Yararlı Bitkiler

Havuç Suyunun Faydaları – Havucun faydaları

Bugün haberlerde başbakanımızın zinde kalmak için günde 2 bardak havuç suyu tükettiğini duydum. Bu haberi duyar duymaz siz değerli okuyucularıma havuç suyu hakkında bilmediğiniz bilgileri sunmaya karar verdim.
Hepiniz havucun nelere iyi geldiğini, havuç suyunun faydalarını merak ediyorsunuzdur.

Buyrun sizlere havuç hakkında bilinmeyenler:

Sigara veya alkol tüketenlerin zengin beta-karoten içeren besinlerde ölçülü olmaları önerilmiştir. Havuç, zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Eğer sigara veya alkol tüketiyorsanız havuç kürü uygulamayınız. Şayet, sigara veya alkol tüketmiyorsanız, bu takdirde uygulayacağınız havuç kürü veya zengin beta-karoten kaynaklı besinler tüketmeniz aynı zamanda bağırsak kanserine % 44 daha az yakalanma riskine sahipsiniz anlamına gelmektedir.
Sigara kullandığı için havuç suyu kürü uygulayamayacak olanlara İbrahim Saraçoğlu’ nun önerisi havuç suyu kürüdür. Çekirdekleri çıkartılmış dört – beş adet taze yeşil ya da kırmızı erik bir buçuk su bardağı klorsuz suda, beş dakika haşlanır ve suyu içilir. Bir ay boyunca günde bir defa yemeklerden yarım saat önce veya iki saat sonra içilir. Yeşil erik bu kürde çok daha etkilidir. Bu sebeple yeşil eriğin tercih edilmesi önerilir.

Havuç kürünü uygularken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Satın aldığınız havuçlar taze ve olgunlaşmış olmalıdır. Kolay bükülebilen veya tazeliğini kaybetmiş olan havuçları satırı almayınız. Kolayca eğilebilmesi, havucun tazeliğini yitirmiş olduğu anlamına gelir. Tam olgunlaşmadan (genç) toplanmış olan küçük havuçlarda şeker oranı yüksektir. (yaklaşık %6). Havuç olgunlaştıkça içerdiği şeker oranı da azalır. Havucun rengi ne kadar güçlüyse içerdiği beta karoten maddesi de o kadar fazladır.
Taze sıkılmış havuç suyu kürünün tüketim zamanı da oldukça önemlidir. Özellikle unutkanlığa ve Alzheimer hastalığına karşı kullanılırken akşam yemeklerinden en az iki sonra içilmesi gerekmektedir. Akşam yemeğinden iki saat sonra uygulanacak TSHS kürünün özel durumları vardır. Eğer o akşam bir gerilim filmi seyrediyorsanız, işiniz gereği geç saatlere kadar çalışmak durumundaysanız veya henüz uykunuz gelmemişse havuç suyunu akşam yemeğinden iki saat sonra içeceğim diye kendinizi programlamayınız. TSHS kürünün uygulanmasında en Önemli nokta uykunuzun gelmiş olmasıdır. En kolay ve en doğru uygulama yatağa giderken içmektir. Çünkü yatmaya gitmeye karar verdiğinizde uykunuz gelmiş ve beyindeki bazı hormonların da seviyeleri değişmeye başlamış demektir.
Ciltlerinde akne şikâyetleri olanlar için de havuç kürü mükemmel bir yardımcıdır.

Hekiminizin derideki mantara karşı verdiği ilacı kullanırken beraberinde TSHS kürünü uygulamak mükemmel bir takviye oluşturacaktır. Bu noktada hatırlatmakta fayda görüyorum. Mantar ilacı kullanıyorsanız, taze üzümden ve ceviz tüketiminden kesin olarak uzak durunuz.
Migren ağrıları, kronik baş ağrıları ve sık sık baş ağrısı şikayeti çekenler için taze sıkılmış havuç suyu körü ÇTSHSK bulunmaz bir nimettir. Baş ağrılarından şikâyeti olanların başlangıçta hem sabah kahvaltısından sonra hem de akşam yemeğinden iki saat sonra birer bardak içmeleri en doğrusudur Baş ağrısına karşı olan başlangıç kürü yirmi gün uygulanır ve daha sonra sadece akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak olmak üzere ki ay boyunca devam edilir. Daha sonra zaman zaman içilerek (haftada üç-dört) devam edilir. Birkaç hafta sonra, baş ağrılarından şikâyet edenler bu şikâyetlerinin giderek nasıl azaldığını hayretle gözleyebileceklerdir, 11) Migren şikâyeti olan kişilerin çikolatadan mutlaka ve kesin olarak uzak durmaları gerekir. Çikolata migreni tetikleyen (start veren) bir besindir. Eğer zaman zaman (dönem dönem) migren ağrıları yaşıyorsanız ve şeker tüketimi açlığı baş göstermeye başlıyorsa, anlayınız ki migren ağrılarınızın başlayacağı evreye (döneme) giriyorsunuz veya bu dönemin içerisindesiniz. Kısaca, şeker tüketimi ve-
şeker açlığının başlaması migren ağalarının kısa bir zaman sonra başlayacağına işaret eder.
Küçük şeker havuçlarının taze sıkılmış suyunun bu amaçla (migrene ve Alzheimere karşı) kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü küçük havuçlar (yaklaşık parmak uzunluğunda olanlar yüksek oranda şeker içerirler. Bu nedenle tüketilmemeleri gerekir. Gerek migren ve gerekse de Alzheimere karşı kullanılacak olan havuçları mümkün olduğu kadar en irileri, çeyrek ve taze olanları seçilmelidir. Çünkü genelde iri havuçlarda şeker oranı düşüktür.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir