Moda ve Kombin Önerileri

İran/Persian Kedisi: Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

04.08.2018
373
İran/Persian Kedisi: Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan İran kedisinin belki de çok tercih edilmesinin nedenlerinin başında, insana olan sevgisi ve uysal bir tabiata sahip olmasıdır.

Kucaktan inmemesinin, sevilmekten asla bıkmayan doğasının yanında, bu farklı kedi türünün aslında ne kadar zeki olduğunu da belirtmekte yarar var. Uzun ve parlak tüylü, sevimli bakışlarıyla insanı kendine çeken İran kedisi, sahipleriyle, çocuklarla ve çevresindeki hayvanlarla son derece iyi anlaşabilme özelliğine sahiptir.

Kalın ve kısa ayaklara, kaslı bir vücut tipine sahip olan İran kedileri, yuvarlak patileri ve sevimli kuyrukları ile kendine özgü bir görünüme sahiptir.

Kimi görüşlere göre Ankara kedisi ile aynı kökene sahip olan bu kedi türüne, bazı yerlerde Angora(Ankara) kedisi adı verilmektedir.

İran kedisi tüy rengi bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir. Peki, evlerimizde beslemek istediğimiz bu kedilerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

İran- Persian kedilerinin özelliklerini ve onlara bakarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini kısaca ele almaya çalışalım.

İran Kedisinin Bilinmesi Gerekilen Özellikleri

İran kedisi, dünyada safkan kabul edilen kedi türlerinden biridir. Son derece zeki olarak kabul edilen bu kedi türünün günümüzde iki farklı çeşidi olduğu söylenmektedir.

Genel olarak İran kedileri güçlü ve kaslı bir bedene sahiptir. Geniş bir başı, küçük ve eğik kulakları olan İran kedileri, iri gözlü olmalarıyla dikkat çekmektedir. Kabarık, sık ve uzun sayılabilecek bir tüy yapısına sahiptirler.

Bundan dolayı tüy bakımına özen gösterilmesi gerekir.

Altın, kum rengi, beyaz, gümüş ve duman rengi gibi birçok farklı tüy rengine sahip olabilen İran kedileri her rengi ile ayrı bir güzelliğe sahiptir. Karakter olarak ele aldığımızda, İran kedileri son derece zeki ve sadık bir tabiata sahiptir. Çocuklarla ve sahipleri ile iyi anlaşabilen bu kediler diğer hayvan türlerine karşı da oldukça ilgilidir.

İran Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Uzun, kabarık ve sık bir tüy yapısına sahip İran kedisinin tüy dökmesine karşı dikkatli olunmalıdır. Bundan dolayı fırça veya tarak kullanarak günlük tüy bakımı uygulanması yerinde olacaktır. Dökülen fazla tüyler, size olduğu gibi onların sindirim sistemine de zarar verebilmektedir.

Etkileyici tüylere sahip İran kedilerinin tüy bakımı da özel üretim şampuanlarla yapılmalıdır.

Bunun yanında göz temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Özellikle akıntıya karşı uygun bir bez kullanılarak temizlik yapılmalıdır. Yiyecek seçimi yapılırken onların günlük vitamin ve mineral ihtiyacına uygun bir mama tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.