Aşk & İlişkiler

İnsanları Daha İyi Anlamanın Yolları

İkili insan ilişkilerin de iyi bir iletişim kurabilmek toplum içerisin de kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmeniz için oldukça önemlidir. İyi bir iletişim kurabilmek için öncelikle karşınızdaki kişiyi net bir şekilde anlamanız gerekmektedir. Karşınız da ki kişiyi net bir şekilde anlaya bilmenin en iyi yollardan bir tanesi karşınızdaki kişi ile empati kurmaya çalışmaktır. Empati kurmak karşınızdaki kişinin hissettiklerini, olaylara bakış açısını ve yapmış olduğu durum değerlendirmelerini kendinizi o kişinin yerine koyarak siz de olaylara onun bakış açısından bakmanızı ve o kişiyi daha iyi anlamanıza olanak sağlamaktadır. Empati kurma yeteneği bebeklik çağından itibaren insanlar da sürekli olarak gelişim göstermektedir. Ancak bazı durumlarda insanların empati yeteneği tam anlamıyla gelişim göstermemektedir. Bu tür durumlarda ise insanları daha iyi anlamanın yolları ise bazı yöntemlerle empati kurma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Konuşma Esnasın da Açık Uçlu Sorular Sormak

İkili konuşmalar da karşınızdaki kişiyi daha iyi bir şekilde anlamak ve aynı zaman da sizin de anlayamadığınız konuları anlaya bilmek için karşınızdaki kişiye söz konusu konuyu açıklamaya yönelik sorular yöneltebilirsiniz. Örneğin konuşma esnasın da karşınızda ki kişiye ”nasıl” cümlesinin geçtiği bir soru yöneltmeniz durumun da kişiye karşılaştırma ve zıtlıkları oluşturan sorunun ney olduğunu açıklamasına yardımcı olmaktadır. Bir diğeri ise ”niçin” cümlesinin geçmiş olduğu bir soru yöneltmeniz durumunda karşınızda ki kişi olayın ve olgunun neden olduğunu ve nasıl geliştiğini açıklayan cevaplar vermeye yönlendirmektedir. Bu sayede karşınızdaki kişiyi daha iyi bir şekilde anlamanızı sağlamaktadır.insanlari daha iyi anlamanin yollari | Moda Ve Kombin Önerileri

Sakin Kalmak ve Yorum Yapmak

Karşınızda ki kişiyi en iyi anlamanın yollarından bir diğeri ise karşınızdaki kişiyi sakin bir şekilde dinlemeniz ve olayı tamamen anlamadan her hangi bir önyargıda bulunmamanız gerekmektedir. Ayrıca konuşma esnasın da konuştuğunuz kişiye konu hakkında yorum yapmanız da o kişiyi dinlediğiniz göstermektedir. Konuşma esnasın da karşımızdaki kişiye ön yargı ile yaklaşıp ve herhangi bir yorum da bulunulmadığı takdirde empati kurma yeteneğinizi de gelişim göstermeyecektir.

Kendi Davranışımızı ve Karakterimizi de Anlamamız Gerekiyor

Konuşma esnasın da karşı tarafı anlayabilmeniz için ilk olarak kendi yapımızı öğrenmemiz gerekiyor. Kendi karakterimizi ve düşüncelerimiz den emin olmadığımız takdirde ikili insan ilişkilerin de etkili bir iletişim kurmamızda mümkün olmayacaktır. Kendi karakterimiz ve düşüncelerimiz hakkında tam anlamı ile emin olmamız durumun da konuşma esnasın da nasıl tepkiler vermemiz gerektiğini bilir ve konuşmayı kendi kontrolümüz altın da tutabiliriz.

Konuya O Kişinin Bakış Açısı İle Bakma

Yaşamımız boyunca yaşadığımız olaylardan dolayı herkesin dünya ya ve olaylara karşı bakış açısı farklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı karşımızdaki kişiyi tam anlamıyla anlaya bilmek için kendinizi o kişinin yerine koyarak ne hissettiğini ve olaylara nasıl bir baktığını değerlendirmemiz durumun da insanları daha iyi anlaya bilir ve daha iyi bir iletişim kurmuş oluruz.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir