SağlıkYaşam

İlerleyen Yaşlarda Beyninizin Sağlıklı Kalması İçin 15 Öneri

Sizler için derlediğimiz bu yazıda aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmenin beyninizin dinçve zinde kalmasına yardımcı olacağını kanıtlamıştır.

Yeni Şeyler Öğrenmekten Hiç Vazgeçmeyin.

Yaşınız kaç olursa olsun sürekli olarak yeni bilgi ve beceriler edinmek çok ilerleyen yaşlarda dahi beynin sağlıklı kalmasına destek olur. Beyin sağlığını en çok koruyan davranışlar daima zor ve karmaşık yeni bir takım şeyler öğrenmektir. Zor ve karmaşık terimi son derece kişiseldir. Bir başkası için son derece basit olan bir aktivite sizin için zorlayıcı ise, beyninizin bu sorunla uğraşmaya ihtiyacı var demektir.

Beyne savaşma gücü veren, dayanıklılığını arttıransinaptik yoğunluğu tetikleyen faaliyetlerdir. Ne kadar yeni ve karmaşık aktivitelerle meşgulolursanız nörodejeneratif hastalıklara karşı okadar koruma altındasınız demektir. Sinaptik yoğunluğun tetiklenmesi ile birlikte daha önceleri yeni ve komplike olarak düşünülen aktiviteler kolayca uygulanabilir hale gelebilir.

beyin-sagligi nedir
beyin-sagligi nedir

Bütün bu nedenlerden dolayı devamlı olarak yeni şeyler öğrenmek beynin daima bilenmesini sağlar.  Sizin için  yararlı olanın ne olduğunu anlamak istiyorsanız, size neyin zor geldiğini anlamalısınız.Bu amaçla aşağıdaki zihinsel çalışmayı deneyin. Böylece sizin için kolayve  zorkavramlarını daha rahat tahmin edebilirsiniz. Bu amaçla yapılması gerekenler şunlardır:

  • Bir sayfa kağıt alın ve ikiye bölün.
  • En solda kalan alana yapmayı sevdiğiniz ve en çok yapmakta olduğunuz 5 aktiviteyi yazın. Bu yazdığınız aktivitelerde beyniniz zaten oldukça rahat ve zorlanmıyor demektir.
  • Sağ sütuna ise karmaşık bulduğunuz ve pek ilginizi çekmeyen 5 aktivite yazın. Sağ taraftaki liste beyniniz için yeni olan aktivitelerdir. Bu taraftaki aktiviteler için beyniniz henüz yeterli bağlantı oluşturmamıştır.
  • Sağ taraftakileri yapmakla işe başlayabilirsiniz.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Düzenliolarak fiziksel egzersiz yağmak gençkalarak yaşlanmanın ve her yaşta hayattan zevk alabilmenin anahtarıdır.Düzenli yapılan sportif faaliyetler nörodejeneratif hastalık ihtimalini ciddi oranda azaltır. Bunun yanı sıra Alzheimer türü rahatsızlıklar zaten var ise düzenli egzersiz bu hastalığın ilerlemesini de yavaşlatır.

Düzenli spor yapmak enerjinizi arttırır.  Kendiniz çok daha iyihissedersiniz. Uykunuz düzene girer ve beyin sağlığınız son derece olumlu etkilenir.  Düzenli spor yapmak depresyon ve anksiyete olasılıklarını minimuma indirir.

Neden egzersiz yapmadığınızı fark edebilirseniz engelleri tek tek aşabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir yaşam şekline doğru geçiş olur.

Sosyalleşin Eğlenceye Zaman Ayırın

Arkadaşlar ile birlikte zaman geçirmek yeni şeyler öğrenmeyi, yaşamın zorluklarının, duygusal olayların, güvenin ve anlayışın paylaşılmasına yol açar. Ayrıca arkadaşlar çeşitli faaliyetlere katılmayı da motive eder.

Arkadaşlar ile yeni bir şeyler yapmaya başlamak, hayattan keyif almayı, gülüp eğlenmeyi yaşamda yeni roller almayı sağlar. Çeşitli gruplara katılmak, diğerleri ile birarada olmak ve sosyalleşmek için çok uygun ortamlardır.

Sağlığınızın Nasıl Olduğundan Haberdar Olun

Sağlığınızın düzenli olarak kontrol edilmesinden siz sorumlusunuz. Bedeninizin kontrolünü ele almalısınız. Bu düşünce ile hareket geçince doktor ile koordineli bir ilişki içinde olunması gereği ortaya çıkar. Rutin muayeneleri ve kontrolleri atlatmadan yaptırın ve doktorun önerilerini göz ardı etmeyin.

Tempoyu Yavaşlatın Ve Sessizliği Duyun

beyin-sagligina nasıl dikkat edilir
beyin-sagligina nasıl dikkat edilir

Hayat tempomuz günümüz toplumunda çok hızlı ilerliyor. Oysaki beyin edindiği deneyimleri iyice öğrenmek ve değerlendirmek için kendisine süre tanınmasını ister. Hızlı bir tempo ile yaşamanın sonu otomatik olarak kronik strese yol açar. Stres daima sağlığınızı ve yaşam kalitenizi olumsuz etkiler. Kendinizden beklentinizi azaltın. Böylece yaşamınızdaki stresi azaltırsınız.İkizler Burcu Neden Hoşlanır

Yapılan pek çok çalışma güçlü manevi bağlar ile bağışıklık sistemi arasında bir paralellikolduğunu gösteriyor. Olumlu düşüncenin insan yaşamının ve sağlığının üzerinde çok ciddi etkileri bulunuyor. Meditasyon/ dua gibi uygulamaları günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Sonuçlarından memnun kalacaksınız.

Yaşamdan Vazgeçmeyin

Hayata güçlü bir amaç ile bağlı olmak uzun ömürlü olmanın kesin reçetelerinden biridir. Yaşamınıza gerçekçi amaçlar koyarak, bunlar için çalışmaya başlamak daima iyi sonuçlara yol açar. Olumlu düşünmek başarılı olmada ve hastalıklardan kurtulmada son derece etkilidir.

Sürekli olarak yeni beceriler geliştirmek son derece önemlidir. Yaşamda değişik roller almak ve çeşitli yaşam amaçları geliştirmek çok yararlıdır.

Çalışmak yaşamdan daha fazla manevi doyum elde etmeye yol açar. Yaşamdaki tutkuları çeşitli faaliyetlerle desteklemek, potansiyelinizi büyük ölçüde geliştirir.

Alkol Sigara Ya Da Uyuşturuculardan Uzak Durun

Uyuşturucu ya da sigara gibi maddeler beyin üzerinde olumlu etkide bulunmaz.Bu maddeler konsantre olmayı, dikkati, hafızayı ve plan yapma yeteneklerini bozguna uğratır. Bedensel sağlığınızı ve görünüşünüzdeki güzelliği ciddi oranda kötüye götürür.

Mali Hedefleriniz Olsun

Geleceğe yönelik iyi bir mali program yapmak çok önemlidir. Böylece çeşitli olaylarda dürtü kontrolü sağlarsınız ve planlarınızı yürütmek için motive olursunuz. Paranızı nereye harcadığınızın farkında olun. Finansal durumunuz sizin kontrolünüz altında olsun. Mümkünse her ay kazancınızın % 5’ini tasarruf için bir kenara koyun.

Yiyecekleriniz Besleyici Olsun

Yüksek kalorili, eğlenceli ve zararlı gıdaları tüketmekten vazgeçin. Neyi, ne kadar yemeniz gerektiğinin farkına varmak sağlıklı, dinç ve aklı başında yaşlanmak için önemli bir ayrıntıdır. Beyninizin sevdiği gıdalar balık, keten tohumu, fındık gibi Omega-3 yağ asidi açısından zengin yiyeceklerdir.

E ve C vitamini içeren yiyeceklerden bolca tüketin.  Folik asit nörodejeneratif hastalıkların gelişimini önleyici etkiye sahiptir.

Diğerleri İle Güçlü Bağlantılar Kurun

Başkalarıyla iletişim halinde kalmaya özen gösterin. İzolasyon daima beden, ruh ve akıl sağlığına olumsuz etkide bulunur. Sosyal ağları güçlü insanlarda,demans gelişimi çok daha geç olmakta ya da olmamaktadır. Sürekli olarak yeni arkadaşlıklar kurun ve bunları geliştirin. Bu bağlantılar stresi azaltır ve duyguların ifadesine imkan sağlar. Bu nedenle de beyin faaliyetleri için  önemli davranışlar gelişimine sebep olur.Borderline Kişilik Bozukluğu Nedenleri , Belirtileri Ve Tedavisi

Beyni insan vücudundan ayrı düşünmemek gerekir. Organlar ayrı ayrı davranmazlar. Bir organa iyi gelen davranış ve ortam şartları diğer organları da olumlu yönde destekler. Beyne iyi gelen yiyecek ve davranışlar kardivasküler sistemi de olumlu etkiler.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir