Cilt Bakımı

Güzel Kalmak İçin Günlük Almanız Gereken C Vitamini

C Vitamini İçin Günlük Almanız Gereken Meyveler

Meyve tabağı hazırlarken bulunması gereken özellikle C vitamini bakımından zengin olan günlük almanız gereken meyveler sofralarımızın vazgeçilmezinden.

c vitamini | Moda Ve Kombin Önerileri
c vitamini

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yasemin Bekmezci, bu meyvelerin faydalarına ve meyve tüketirken de yararı çok olsun diye fazla tüketmemeyi vurguladı.Çünkü sizin ihtiyacınız örneğin 1 limondaki C Vitamini ise 5 limon da yeseniz diğerleri idrarla atılacaktır.Özellikle yaz aylarında doğanın bize sunduğu bu nimetlerden mümkün olduğunca fazla yararlanmak gerekiyor.

C Vitamini Barındıran Yiyecekler

ÇİLEK: Bağışıklığı güçlendiren ve sıhhatli bir cilt amacıyla mühim C vitamini gereksinimiz amacıyla çilek çok iyi bir kaynak. Öyle ki 100 gr çilekle günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 60’ını karşılayabilirsiniz.

KARPUZ: İçeriğinde tespit edilen likopen vasıtası ile kalp arkadaşı gıdalar arasında yer alıyor. Kansere karşı koruyu tesiri de tespit edilen karpuz aynı vakitte şeker seviyesi yüksek meyveler arasında yer aldığı amacıyla dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Karpuzun 1 porsiyonu 1 ince dilim (200 gr) ölçüye tekabül ediyor.

günlük ne kadar c vitamini almalıyız 

c vitamini faydalari ve zararlari | Moda Ve Kombin Önerileri
c vitamini faydaları ve zararları

KİRAZ: Kiraza kırmızı rengini veren antosiyanin, hücreleri kanser yapıcı etkenlere karşı koruyor. Antosiyaninler bedende inflamasyonu engelleyici özelliğinin yanı sıra, kas ağrılarını hafifletmekte ve kalp-damar hastalıkları tehlikesini de azaltıyor. Kendisi gibi sapı da yararlı olan kiraz iyi bir idrar söktürücüdür.

DOMATES: Güçlü bir antioksidant olan likopen yönünden son derece varlıklı bir sebze. Cildi UV ışınlarına karşı koruyarak yaşlanmayı geciktirici özelliği tespit edilen likopen, bilhassa domatesin işlenmesi ve pişmesiyle beraber artıyor. Bu özelliği ile kardiyovasküler hastalıklar, kanser (özellikle prostat, cilt, mesane), diyabet ve osteoporoz tehlikesini düşürmede rol oynuyor.

SEMİZOTU: Sebzeler içersinde en çok omega-3 sahip olan sebze semizotu. Hem de cilt üstünde yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etkiler gösteriyor. Bu amaçla semizotu, balık tüketemeyenlerin Omega 3 greksinimlerini karşılayabilecekleri mühim bir alternatif. A ve C vitamini yönünden da varlıklı olan semizotu, bol lif içeriği vasıtası ile kg verme diyetlerinde de sık sık kullanılıyor. Kansere karşı koruyucu tesiri de tespit edilen karpuz, şeker seviyesi yüksek meyveler arasında yer aldığı amacıyla de dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir