Cilt BakımıGüzellikYaşamYaşam Tarzı

Kadınların Saç Ve Kaş Bakımları İçin Öneriler

Kadınların Saç Ve Kaş Bakımları İçin Öneriler Saçlar ve kaşlar yüze güzellik veren organlardandır. Sosyal hayatta, iletişimimizde en çok kullandığımız görüntümüzü süsleyen saçlarımız ve kaşlarımızdır. Saçlar ve kaşlar zamanla yıpranır.  Saçları ve kaşları sağlığına kavuşturan denenmiş bitkisel bakımlar vardır.

Saçların Bakımı

sac bakiminin onemi | Moda Ve Kombin Önerileri
saç bakımının önemi

Saçları dökülen, yıpranan ve incelen birçok insan vardır. Hem erkelerde hem de kadınlarda saç dökülme problemi görülür. Saçlar güzellik için oldukça önemlidir. Gür ve bakımlı duran saçlar özgüven duygusunu arttırır.  Saç boyaları, spreyler, fön, jöle, stres, kötü hava koşulları ve beslenme bozukluğu saçların yıpranmasına, dökülmesine sebep olmaktadır. Saç ile ilgili sorunları çözmek için bitkisel tedaviler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yıpranan saçlar için evde doğal yöntemlerle bakım yapılarak parlak ve sağlıklı saçlara kavuşulabilir. Saçlara uygulanan bazı bitkisel kürler:

Ardıç Yağı Maskesi

  • 20 ml Ardıç Yağı (saçın gürlüğüne göre arttırılabilir.)

Ardıç yağı kuvvetli bir antiseptiktir. Ciltteki ölü deriyi, iltihabı ve egzamaları iyileştirerek saç köklerini besler. Ardıç yağı gece yatmadan saç diplerine iyice sürülür. Temiz beyaz bir tülbent ile saçlar iyice sarılır. İsteyen streç film de kullanabilir. Saç derisinde iltihap veya egzama var ise sökülmesine neden olur. Saç köklerini besleyen, saça parlaklık veren güçlü yağlardandır. Bitkisel saç bakımı için etkili ve başarılı sonuç veren yağlardandır.

Jojoba Yağı İle Maske

  • 15 damla Jojoba yağı
  • 10 damla Aloe Vera yağı

Belirlenen ölçülerdeki yağlara cam bir kâse içinde karıştırılır. Karışım saç diplerine ve saçlara sürülür. Ilık su ile yıkanır. Jojoba yağı, saç diplerinin ürettiği yağlarla aynı birleşimlere sahiptir. Saçı oldukça yumuşatan bir özelliği vardır. Bitkisel saç bakımları içerisinde başarısını kanıtlamış kürlerdendir.

Saçlara Sirke

kadinlarin sac bakimi onerileri | Moda Ve Kombin Önerileri
kadınların saç bakımı önerileri

Saçlar ılık su ile güzelce temizlenir. Saç derisinin ve köklerinin hava alması sağlanır. Son durulama suyuna yeteri kadar sirke konulur. Saçların her tarafı iyice sirkeli su ile ıslatılarak masaj yapılır. Yüzyıllardır denenen bu yöntem saç derisini besler, saçı arındırır ve parlaklık verir. Etkili bir saç bakım maskesidir.

Lavanta Yağı

  • 20 ml lavanta yağı (daha da fazla olabilir.)

Bitkisel tedavilerle saç dökülmesi kontrol edilebilir. 20 ml veya daha fazla lavanta yağı saça ve saç derisine cömert bir şekilde sürülür. Streç film ile saçlar sarılır.  İyice saça yedirilen yağ bir ya da bir buçuk saat bekletilir. Ilık bir su ile saçlar zedelenmeden yıkanır. Günlük yapılacak bu tedavi saçı nemli ve sağlıklı yapacaktır. Tedavinin etkisini arttırmak için hindistancevizi yağı da karıştırılabilir. Kendini kanıtlamış saç bakım kürüdür.

Papatya Maskesi

  • 1 avuç papatya
  • 1 tas sıcak su

Papatya bitkisi saç derisini temizler. Sert saçları yumuşatır. Saç derisi iltihaplarına iyi gelir. Saç derisinin dokularını güçlendirir. Banyo yapmadan önce 1 avuç papatya 1 tas sıcak suyun içerisine konulur. Papatya rengini suya salar. Papatyalar süzülür. Banyo yaptıktan sonra son durulama suyu olarak saça dökülür. Papatya kuvvetli saç bakım maskeleri arasındadır.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir