Anne ve BebekBebek SağlığıSağlık

Grip Aşısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Grip, influenza virüslerinin sebep olduğu bir üst solunum yolu hastalığıdır. Öksürük ve hapşırık yolu ile havadan yayılabildiği gibi temas yolu ile de geçebilir, özellikle kalabalık alanlarda bulaşıcılık oranı yüksektir. Belirtiler kişiden kişiye değişebilmekle birlikte şiddetli kas ve ekrem ağrıları, yüksek ateş, titreme, burun tıkanıklığı, mukus akıntısı, öksürük gibi komplikasyonlar ile tezahür eder. Gribe yakalandıktan sonra ateş düşürücü ilaçlar ve burun tıkanıklığı giderici spreyler ile hastalığın belirtilerini hafifletmek haricinde tıbbi bir müdahale mümkün değildir, grip için geliştirilmiş bir antibiyotik bulunmamaktadır. Ancak henüz influenza virüsünü kapmayanlar için üretilen grip aşısı hakkındaki tartışmalar, aşı için en ideal mevsim olarak gösterilen sonbaharda gündemi belirleyici özellik gösterir. Grip aşısının zararlı ve en iyi ihtimalle faydasız olduğunu savunan uzmanlara karşılık düzenli grip aşısı olmayı öneren uzmanlar da bulunmaktadır. Peki grip aşısı nedir ve kimler grip aşısı yaptırmalıdır?

Grip | Moda Ve Kombin Önerileri
Grip

 

Grip Aşısı Nedir?

 

İnfluenzanın A, B ve C olmak üzere üç tipi bulunmaktadır. Bu üç tip virüs, farklı semptomlara ve şiddetlere sahip grip suşlarına (alt türlerine) sebep olmaktadır. Bazı suşlar soğuk algınlığı kıvamında hafif bir şekilde atlatılabilir iken bazı suşlar ölümle sonuçlanacak kadar tehlikeli olabilir. İnfluenza sürekli evrim geçiren hir virüs olduğu için hazırlanan aşının içeriği her sene değişiklik göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsler hakkında paylaştığı güncel bulgular ışığında o sene en çok risk yaratabilecek üç suş belirlenir ve grip aşısının içeriğini bu suşlar oluşturur.

 

Grip Aşısı Ne İşe Yarar?

Grip asisi nedir | Moda Ve Kombin Önerileri
Grip aşısı nedir

Grip aşısı, o sene influenza virüsü kapmamış bireyleri olası bir grip bulaşmasından korumak için yapılır. Aşı için ideal takvim ekim ve kasım aylarıdır. Halihazırda grip olmuş kişilerin aşı olması tedavi sürecine herhangi bir olumlu etkide bulunmayacağı gibi aşı yönteminde vücuda cansız virüs enjekte edildiği için bağışıklık sisteminin kötü etkilenmesi de muhtemeldir. Aşı olduktan iki hafta sonra başlayan koruma, altı ay kadar sürer. Koruma oranları aşının içeriğine göre her sene değişmek ile birlikte ortalama olarak %60 dolaylarında seyreder. Yani grip aşısı grip olma riskini tamamen ortadan kaldırmamaktadır, en yaygın görülen ve en tehlikeli olan üç suşa karşı koruma sağlamasına rağmen diğer suşlardan birine yakalanmak mümkündür. Ancak grip aşısı olanlar yüksek ihtimal bütün bir kışı hasta olmadan geçirecek ve grip olsa bile ufak bir soğuk algınlığından öte belirtiler göstermeyecektir.

 

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalıdır?

 

T.C. Sağlık Bakanlığının görüşüne göre risk grubunun dışında kalanların grip aşısı yaptırması zorunlu değildir. Ülkemizde görülen influenza türleri normal koşullarda hayati tehlike yaratmasa da grip bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde büyük tahribatlara yol açabilir. Risk grubunu oluşturanlar şunlardır:

 

Bebekler ve küçük çocuklar: Altı aydan küçük bebeklerde grip aşısının etkinlik göstermediği tespit edilmiştir. Hamilelik esnasında grip aşısı yaptıran bir anne adayının bebeği doğum sonrasında da aşı ile kuvvetlendirilmiş bir bağışıklığa sahip olmaya devam etmektedir. Altı aydan büyük bebeklerde ise grip aşısı gönül rahatlığı ile yaptırılabilir.

 

Kronik hastalık sahibi bireyler: AIDS, kanser gibi hastalıklara sahip olanların grip aşısı yaptırması zaruridir. Bu hastalıklar bağışıklık sistemini baskıladığı için ufak bir grip bile ölümcül hale gelebilmektedir. Diyabet, bronşit, kalp ve böbrek rahatsızlıkları, astım da grip aşısının tavsiye edildiği diğer hastalık türlerini oluşturmaktadır.

 

65 yaş üzerindeki bireyler: İstatistiklere göre grip aşısı, 65 yaş üzerindeki hastaların gripten ölme riskini %70 oranında azaltmaktadır. Bununla birlikte grip aşısı, yaşın ilerlemesi ile birlikte gribin doğurabileceği daha ciddi komplikasyonları engellemektedir. Risk grubunun başında gelen yaşlıların grip aşısı yaptırması çok önemlidir.

 

Hamileler: Dokuz ay boyunca tek bedende iki candan sorumlu olan anne adayları için ufak bir nezle bile yorucu ve zararlı olabilir. Uzmanlar çok gerekli olmadıkça hamileliğin ilk üç ayında grip aşısı yapılmasını uygun bulmuyor. Ancak ilk üç aydan sonra grip aşısı yaptırmak, bütün hamilelere tavsiye edilmektedir. Üstelik anne adayının yaptığı grip aşısı bebeği doğumdan sonra dahi koruma özelliği göstermektedir.

 

Risk grubunun grip aşısı olması gerektiğinde hemfikir olan uzmanlar, risk grubunun dışındaki sağlıklı bireylerde grip aşısını çok gerekli bulmamaktadır. Beslenme düzenine dikkat eden, düzenli egzersiz yapan, günlük uykuya ayırdığı süre yeterli olan kişilerin geçireceği grip yaşam kalitesine minimum etkide bulunacaktır. Bununla birlikte kişi isterse doktor gözetiminde grip aşısı yaptırabilir.

 

Kimler Grip Aşısı Yaptırmamalıdır?

Grip asisi zararlari nelerdir | Moda Ve Kombin Önerileri
Grip aşısı zararları nelerdir

Bazı durumlarda kişiye grip aşısı yapılması oldukça sakıncalı olabilir. Resmi kaynaklara göre, grip aşısı yaptırmaması gereken gruplar şunlardır:

 

Alerjisi olanlar: Daha önce grip aşısı yaptırdıktan sonra alerjik reaksiyon göstermiş bünyeler grip aşısı yaptırmamalıdır. Adjuvant (grip aşılarında bulunan yardımcı bir madde) alerjisinin yanında, grip aşılarının çoğunda yumurta proteininin bulunması sebebi ile yumurta alerjisi olanlar da grip aşısından uzak durmalıdır.

 

Guillain-Barre Sendromu olanlar: Bağışıklık sisteminin normalden fazla çalışması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olan GBS ile influenza aşısı arasında ilişki bulunduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur. Bilimsel olarak kesinliğe ulaşmamış bu varsayım gerçeklik ihtimalini koruduğu için GBS sahiplerine grip aşısı yapılmamaktadır.

 

Grip Aşısı Zararlı mıdır?

grip asisi yararlari nelerdir | Moda Ve Kombin Önerileri
grip aşısı yararları nelerdir

Bilimsel mecralarda grip aşısının zararları hakkında birtakım iddialar mevcut olsa da ortada kanıtlanmış bir zarar bulunmamaktadır. Toplum içerisinde, grip aşılarının yan etkilerinin çok fazla olduğu ve amaçlananın tersine gribe sebep olduğu gibi hurafeler de mevcuttur. Aşılanma sonrasında 1-2 gün halsizlik, ateş gibi gribe benzer semptomlar görülmektedir ancak bunlar aşının yaygın görülen etkileridir. Aşı yolu ile vücuda enjekte edilen virüsler ölü olduğu için grip aşısının grip yapmasının olanağı yoktur.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir