Gebelik

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebeyken Tansiyon Düşüklüğü Bebeği Etkiler mi?

Hamilelik dönemi tüm basit görünebilecek hastalıkların etkilerinin daha büyük olduğu bir dönemdir ve oldukça basit karşılanan bir takım hastalıklar hakkında hem annenin hem de bebeğin sağlığı için dikkatli olunması gerekir.

Hamileliğin genellikle ilk ayların görülen yüksek ya da düşük tansiyon rahatsızlıkları belli bir müddet geçtikten sonra etkisini kaybeder.

Sebebi bir takım hormonsal değişimler olan bu rahatsızlığın gebeliğin ilk dönemlerinde sıkça görülmesi oldukça normal fakat yine de dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bu yazıda hamilelikte tansiyon düşüklüğü bebeğe zarar verir mi sorusu hakkında bazı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tansiyon Düşüklüğünün Etkileri Nelerdir?

Gebelikte görülen tansiyon düşüklüğü gebelik dönemini oldukça zorlaştıran bir dönem teşkil eder. Hemen hemen gebeliğinin ilk aylarında olan her anne adayının karşılaştığı bu problem kusma, bulantı ve baş dönmesi gibi bazı olumsuz faktörlere yol açabilir.

Ayrıca oldukça hızlı bir şekilde çıkıp inen tansiyonun bebek için de bazı olumsuz yönleri bulunmaktadır. Bu yüzden anne adayının tansiyonunun stabil tutulması önemlidir.

Gebelikte Tansiyon Düşüklüğünün Sebepleri

Gebelik döneminde tansiyon düşüklüğünden şikayetçi olan anne adayların genellikle benzer sorunlar ile karşılaşılır. Bunların başında ise hamilelik döneminde kalbin kan pompalama hızının artması sonucu kan damarlarındaki direncin düşmesi gösterilebilir.

Hatta bu yüzden gebeliğin ilk dönemlerinde bulunan anne adaylarını yan yatmaları önerilir.

Bunun yanı sıra uykusuzluk, düşük ihtimalleri, kanamalar ya da uzun süre ayakta kalma durumlarında tansiyonun aniden düştüğü gözlemlenmiştir.

Düşük Tansiyonun Bebek Üzerinde Etkisi

Gebelik döneminde rastlanılan çok ani yükselen ve düşen tansiyon problemi hem anne hem de bebek için pek çok rahatsızlığa yol açabilir.

Düşük tansiyonun dozu ve sürekliliği gebelikte düşük yapma riskini arttıran bir faktördür. Ayrıca bu durum anne ve bebeğin susuz kalmasına da yol açtığından bu durumdan kaynaklı bazı ekstra rahatsızlıkların da habercisi sayılır.

Yine aynı şekilde tansiyonu düşüklüğünün periyotlarında görülen sıklık çeşitli kanamalara yol açarak düşük ya da erken doğuma sebep olabilir. Bu yüzden böyle bir durum ile karşılaşıldığında derhal en yakın hastaneye ya da doktorunuza başvurmanız sizin ve bebeğiniz açısından oldukça önemlidir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu yazı faydalı olmuş bence. Hamilelikte Düşük Tansiyon Bebeğe Zarar Verir mi? gebelik riskleri açısından önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu