz suyundan bakterilerin arındırılması için kullanılan klor aynı zamanda deri üstündeki flora tabakasına da zarar verebiliyor ve ciltteki yararlı bakterileri de yok edebiliyor.

Bu durumda da, mantar hücreleri aktif hale geçiyorlar. Mantar enfeksiyonu vücutta bekletilen ıslak mayolar sayesinde aradığı ortamı rahatlıkla bulabiliyor.

Uzmanlar bu tip durumların sonucunda aşırıya varan kaşıntılar, genital  bölgede batma ya da yanma hissinin gelişebildiğini, idrara çıkma sırasında yanma ve akıntı gibi durumların görülebildiğini söylüyorlar.

Bazı durumlarda cinsel ilişki sırasında yanma ve acının da oluşabileceğini vurguluyorlar.

Önlem ve koruma amaçlı neler yapılmalı?

Alınacak önlemler arasında havuz yerine denizi tercih etmek ilk sırada yer alıyor. Islak mayoyla uzun süre beklememek de alınabilecek bir diğer önlem!  Uzmanlar, dar kıyafetlerin de enfeksiyon için uygun ortam oluşturacağı için tercih edilmemesinden yanalar.

Daha az terleten ve kolayca hava alabilen kıyafetlerin kullanımında fayda var. İç çamaşırlarında yüzde yüz pamuklu ürünler tercih etmek de riski azaltıyor.

İç çamaşırların yüksek sıcaklıkta yıkanması ve sonrasında ütülenmesi riski azaltan bir diğer etken oluyor.

Günde iki kez iç çamaşır değiştirmekte de fayda var. Tuvalet temizliğinden sonra genital bölgeyi güzel bir şekilde kurulamak da enfeksiyonun gelişimini engelliyor.

Günlük ped kullanılması ve pedlerin de yüzde yüz pamuklu olması bu hastalıkların gelişimini engellemeye yarıyor.

Tabii, sık sık ped ya da tampon değişimi de yapmak son derece önemli!

Bakteriyel Vajinozis 

Bu rahatsızlık normal şartlarda vajinada bulunan laktobasil adındaki yararlı bakterilerin sayısının azalması nedeniyle, vajina bölgesindeki pH düzeyinin asiditesini kaybetmesi sonucu oluşan bir enfeksiyon türüdür.

Bakteriyel vajinozis; hijyen açısından sağlıksız olan umumi tuvaletlerde bulunan gardenella vajinalis olarak adlandırılan mikrobun bulaşması sonucu oluşabileceği gibi, havuz klorunun vajina pH değerini bozması sonucu da oluşabiliyor.

Bu enfeksiyonun belirtileri kötü bir kokuyla birleşen grimsi bir akıntı ve buna bağlı kaşıntı hissedilmesidir. Adet dönemlerinde ve cinsel ilişki sonrası bu koku daha da belirginlik kazanabiliyor.

Önlem ve koruma amaçlı neler yapılmalı?

Umumi tuvaletlerde klozete oturmadan önce sifonu çekmek ve tek kullanımlık kağıtlardan klozet üzerine yerleştirmek alınabilecek önlemler arasındadır. Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra idrarınızı yapmak ve yıkanmak bir diğer önlemdir. Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapmakta riski azaltıyor. Adet döneminde eğer tamponla denize giriyorsanız, denizden çıktıktan hemen sonra tamponunuzu değiştirin. Yine de adet döneminde havuza girmemeye özen gösterin.

Trikomonas enfeksiyonları

Bir parazit olan Trikomonas, genelde cinsel yolla bulaşıyor. Eğer uygun ortam sağlanırsa dış koşullarda da bir iki saat canlı kalmayı başardığından hamam, sauna, havuz ve hatta havlulardan bile bulaşabiliyor. Köpüklü, sarı-yeşil arası ve kötü kokulu vajinal akıntı ve vajina bölgesinde oluşan kaşıntı sıkça gözlemlenen bir hastalık belirtisi! Cinsel ilişki sırasında acı, batma, yanma gibi etkiler de gözlemlenebiliyor.

Önlem ve koruma amaçlı neler yapılmalı?

Alınabilecek ilk ve en önemli önlem cinsel ilişki sırasında prezervatif (kondom) kullanmaktır.

Umumi tuvaletlerde yukarıda belirttiğimiz önlemleri almakta riski azaltmakta faydalı olacaktır. Havlu ya da iç çamaşırı gibi kişiye özel eşyaların da paylaşılmaması gerekir.

Hijyeninden emin olmadığınız toplu halde kullanılan sauna, hamam ve havuz gibi vücudun etkilere oldukça açık olduğu ortamlardan uzak durmak riski en aza indirebilecek bir diğer koruma önlemi.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu