Gebelik

Hamilelikte Aşerme Sebepleri

Hamile kadınların aklına gelmeyen yiyecekleri, zamansız olarak aşırı derecede arzulamasına anlamına gelen aşermeyi her hamile kadın deneyimlemiştir. Hamilelikte aşerme sebepleri genellikle hormonal değişikliklere bağlıdır.

Gebeliğin ayrılmaz parçalarından kabul edilen aşerme, gebe kadınların yüzde seksen beşinin gebelik süresinde bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyduğu biliniyor.

Sınıflandırılması mümkün olmayan bu yiyecekler çeşit çeşit olabilir. Gebelerin en çok arzuladığı tatlar arasında ise tatlı, baharatlı, eksi veya tuzlu yiyecekler geliyor.

Hamileler Neden Aşerir?

Hamilelik süreci birçok hormonal değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Bu durum da kadınların tat algıları ve koku deneyimleri üzerinde ciddi sonuçlara neden olabilir. Ancak aşerme hissi her gebe kadında aynı derecede belirmez.

Kişiden kişiye farklılık gösteren aşerme durumunun tam nedeni henüz kanıtlanan somut bir delil olmadığı için şimdilik gizemini koruyor. Ancak bazı anormal maddelerin arzulanması demir eksikliğinin belirtisi sayılabilir.

Temizlik malzemeleri, sigara izmariti gibi tuhaf maddelerin tüketilmesi bu anormal maddeler arasında sayılabilir. Ancak aşerilen şeylerle hamile kadınların vücut ihtiyaçları arasında herhangi bir paralellik olması gerekmez.

Hamile Kadınlar Neler Aşerir?

Yiyecek olarak kategorize edilemese de aşerilerin şeylerin tatları üzerinde bir kategorizasyon yapılması mümkündür. Gebelik sürecinde aşermelerin yüzde kırkı tatlı yiyeceklere karşı olurken hamilelerin yüzde otuz üçünün tuzlu krakerler aşerdiği belirlenmiştir. Ardından ise baharatlı yiyeceklerin aşerilmesi geliyor.

Aşerme Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin üçüncü ayında daha çok gerçekleşen aşerme eğer gebeliğin ilerleyen aylarında ortaya çıkmışsa psikolojik etmenler devreye girmiş olabilir.

Aşerme İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aşerilen yiyecek sağlıklı olduğu ölçüde herhangi bir probleme neden olmaz. Bu nedenle aşerme sırasında sağlıklı yiyecekler rahatlıkla tüketilebilir.

Ancak tüketilmek istenen yiyeceğin sağlıklı olmaması beraberinde birçok sorunu da getireceği için gebe kadınların kendilerini baskılamaları ve sağlıksız olan yiyeceklerin tüketilmesine engel olmaları gerekir. Ancak bunu tamamen bastıramayan hamile kadınlar, bu durumu alternatif bir seçenekle de baskılayabilir. Bunun yanı sıra aşerme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Hamilelik sürecinde düzenli olarak kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde aşerme kötüleşebilir. Egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca partner tarafından duygusal olarak desteklenilmek gerekir. Eğer bu gerçekleşmezse duygusal gelgitler bu olumsuz hislerin yiyeceklere yönlendirilmesine neden olabilir. Aşerme hissi vücudun sinyali olarak görülebilir.

Vücudumuz aşerme sinyali göndererek bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini belirtir.

Aşerilen sağlık bakımından zengin yiyeceğin mutlaka tüketilmesi gerekir. Eğer bu mümkün değilse alternatif seçeneklerle bu durum giderilmeye çalışılmalıdır.

Her Hamile Aşerir mi?

Aşermenin tam olarak nedeni bilinmese de vücudun salgıladığı hormonlarla bağlantısı kesin olarak biliniyor. Hamileliğin ilk üç ayında sıklıkla rastalanan aşerme için beta HCG ve östrojen hormonları sorumlu tutuluyor.

Bu hormonlar aynı zamanda yükselen gebelik hormonları olarak da biliniyor. Hamileliğin on dördüncü ve on sekizinci haftalarında tamamen azalan aşerme hissi, nadir olarak uzayabilir. Ancak bu durum her kadında aynı şekilde gerçekleşmez. Vücudun ihtiyaçlarının değişmesine bağlı olarak aşerme zamanının değiştiği söylenebilir.

Her vücudun farklı ihtiyaçlara sahip olduğu bilindiği için her hamilenin de aynı ölçüde aşereceği kesin olarak söylenemez. Bunların yanı sıra aşermeyi tetikleyen bir başka durum ise duygusal isteklerdir. Partnerinden yakınlık hissetmek isteyen hamile kadın, aşermeyi bir yol olarak kullanabilir. Bazen de hamilelerin çok sık yaşadığı sabah bunaltılarının ortadan kaldırılması için tuhaf maddeler tüketilebilir.

Aşerme Psikolojik Bir Durum mudur?

Hamilelikte meydana gelen hormonsal değişikliklerin yanı sıra anne adaylarının ilgiden mahrum kalması, koku hassasiyetine sahip olduğu zamanlarda yemek yapılan ortamda bulunması, partnerinden gerekli duygusal desteği tam olarak karşılayamaması, kalabalık bir ailede yaşaması aşerme hissini tetikleyen etkenler arasında yer alabilir. Psikolojik etkenler aşerme hissini tetiklerken genellikle organik etkenler aşermede daha çok görülür.

Gebelik öncesinde kötü beslenme alışkanlığına sahip olan anne adayı vitamin eksikliği yaşayabileceği için de aşerme hissine sahip olabilir. Bunların yanı sıra demir eksikliği yaşayan anne adayları, vejetaryen adaylar, daha önceki gebeliklerinde aşeren kadınlarda da anormal şeylerin yenildiği hastalık olan pika ve bir şeyin aşırı derecede arzulanması anlamına gelen aşerme görülebilir.

Aşerilen Yiyecekler Cinsiyet Hakkında Bilgi Verir mi?

Halk arasında yaygın olarak kabul edilen tuzlu ve acı yiyeceklerin tüketilmesi erkek çocuk; tatlı yiyeceklerin tüketilmesi ise kız çocuk olacağı miti asılsızdır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sebepleri konuda anlatılmış aşerdiğimizde üzerimize gelmeyin ne istiyosak önümüze getirin artık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu