Aşk & İlişkiler

İnsan Nasıl Başarılı Olur? Nasıl Başarılı Olabilirim?

Aynı koşullara, aynı ortamlara sahip 10 kişi düşünün. Bunlardan beşi hayatları konusunda güzel başarılara imza atarken kalan beş kişi nedense başarısız bir hayat serüveni yaşarlar. Bu durum çoğu zaman şans, kader olarak tanımlanır. Fakat gerçekten böyle midir? Başarısız olan birinin şüphesiz aklına ilk gelen soru, insan nasıl başarılı olur? Demektir. Elbette bunun birkaç farklı yolu vardır.

Kendinize İnanın

Başarılı olabilmek ilk olarak kişinin kendisine inanmasından ve kendisini sevmesinden geçer. Kendisine inanmayan ve belli durumlarda kendini yetersiz ve eksiksiz gören insanlar, diğer insanlara göre daha fazla başarısız olma eğilimi gösterirler. Bunun sebebi kişinin hayallerine ve ideallerine ulaşamayacağını düşünmesidir. Zihninde olumsuzluk bulunduran yada bu ortamda büyüyen insanların yaşantılarında başarısız olmaya çok daha eğilimli olmalarının sebebi budur.

Kendinize Bir Harita Çizin

Başarılı olma yolunda ilerlemenin ilk yolu kişinin hedeflerini ve isteklerini net bir biçimde belirlemesidir. Belirsiz bir durumda oradan oraya savrulan insanlar, herhangi bir yere kendilerini ait hissedemezler. Bu da onların zamanla başarı konusunda bir takım sıkıntılar yaşamasına sebep olur. Kendinize bir rota belirleyin. Ve o rota konusunda azimli ve kararlı olur. Hedefinize giden yolda elbette her zaman kazanacaksınız ya da başaracaksınız diye bir kesinlik verilemez. Ancak azim ve karar, bu tarz olumsuzluklarla karşılaşma oranınızı düşürmeniz de hiç şüphesiz çok faydalı olacaktır. Ne istediğine karar vererek, o yolda yürüyen ve kendine inanan kişiler er ya da geç başarıya ulaşacaklardır.

Arkadaşlarınızı İyi Seçin

Arkadaş ortamı ve kişinin bulunduğu çevre, başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Kişi ne kadar başarılı olursa olsun, eğer etrafında onu köreltecek ve caydıracak insanlar varsa mutlaka kafasında olumsuz düşünceler oluşmaya başlayacaktır. İyi ve bilinçli bir çevre başarı için gereken kriterlerden bazılarıdır. Ve bu iki kriterin yerini olumsuz insanlar aldığında, kişi zaman içerisinde düşüşler yaşamaya ve motivasyonunu kaybetmeye başlar. Bu tarz durumlar yaşamamak adına, daha sağlıklı arkadaş ilişkileri kurmak, grupça bir şeyler planlamak ve onları başarmak için hedefler belirlemek kişinin motivasyonunun artmasında ona ekstra katkı sağlayacak ve başarı için en faydalı görevlerden bir diğeri gerçekleşmiş olacaktır.

Eksiksiz Olmaya Çalışmayın

Başarısızlığın diğer bir nedeni, kişinin herhangi bir hataya karşı son derece katı ve öfkeli olmasıdır. Hata yapmamak uğruna kendini yıpratan birisi, başarılı olmak yerine daha da dibe çökebilir. Çünkü unutulmamalıdır ki başarı, ruhsal bozukluklardan da etkilenmektedir. Bu yüzden kişinin kendisini hatalara karşı daha iyimser olacak biçimde eğitmesi en mantıklısı olacaktır.

Kader ve Şans

Kader ve şans diye bir şey elbette vardır. Fakat başarısızlığı bu iki olguya bağlamak ve bu yüzden hiçbir çaba göstermemek son derece yanlıştır. Başarılı olmak adına hiçbir şey yapmayıp suçu kadersiz ve şanssız olmaya bağlayanlar zaten hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır. Kişinin ilk önce elinden gelen her şeyi yaptığından emin olması gerekir. Daha sonra gönül rahatlığıyla işinizi şansa ve kadere bırakabilirsiniz.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu