Aşk & İlişkiler

Güçlü Bir İnsan Nasıl Olunur?

İnsanlar zaman zaman günlük hayatlarında çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Bu gibi durumlar kimi insanlar için aşılması kolay şeyler olsa da, bazıları için son derece zorludur. Çoğu insanın kafasında güçlü bir insan nasıl olunur? Şeklinde bir soru yatmaktadır. Cevap aslında çok basittir.

Zor Durumlar Karşısında Nasıl Davranılmalı?

Herkesin başına zaman zaman tatsız olaylar gelebilir. Bu son derece normaldir. Hayatın akış yönü gereği her şey her koşulda iyi olacak diye kaide yoktur. Kişi bu durumların üstesinden en kısa yoldan gelebilmek için elbette çaba göstermelidir. Ancak bu çaba kişiyi yıpratacak düzeyde olmamalıdır. Kişi zor durumlar ile karşılaştığında ilk olarak kendine bunun çok normal olduğunu söylemelidir. ”Bu neden benim başıma geliyor?” gibi olumsuz telkinlerde bulunmak yerine her duruma karşı olumlu olmaya çalışmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Karşılaşılan sorun ne kadar büyük olursa olsun, bu durumun geçici olduğunu ve üstesinden gelebileceğinizi kendinize sürekli olarak hatırlatmak da fayda vardır.

Güçlü Bir Karakter İçin

Bazı insanlar işler ters gittiğinde ya da istedikleri gibi olmadığında etrafı suçlarlar. Fakat bu güçsüz bir insanın göstereceği davranışlardan biridir. Güçlü insanlar ise, sorumluluk almaktan korkmazlar. Güçlü bir insan olmanın en temel öğesi budur. Sorumlukları, hataları ya da doğruları bütünüyle kabul ettiğiniz ve onları benimsediğiniz sürece siz de güçlü bir insan olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Bazıları da rahatsız olduğu durumlar karşısında sessiz kalmayı nezaketen yapılan bir davranış olarak algılar. Ancak bu da doğru değildir. Nezaket, sessiz kalmak demek değildir. Kişinin haklı olduğunu bildiği konularda veya herhangi bir haksızlık durumunun olduğu bir ortamda hiçbir şey söylememekten yana olması güçsüz bir insanın davranış biçimlerinden biridir. Güçlü insanların ise, bu durumlarda kendilerini ve haksızlığa uğrayan kişiyi savunmaları an meselesidir. Diğer bir yandan insanları dinlemeye özen göstermek, bir başkasının yaşadığı durumu anlamaya çalışmak ve ona olumlu bir biçimde yaklaşmak güçlü bir karakter için gereken diğer öğelerden bazılarıdır.

Kendinizi Farkedin

Kişi eğer kendini güçsüz hissediyorsa, zor durumlar karşısında ne yapacağını bilemiyorsa ve en önemlisi değişmek istiyorsa bunun ilk adımı kişinin kendini fark edebilmesidir. Daha kendini tanımadan değişim yolunda izlenen yollar geçersiz sayılacaktır. Çünkü kişi kendini tanımadan ve fark edemeden değişemez. Önce ne istediğinize karar verin. Gerçekten ne istiyorsunuz? Hataları ve güçsüz birinin gösterdiği bir takım davranışları değiştirebilmek için önce onları kabullenmek gerekir. İşe ilk olarak kendisini sevmekle ve kabul etmekle başlayan insanlar çok daha kısa sürede olumlu sonuçlar göstermekte ve güçlü bir insan haline gelmektedir. Küçük bir bebek gibi etrafın ilgisine ihtiyaç duymak, devamlı etraftan bir şeyler beklemek yerine kendi kendinizeyken bile bir şeyler başarabileceğinize inanın. Güçlü bir insan olabilmenin en basit ve temel yolu budur.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu