Moda ve Kombin Önerileri

Hamilelikte Yorgunluk Sebepleri

02.08.2018
266
Hamilelikte Yorgunluk Sebepleri

Hamile kadınların kendilerini halsiz ve bitkin hissetmeleri oldukça normal bir durumdur. Kadınlar hamile kaldıkları an vücut ve zihin olarak değişirler. Kadında olan tüm bu değişiklikler bebeği dünyaya getirmek üzere kuruludur. Hamilelik süreci tüm kadınlar için en kötü koşullar temel alınarak geçer. Sonuçta her koşulda her ortamda bebeğinizi doğurabilmelisiniz ve onu emzirmelisiniz. Böylece ikinizde hayatta kalabilirsiniz. Böylece hamilelikte yorgunluk sebepleri ortaya çıkar.

Hamilelikte Yorgun Hissetme ve Yorgunluğun Sebepleri

Yorgunluk hamilelik sırasında sık görülen bir semptomlar arasında yer alır. Bazı kadınlar hamilelikleri boyunca yorgun hissedebilirken, bazı kadınlar ise hiç yorulmamış gibi hissedebilir. Yorgunluk deneyimi kadından kadına değişmekle birlikte, çoğu kadın hamileliğinde normalde olduğundan daha yorgun hisseder. Hamilelik sırasında yorgunluk en sık ilk erken gebelikte (ilk trimester) görülür ve ikinci trimestere de azalırken, ancak üçüncü trimesterde tekrar artış gösterir.

Hamilelikte Erken Dönemde (İlk Trimesterde) Yorgunluk

Erken gebelik sırasında, hormonsal değişiklikler yüzünden yorgunluk ortaya çıkabilir. Hamile kadınların vücutları büyüyen bebeklerini beslemek için daha fazla kan üretmeye başlar. Kan şekeriniz ve tansiyonunuz bu süreçte düşme eğiliminde olacaktır. Özellikle artan progesteron yüzünden uykularınız kaçacaktır. Aynı zamanda sürekli değişen duygu durumunuzda enerjinizin azalmasına ve yine yorgun hissetmenize sebep olacak faktörler arasında yer alır. Hamile kadınların planlı ya da plansız hamile kalmış olması bebek ve kendileriyle ilgili bir sürü endişe duymalarının önüne geçemez. Bu endişeli hallerde kadınları oldukça yorar.

Hamilelikte İkinci Dönem (İkinci Trimesterde) Yorgunluk

İkinci dönem kadınların hamilelikte ikinci üç aylık dönemlerine denk gelir. Bu dönemde kadınların enerjilerinde artış olması beklenir. Tekrar eskisi gibi hissetmeye başlamaları gerekir. Kadınların bu dönemi akıllıca kullanmaları gerekir çünkü üçüncü döneme girildiğinde enerji seviyesinin tekrar azalması beklenir. O yüzden yapmaları gereken işleri bu dönemde bitirmeleri gerekir. İngilizce de bu dönem “Happy Trimester” olarak adlandırılır. Ancak bazı kadınlarda her şeye rağmen bu dönemde de yorgunluk baş gösterebilir. Bu normal bir durumdur ve diğer dönemlere göre daha az olacaktır.

Gebelikte Üçüncü Dönem (Üçüncü Trimesterde) Yorgunluk ve Yorgunluğu Atlatma Yolları

Hamileliğin geç dönemlerinde hamile kadınlar tekrar yorgun hissetmeye başlayacaktır. Bu dönemde bebek artık iyice ağırlaşmaya başlar. Uyku düzeni bozulur, sık sık idrar çıkma ihtiyacı hissedilir. Bu süreci kadınlar en az problemle atlatmak için bazı püf noktalara dikkat etmelidir. Dinlenmeye özen göstermelidir. Kendisini yorgun hissettiği an dinlenmelidir. Gün içerisinde kestirmeler de iyi gelecektir. Programınız çok dolarsa mutlaka hafiflemesini sağlayın. Dengeli bir diyet uygulayın ve mutlaka bol besleyici yemekler yiyin. Yeteri kadar demir, protein ve kalori aldığınızdan emin olun. Gerekirse bir doktora başvurun ve ona göre uygulayın. Egzersiz yapın, günde en az 30 dakika boyunca uzun yürüyüşlere çıkın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.