Hamile Bayanların Baş Dönmesinin 6 Sebebi

Hamile Bayanların Baş Dönmesinin 6 Sebebi
28 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 359 kez okundu.

Gebelikte  Baş Dönmesinin  Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik 9 ay boyunca süren anne adayı için çok zorlu bir süreçtir.

Bu süreçte anne adayı birçok zorlu dönemden geçer, gebelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle vücut normalden farklı bir süreç yaşamaktadır. Önceden etkilenmediği bir çok durumdan daha kolay etkilenir, aynı zamanda fiziksel ve psikolojik etkilere karşı çok daha hassas bir hale gelir.

Özellikle de gebeliğin ilk üç aylık kısmında bulantı, kusma, göz kararması ve baş dönmesi gibi şikayetler çok sık görülmektedir.

Baş dönmesi sonucu bayılma sorunu nadir olsa da yaşanabilecek bir durumdur. Çok sık karşılaşılan baş dönmesinin altında yatan bazı nedenler olabilir. Hamile bayanların baş dönmesinin 6 sebebi arasında bulunan sebepler;

 • Ramin aşırı büyümesi ile kan akışının büyük bir kısmının rahme gitmesi ve diğer organların kan ihtiyacının tam karşılanamaması
 • Kan şekerinin aşırı düşmesi
 • Aşırı sıcak bir ortamda bulunmak
 • kaygı ve stres gibi etkenler
 • Aşırı kansızlık, demir eksikliği ve vitamin eksikliği
 • Aşırı efor, yorgunluk ve uykusuzluk

 

Tüm etkenler ve daha birçok etken hamile bayanların baş dönmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Bu gibi etkenlere bağlı olarak baş dönmesi sorunu yaşayan kişinin tedavi olması önemlidir. Doktor tarafından nedeni araştırılarak tedavi edilmesi halinde bu sorunlar ortadan kalkabilir.

Rahmin Büyümesi Gebeliğin İlerlemesi Baş Dönmesine Neden Olur

Gebelikte rahmin fazla büyümesine bağlı olarak rahme giden kan miktarı artar ve bundan dolayı diğer organlar anlık da olsa kan pompalamasında güçlük yaşayarak baş dönmesi gibi sorunlar yaşayabilir. Ayrıca büyüyen annenin rahmi kan damarlarının üzerine bası yapması halinde de baş dönmesi gibi nedenler oluşabilir. Bu nedenler her hamile bayanda görülebileceği gibi dikkat edilmesi halinde önemli bir sorun oluşturmaz. Bu durumlara engel olmak için daha dikkatli olunması gereklidir.

Kan Şekeri Düşmesi Baş Dönmesine Neden Olabilir

Gebelik döneminde beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde beslenme de yapılan yanlışlıklar baş dönmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu durumda doktorlar tarafından yapılan öneriler arasında annenin azar azar küçük porsiyonlar halinde ve sık aralıklarla beslenmeleri önerilmektedir. Uzun süre aç kalmak kan şekeri düşmesine neden olabileceği gibi baş dönmesi sorunlarına da yol açabilir. Ayrıca beslenmede su tüketimi de büyük önem teşkil eder.

Uzun süre susuz kalan vücut baş dönmesi dâhil beraberinde birçok sorun getirir. Beslenme ve su tüketimi hamileler için hayati önem taşır.

Kansızlık, Demir Eksikliği ve Vitamin Eksikliği Baş Dönmesine Neden Olur

Hamilelik döneminde anne adayının bebeğin sağlığı için gerekenden daha fazla vitamin ve demir ihtiyacı duymaktadır. Bu eksikliklerin oluşması halinde anne adayında sık sık baş dönmesi yaşanmaktadır. Bu gibi vitaminler vücudun dengesini sağlamaktadır. Bu vitaminler annenin daha sağlıklı hamilelik geçirmesine etki sağlamaktadır.

Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda baş dönmesi nedeni bu vitamin eksikliklerine bağlı ise çözüm olarak vitamin takviyesi önerilmektedir. Kan ve demir eksikliği tedavisinde kullanılan bu tür ilaçlar doktor kontrolünde kullanılarak baş dönmesi sorununun önüne geçilebilir.

Gebelikte Baş Dönmesi Nasıl Engellenir

Gebelikte yaşanan baş dönmesi gibi şikâyetlerin önüne geçme için bazı faydalı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler sayesinde baş dönmesi gibi sorunları daha aza indirmeniz mümkün olmaktadır. İlk olarak bol bol su içmeniz gerekiyor. Susuz kalmak baş dönmesine neden olur. Ayakta uzun süre kalmak baş dönmesine neden olur.

Çok fazla efor sarf etmekten kaçınmanız gerekir. Oturduğunuz yerden yavaş kalkarak bu gibi sorunları engelleyebilirsiniz. Sıcak duş almaktan kaçınmanız gerekir. Duş alırken dikkat etmeniz gerekir. Kan dolaşımına etki edecek dar kıyafet giyiminden kaçınmak gerekir.

Bol ve hafif kıyafet giymelisiniz. Düzenli beslenmeli, öğün atlamadan belirli aralıklarla besin tüketimi yapmalısınız. Gebelikte baş dönmesi şikâyetlerini azaltmak için sırt üstü yatmaktan kaçınmalı, çok soğuk ve sıcak ortamlardan uzak durmanız gerekiyor.

Ayrıca vitamin eksikliğine bağlı olması halinde gerekli takviyeyi yapmanız gerekiyor. Gebeliğin son aylarında daha fazla artan bu şikâyetlerden kurtulmak için yatarken sırt üstü yatmaktan kaçınmak, bacak altına yumuşak bir iki yastık koyarak dinlenmek gerekir.

Etiketler:

Hamile Bayanların Baş Dönmesinin 6 Sebebi Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Adını Vermek İstemeyen Kullanıcı dedi ki:

  Ya ben de hamileyim, her zaman karnım ağrıyor. Niçin oluyor bilen var mı?

 2. Maria Ana dedi ki:

  Hamile Bayanların Baş Dönmesin sebepleri güzel bir yazı olmuş.

 3. Oyacııımm dedi ki:

  Hamilelikte Baş Dönmesinin Sebeplerini öğrendim. Teşekkür Ediyorum.

 4. beatyful dedi ki:

  Gebelikte Baş Dönmesinin sebepleri yazınız yararlı olmuş.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git