Sağlık

Hipotermi Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Kötü ısıtılmış evlerde yaşayan yaşlı insanlar hipotermiye karşı savunmasızdır.  Uzun süreli soğuk hava koşullarına maruz kalırsanız, açık havada veya ısıtılmamış bir evde, hipotermi olabilirsiniz. Yaşlı, çok genç, zayıf, ya da hasta iseniz daha büyük risk altındasınız.

 Hipotermi nedir belirtileri nelerdir?

hipotermi

Vücudun sıcaklığı normal 37 ° C’den 35 ° C’nin altına düştüğünde hipotermi oluşur. Vücut sıcaklığında 32 ° C veya daha düşük bir düşüş ölümcül olabilir. Hipotermiye ne sebep olur? 10 ° C’nin altında veya 20 ° C’nin altındaki sularda zaman geçirirseniz, hipotermi olabilirsiniz. Bazı tıbbi durumlar da insanları hipotermiye duyarlı hale getirebilir. Hipotermi belirtileri Hafif hipotermi olan insanlar soğuk hisseder.  Kontrolsüzce titreme, soğukkanlı, soluk görüntü olabilir.

Şiddetli hipotermi olan kişiler titremeyi bırakmış olabilir. Yavaş nefes alma, yavaş kalp atışları ve komaya girebilir

Birisinin ciddi bir hipotermi olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir ambulans için yüz on iki yi arayıp ambulans  (112) çağırın.

Hipotermi tedavisi

Birisinin hipotermisi olduğundan şüpheleniyorsanız:  ıslak giysilerini cıkarın.ısınmak için başını, boynunu, göğsünü ve kasıklarını battaniyeyle ya da sıcak su şişeleriyle ıslatın ya da onları sıcak tutun ama alkol almayın, endişelenmeyin. doğrudan ısı (sıcak su gibi) kullanın veya kuvvetlice ovalayın. Ölüye benziyorlarsa, öldüklerini düsünmeyın. Bir ambulans çağırın.

hipotermi tedavisi

Hipotermi den korunma

Soğuk bir iklimde yaşıyor veya açık havada çalışıyorsanız veya soğuk havada kamp veya yürüyüş gezisi planlıyorsanız, hipotermi riskinizi şu şekilde azaltabilirsiniz: hava şartlarını kontrol etmek için, dışarıdaki sıcak hava koşullarında geçirdiğiniz zamanın sıcaklığını kontrol ederek, rüzgar geçirmez bir ceket giyme, eldiven.evinizin yeterince ısıtıldığından emin olduğunuz için sizi  donmaya karşı koruyabilir Çocuklarınızın kafalarını soğukta olduklarında koruduğunuzdan emin olun – çocuklar vücut ısısını yetişkinlerden daha hızlı kaybedebilirler.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu