Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 7 kez okundu.

Güneş gözlüğü günlük hayatta özellikle yaz aylarında güneşin kendisini göstermesi ile beraber kullanılan aksesuarlardan bir tanesidir. Yeni güneş gözlüğü alacak kişiler için seçim yapmak kimisine göre oldukça kolay olurken kimi kişilerin de zorlandıkları bilinmektedir. Zorlanan kişiler için güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorusu ortaya çıkar ve bunun için bir kaç etmenin göz önünde bulundurulması gerekir.

Yüz Şekli

Alınacak olan güneş gözlüğünün yüze tam olarak oturması kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Çok küçük ya da çok büyük kalan güneş gözlüklerinin komik kaçan bir görüntü ortaya saçmasından ötürü tam olarak oturmuş, ortalanmış bir güneş gözlüğünün tercih edilmesi gerekir. Güneş gözlüğü çerçevesinin kaş ile aynı hizada olması ve yanaklara değmemesi kullanım açısından bireyin rahat etmesine yardımcı olur. Gözlüğün rengi ve biçimi de yüz hatları ile uyum içinde olmalıdır. İnce ve dar yüz hatlarına sahip olan kişilerin ince gözlükleri tercih etmesi, kemerli bir burna sahip olan kişilerin ise burnu kapatacak kalınlıkta güneş gözlüklerini tercih etmeleri tavsiye edilir.

Cam Özellikleri

Satın alınacak olan güneş gözlüğünün cam kalitesi güneşe dayanıklılık açısından önem arz etmektedir. Bilinen satış noktalarından alınmış olan bir gözlük gönül rahatlığı ile kullanılabilmekte ve bakımı yapıldığı takdirde çok uzun yıllar kullanım sağlanabilmektedir. Güneş gözlüğünün camının UV ışınlarından korunacak şekilde tasarlanmış olması cam özellikleri arasında birincil öncelik kabul edilir. UV filtresine sahip olan güneş gözlüğü camlarının güneşin zararlı ışınlarının direk göze gelmesini engellediği için satın alırken buna oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Orijinallik

Her üründe olduğu gibi güneş gözlüklerinde de replika ürün satışları gerçekleşmektedir. Görünüşte birebir aynı olan ancak detaya inildiği zaman farklılıklar gösteren replika ürünler UV ışınlarından korumak yerine göze daha fazla zarar verir. Bilinen bir satış noktasından alınmış ürün orjinal olmakla birlikte internet sitelerinde satışı yapılan ürünler için orijinallik aranması gerekmektedir. Güneş gözlüğünün sap kısmında ya da yan kısmına konumlandırılmış olan barkodlar kontrol edilerek orjinal olup olmadığı kontrol edilebilir. Orijinal adı altında satılan güneş gözlüğünün sahte olduğu ortaya çıkarsa ürün hakkında yasal işlem başlatabilme hakkı tüketicide mevcuttur.

Marka Tercihi

Piyasada birbirinden farklı markaların olduğu onlarca çeşit güneş gözlüğü bulunur. Her marka güneş gözlüğü için yeterli olmamakla birlikte CE damgası olsa bile göz sağlığına iyi gelmeyen güneş gözlükleri bulunmaktadır. Bu nedenle satın almadan önce gözlük markasına dair kullanıcı yorumlarının internet üzerinden araştırılması gerekir. Güneş gözlüğü markaları sektör içerisinde genellikle sınırlı markalar üzerinde yer alsa da bu durum satış noktaları içerisinde geçerlidir. Elektronik alışveriş ortamında envai çeşit güneş gözlüğü markası bulunmakla beraber her marka güvenilir ve kaliteli ürün satışı yapmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git