Yaşam

İntihar, Demans, Zihinsel Özür Nedir?

İntihar Nedir?
İntihar girişimi dünyada özürlülük nedenleri arasında 17. sırada yer almaktadır. Önümüzdeki yıllarda intihar oranlarının artmasına bağlı olarak 14. sırada yer alacağı tahmin edilmektedir.
Gelişmekte oları ülkelerde 15-44 yaş grubundaki erkeklerde hastalık yükü nedenleri arasında 8. sırada yer alırken kadınlarda 4. sıradadır.
1990 yılında ölümlerin %1.6 sının intihar sonucu olduğu ve 1.4 milyon kişinin intihar ettiği bildirilmektedir. İntihar 10 ölüm nedeni arasındadır. İntihar girişimi hızı tamamlanmış intiharların 10-20 kat fazlasını oluşturmaktadır.

Demans Nedir?
60 yaş ve üzeri nüfusta hızla artacağı beklenen, duygusal kontrol, sosyal davranış ve motivasyonda azalmayla tanınan, yargılama, dil, öğrenme kapasitesi, hesaplama, uyum, davranış ve hafızada
zayıflamayla belirginleşen bir hastalıktır.
Dünyada 29 milyon kişinin demans yaşadığı tahmin edilmekle birlikte bu sayının önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde 80 milyona ulaşacağı beklenmektedir.

Zihinsel Özür Nedir?
Gelişimsel dönemde yavaş öğrenme, konsantrasyon güçlüğü, basit olan şeyleri bile hatırlama güçlüğü ve harekettekini kontrol edememe gibi beceri bozulmalarıyla kendini gösterir.
Özür derecesi çok farklıdır. Mevcut durumda 60 milyon kişinin zihinsel özrünün olduğu bilinmektedir. Kroniktir ve palyatif bakımın olmasına karşın tedavisi yoktur.
Bazı vakalar basit ve maliyet etkin bir yaklaşımla erken yaşta eğitimsel müdahalelerle önlenebilir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu