İlişkiden Zevk Almamanızın Sebepleri Nelerdir?

İlişkiden Zevk Almamanızın Sebepleri Nelerdir?
10 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Partnerler arasında tamamlayıcılığı sağlayan unsurların başında cinsellik gelmektedir. Cinsellik beraber olan kişiler arasında yaşanan, her iki kişiye de zevk veren bir durumdur. Cinsellik sırasında iki kişi aynı anda zevk alacağı gibi bazı durumlarda partnerler arasında zevk alamama gibi durumlarda yaşanmaktadır. İlişkide bazı durumlar da kişi cinsel birleşmeden zevk alamaz ve bu durumunun nedenleri arasında hem psikolojik hem de fiziksel nedenler olmaktadır. Hem bayan hem de erkek açısından önemli olan İlişkiden zevk almamanızın sebepleri nelerdir? Sorusu için fiziksel olduğu kadar psikolojik etkiler de bulunmaktadır denebilir. Birçok etki cinsellikten zevk almanıza engel olabildiği gibi size bir eziyet halinde de dönüşebilir. Böyle bir durumun yaşanması halinde mutlaka uzman birinden yardım almak en doğru seçenek olacaktır.

Psikolojik Nedenler

Bayanlar erkeklere oranla daha fazla bu problemle karşılaşmaktadır. Cinselliğin birçok yönden bayanlara etkileri daha farklıdır. Erkeklerde oluşan ilişkiden zevk alamama sebepleri arasında genellikle psikolojik açıdan, mahalle baskısı, dinsel yasaklamalar, ve vicdani sorunlar gelmektedir. Tüm bu duygular erkeklerde ilişkiden zevk alama gibi sorunlara yol açabilmektedir. Evli erkeklerde ise bu sebepler, iş yerinde yaşanan olumsuzluklar, aile içi yaşanan sıkıntılar, maddi sıkıntılar ve partnere karşı oluşan soğukluk gibi nedenler gelmektedir. Bayanlarda ise ilişkiden zevk alamama nedenleri arasında, gebe kalma korkusu, kızlık zarın kaybetme korkusu, terk edilme korkusu gibi unsurlar gelmektedir. Evli bayanlarda ise, doğum sonrası yaşanan psikolojik sorunlar, annelik duyguları, beğenilmeme, maddi sorunlar ve partnerine karşı oluşan soğukluk gelmektedir. Tüm bu duygular cinselliği olumsuz olarak etkilemektedir.

Fiziksel Nedenler

ilişkiden zevk alamama nedenleri arasında fiziksel nedenler de bulunmaktadır. Kişiler arasında yaşanan sağlık sorunları ilişki sırasında zevk almanın önüne geçebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman tarafından muayene edilerek sorunun belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde sorun daha fazla büyüyerek daha büyük sorunlara neden olur. Cinsellik hormonal boyut taşımaktadır. Östrojen denilen hormonun düşük olması istek de ve zevk de azalmaya neden olabilir. Tahlil yaptırarak bunu anlamak mümkün olabilir.

Elverişsiz Zaman ve Mekan

İlişkiden zevk alamamanızın nedenleri arasında zaman ve mekan unsurları da yer almaktadır. Yer ve zaman seçimi ilişki açısından büyük önem taşır. Örneğin çocuklu bir aile de çocuk sesleri ve yarattığı tedirginlik, nedeni ile kişi kendini ilişkiye tam veremez ve bu durum zevk alamamasına neden olur. Aynı şekilde evde yaşana sağlık ve maddi sorunlar ilişkiyi zamansız ve manasız olarak algılar ve zevk almanın önüne geçer. Her zaman kadınlar erkeklerden daha duygusal oldukların için zevk alma gibi durumları daha derin yaşar. Her ortamda bayanın duygusal olarak ilişkiye hazır olması önemli bir konudur. İlişki öncesi zamanı iyi ayarlamak her açıdan önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git