Gebelik

Hamilelik Şekeri Nedir?

Gebelik şekeri nam- diğer gestasyonel diyabet, pek çok anne adayının korkulu rüyası. Bakmayın isminin o kadar afilli olduğuna gebelik şekerinin büyük bir kısmı diyetle, geri kalanı ise insülin tedavisi ile kontrol altına alınıyor ve bu rahatsızlığın anne adayına ya da bebeğe zarar vermesinin önüne geçiliyor.

Hamilelik Şekeri değerleri nelerdir

Hamilelik | Moda Ve Kombin Önerileri
Hamilelik

Gebelik şekeri, hamileliğin 24. ila 28. haftaları arasında yapılan glikoz yükleme testi ile anlaşılır. Bu testten sonra gebelik şekeri teşhisi konmuşsa, doktorunuz size bir diyet listesi sunacaktır. Bu liste karbonhidrat ve meyveleri yeme düzeninizde azaltmanıza yönelik, sık öğünlerle desteklenerek hazırlanmış olacak ve temel olarak sağlıklı beslenme kurallarını takip ettiği için bebeğiniz ihtiyacı olan hiç bir besinden uzak kalmayacak.

Bazı durumlarda sadece diyet yeterli olmayabiliyor ama yine de endişelenmeyin çünkü insülinin hamilelikte kullanımının bebeğe bir zararı yok.

Hamilelik Şekeri kaç olmalı

Hamilelik şekeri kontrol altına alınması kolay bir rahatsızlık ama ihmal edilmemeli.  Bu rahatsızlık bebeğinizde doğumdan sonra gelişen solunum sıkıntıları, makrozomi (bebeğin iri olması durumu), SGA ( bebeğin normalden küçük olması), hipoglisemi( şeker düşmesi), polisitemi, hipokalsemi, hiperbiluribinemi (sarılık), kalp anormalileri, beyin ve merkezi sinir sistemi anormalileri, böbrek anormalileri. sindirim anormalileri ya da kulak anormalileri gibi sorunlara yol açabilir. O yüzden teşhis konulduktan sonra doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

Son bir dipnot olarak: hamilelikte hareketli olup hafif bir egzersiz programı uygulamak çok önemlidir. Hele bir de hamilelik şekeriniz varsa plates, yüzme, yürüyüş, hamilelik yogası gibi egzersizlerden en az birini düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir