Sağlık

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda Çiş Kaçırma, İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma olayı tıp dilinde üriner inkontinans olarak tanımlanır. Bu rahatsızlık yani üriner inkontinans, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Bu rahatsızlığın pek çok sebebi olabileceği gibi ilerlemesi halinde sağlık için çok ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir.

Bu rahatsızlıktan korunmanın en gerçekçi yolu ise sık olarak muayenelerden geçmektedir.

Orta yaşta ve ileri yaştaki kadınlarda daha sık olarak görülen bu durum daha çok hamilelik boyunca ve hamilelik sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Üriner İnkontinans Hakkında Bilgi

Üriner inkontinans yani halk dilinde idrar kaçırma, ”idrarın istemsiz ve kasıtsız olarak sızması” anlamına gelir.

Üriner inkontinans da utanç verici bir problem olabilir. Birçok utanç verici veya rahatsız edici semptomda olduğu gibi, etkilenenler doktorun ofisinde bile durumları hakkında konuşmak veya soru sormak konusunda tereddütlü olabilir.

Üriner inkontinans, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve beklediğinizden çok daha yaygındır.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Sebepleri

Kadınlarda idrar kaçırmanın birçok etkeni ve sebebi bulunmaktadır. İşte Üriner İnkontinans’a sebep olan kadınlarda idrar, çiş kaçırma nedenleri;

  • Gebelik, doğum ve menopoz, kadınlarda idrar kaçırmaya katkıda bulunabilir.
  • Mesane kası, aşırı aktif mesane kası ve sinir hasarı da kadınlarda idrar kaçırmaya neden olabilir.
  • Felç, inme gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişilerde yaşların ilerlemesi ile sebebiyle ortaya çıkabilir.
  • Diğer bir yandan nörolojik hasar, gelen doğum kusurları, inme, multipl skleroz ve yaşlanmanın getirdiği bazı etkiler sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınlarda idrar inkontinansı yaygın ve tedavi edilebilirdir. Stres inkontinansı, dürtü inkontinansı, aşırı aktif mesane, fonksiyonel inkontinans, aşırı akan inkontinans, karışık inkontinans ve geçici inkontinans dahil olmak üzere, kadınlarda idrar inkontinansının farklı tipleri vardır.

Kadınlarda idrar kaçırma teşhisi, fizik muayene, ultrason, ürodinamik testler ve sistoskopi, idrar tahlili ve mesane stres testi gibi testleri içerebilir. Doktor ayrıca tıbbi bir öykü alacak ve mesane günlüğünü korumayı önerebilir.

Kadınlarda idrar inkontinansının tedavisi, mesane eğitimi ve Kegel egzersizleri, ilaç tedavisi, biyo-geri besleme, nöromodülasyon, cerrahi, kateterizasyon ya da bu tedavilerin bir kombinasyonu gibi davranışsal veya farmakolojik olmayan tedavileri içerebilir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu