Moda ve Kombin Önerileri

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Öneriler

29.01.2019
302
Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Öneriler

Hamile Kalma Şansını Artıran Uygulamalar

Yuva kuran çiftler uzun bir süre bebek planlarını öteler.

Çiftlerin aile hayatına alışması, iş hayatını düzene koyup, maddi anlamda kendilerini hazır hissetmesi, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için oldukça önemlidir.

Tıbbi anlamda hiçbir sorunu bulunmayan çiftlerde, korunma bırakıldıktan sonra, 3-6 ay içinde gebelik gerçekleşir.

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan gebelik problemleri, annenin ve bebeğin ciddi hasarlar almasına neden oluyor. Hamilelikten önce anne sağlığı hem bebeğin hemde annenin rahat bir gebelik dönemi geçirmesini sağlıyor.

Gebe kalmadan önce plan yapmanın büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar, annenin gebelik öncesi sağlık kontrollerinden geçmesinin, anne ve baba adayının bilinçlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı Meltem Çam, gebelikten önce sağlıklı beslenmenin öenmli olduğunu ve annenin yeteri kadar folik asit alması gerektiğini söylüyor.

Gebe kalacak anne adaylarının sigara ve alkolden uzak durmasını ve besleyeci gıdalardan takviye alması gerektiğini vurgulayan Çam, egzersiz ve kilo alımının kontrol altına alınması gerektiğini söylüyor. Anne adyalarının hamilelik öncesi döneminde Human Papilloma Virüs (HPV), grip, hepatit B ve kızamıkçık aşılarını yaptırması gerekiyor.

Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, böbrek ve astım gibi ciddi rahatszlıkları olan anne adylarının kulandıkları ilaçların, gebeliğin ve hastalığın dönemine göre planlanması anne ve bebek için daha uygun olacaktır. Ayrıca genetik bozukluklar annenin yaşıi erken doğum gibi olaylar, yeni gebelikte düşük tehlikesine neden olabiliyor.

Korunmayan, bebek hayali kuran çiftlerin, bu süreçte bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerekir.

Gebeliği kolaylaştıracak şeyler bebeğin daha sağlıklı oluşması için de faydalıdır.

  • Gebeliği daha kolay hale getirmek için, ilişki sıklığına dikkat etmek gerekir. 35 yaşına kadar; haftada 3 gün girilen cinsel ilişki, hamileliğin gerçekleşmesi için yeterlidir. 35 yaş sonrası ise gebelik şansı azalır. Bu sebeple gebelik için gün aşırı ilişkiye girmek gerekli olacaktır. Fakat ilişkiye girilen günlerin, yumurtlama dönemine denk gelmesi gerekir.
  • Sık tüketilen alkol, sperm sayısını düşürmektedir. Bu sebeple gebelik planları yapan çiftlerin, alkolden uzak durması gerekir.
  • Spermlerin canlı olması için, gerekli tüm vitaminlerin alınması gerekir. Özellikle çinko, folik asit, kalsiyum, C ve D vitaminleri, bu süreçte bolca tüketilmelidir.
  • Kadın ve erkekte oluşan aşırı stres, sperm sayısını düşürür. Ayrıca gebelik oluşmasını %12 oranında azaltır. Aşırı stres altındaki çiftlerin, gebelik planlarını ertelemesi önerilir. Anne karnındaki bebeğe yansıyan stres, bazı kalıtsal hastalıkların oluşmasında da etkilidir.
  • Aşırı kilo, hamileliği zorlaştıran etmenlerin başında gelir. Gebelik öncesi diyetisyen kontrolünde kilo vermek gerekir. Her türlü besinden yeterince tüketerek yapılan sağlıklı diyet, vücuttaki yağları yakacak ayrıca sağlıklı bir gebelik geçirme şansı yaratacaktır.
  • Uzun süre doğum kontrol hapı kullanan çiftlerde, haplar bırakıldıktan hemen sonra, hamile kalmak mümkün olur. Fakat en sağlıklısı, gebelik önleyici haplar bırakıldıktan, 2-3 ay sonra hamile kalmaktır.
  • Aşırı sıcak; hamam, sauna gibi ortamlar, sperm oluşumunu önlemektedir. Gebelik planları yapan çiftlerin, bu tür vücut sıcaklığını artıran mekânlardan uzak durması gerekir.
  • Gebe kalmadan hemen önce, kalıtsal hastalıkların araştırılması gerekir. Aile geçmişinde görülen bazı hastalıklar, hem hamile kalmayı zorlaştırır hem gebeliğin riske girmesini sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.