Kadınların İlişki Sırasında Acı Çekme Sebepleri

Kadınların İlişki Sırasında Acı Çekme Sebepleri
2 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Kadınların ilişki sırasında acı çekme sebepleri oldukça fazladır. Bu rahatsızlığın adı literatürde Disparoni olarak geçer. Yani cinsel ilişki olduğu sırada kadının vajina giriş bölgesinde ya da derin ilişki sırasında ağrı hissetmesine denir. Cinsel ilişkide ağrı ya da disparoni durumu bir çiftin hayatların da oldukça fazla soruna yol açabilir. Kadınların her cinsel ilişkide fiziksel acı çekmesinin yanında psikolojik boyutu da düşünülmelidir. Sorun ortaya çıkar çıkmaz çiftlerin tedaviye yönelmesi gerekir.

Kadınlarda Ağrılı Seks Yaşanmasının Nedenleri Nelerdir?

Birçok durumda, yeterli vajinal ıslanma olmazsa kadının ağrılı cinsel ilişki yaşaması mümkün olacaktır. Bu durum yaşandığı sırada çift bazı önlemler alabilir. Örneğin kayganlaştırıcı kullanmak gibi ya da ön sevişme süresini arttırmak gibi önlemler alınabilir. Bu şekilde kadının daha rahat etmesi sağlanabilir. Bazı kadınlar da bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkması ile ağrılı cinsel ilişki yaşanabilir.

Kadın Organlarında Meydana Gelen Sorunlar

Yaygın görülen bir rahatsızlık vajinismus, vajina kaslarında kadınların incinme duygusundan kaynaklı kasların istemsiz kasılması sonucu oluşur. Kasların kasılıyor olması hareketi zorlaştıracağı için kadının canının yanmasına sebep olabilir. Vajinada ortaya çıkan enfeksiyonlar da kadınların acılı bir birliktelik yaşamasına sebep olur.

Serviks sorunlarında ise penis maksimum penetrasyonda servikse ulaşır. Penisin derin penetrasyonla servikse ulaşması, servikste enfeksiyon olması durumunda kadında şiddetli ağrılara sebep olur. Rahimsel sorunlar yaşayan kadınlarda ağrı oluşturan fibroidleri içerebilir.

Uterus içerisinde büyümesi gereken dokunun dışında büyümesi de yani endometriozis ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Yumurtalıkta meydana gelen kistler de aynı duruma yol açar.

Kadın Hastalıklarından Kaynaklanan Ağrılar

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), deri içerisinde kalan dokular korkunç şekilde iltihaplanır ve derin acılara sebep olur. Döllenmiş bir yumurta kadının uterusunda değilde dışında geliştiği durumda yani ektopik gebelik durumunda da ağrı yaşanır. Menopoz ile vajina eski ıslaklığını kaybeder ve kurumaya başlar. Menopozlu kadınlar bu kuruluktan kaynaklı olarak eski isteklerini yitirirler hem de ilişki sırasında ağrı hissederler.

Cinsel ameliyat geçirmiş birisi ya da doğum yapmış bir kadında ağrı yaşayabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da kadınlarda ağrılı birlikteliğe sebep olur. Bu hastalıklar genital siğiller, uçuk kaynaklı yaraları ve diğer bulaşıcı hastalıkları örnek verebiliriz.

Vajina ve anüs arasında kalan bölgenin doğum sırasında zarar görmesi sonucunda ağrı meydana gelir. Vulvodini ise kronik ağrıyı ifade eder ve bir tedavisi yoktur. Doktorlar ise bu duruma neyin sebep olduğunu hala bulabilmiş değildir.

Kadınlarda Acılı Cinsel İlişki Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda meydana gelen bu ağrılar bazı durumlarda tedavi gerektirmez. Doğumdan 6 hafta sonrasına kadar cinsel ilişkiden kaçının ve vajina ıslanmama durumları varsa su bazlı kayganlaştırıcıları deneyin. Bunlar kendi yöntemlerinizle atlatabileceğiniz sorunlardır ve tıbbi tedavi gerektirmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git