Gelinlik Modelleri

Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gelinlik Seçiminde en Önemli Noktalar ve Gelinlik Modelleri

Çocukken oynadığımız evcilik oyunları şahittir hayallerimizdeki gelinliklere. Bu özel gün için her şeyi detaylı bir şekilde ayarlarız. Davetiyeler, düğün salonları derken… Hayalimizdeki gelinliğe kavuşmak için de detaylı bir şekilde araştırmalar yaparız. Dünyanın en güzel gelini olmak için uğraşırız. Ve her kadının hakkıdır dünyanın en güzel gelini olmak.

gelinlik | Moda Ve Kombin Önerileri
gelinlik

Her genç kızın rüyasıdır gelinlik almak, gelin olmak… Bir gün bu hayale kavuşmayı bekleriz. Beklerken de rüyalarımızı bembeyaz hayaller süsler. Gün gelir o hayalle kavuşacağımız zaman gelir.

İşte o zaman o gelinliğe kavuşmadan önce o beyaz hayallerden sıyrılıp gerçeğe dönmek gerekir. Zira o gelinliği almadan önce dikkat etmeniz gerekenler vardır. ‘’ İyi ki bu gelinliği seçmişim’’  demek için aşağıdaki tavsiyelere kulak verin.

Gelinlikler bizim için özel olduğu kadar kafamızı karıştıran da bir konudur. Gelinlik seçimi titiz olmalı. Özel olmalı. O gün giyecek genç kızlarımızın zarafetini ön plana çıkarmalıdır. Bütün gelinlikler güzeldir. Ancak insanın vücut tipine göre değişen gelinlik modelleri vardır.

Gelinlik seçerken de en çok vücut tipinize göre seçmelisiniz.

Gelinliğinizi Vücut Tipinize Göre Seçin

İlk olarak nasıl vücut tipine sahipsin onu bilmeniz gerekiyor. Vücut çeşitleri:

 • Sütun vücutlu iseniz nasıl gelinlik seçmelisiniz? Kalça, göğüs ve omuz ölçüleriniz aynısı ise belirgin bir bel kıvrımına sahip değilseniz vücut tipiniz budur.
 • Elma vücutlu iseniz nasıl gelinlik seçmelisiniz? Üst kısmınıza göre bacaklarınız ince ise vücut tipiniz elmadır.
 • Armut vücut tipinde iseniz nasıl gelinlik seçmelisiniz? Kalçalarınız omuzlarınıza oranla büyükse vücut tipiniz armuttur.
 • Kum saati tipi vücutluysanız nasıl gelinlik seçmelisiniz? Kalça ve omuzlarınızın ölçüleri aynı olmasına rağmen belirgin bir bel kıvrımına sahipseniz kum saati vücut tipiniz var demektir.

En Güzel Gelinlik Modelleri

Berta Gelinlik Modeli | Moda Ve Kombin Önerileri
Berta-Gelinlik-Modeli

A Kesime Sahip Gelinlik: Belden üst tam oturan ve etek kısmı A şeklinde inen gelinliklerdir. Bu tarz gelinlikler bütün vücut tiplerinin tercih edebileceği gelinliklerdir. Ancak özellikle orta ve kısa boylu kişilere bu tarz gelinlik seçmesini öneriyoruz. Çünkü olduğundan daha uzun göstererek daha ayrı bir zarafet katacaktır.

Prenses Model Gelinlik: Özellikle kalçalı bayanların tercih ettiği modeldir. Her vücut tipine sahip kadınlar tercih edebilir. Kısa boylu ve orta boylu kadınlar dışında. Prenses modelin eteği belden geniş bir şekilde aşağı açılır.

Düz Model Gelinlik: Bu tarz gelinlikler vücudun her yerini sarar. Çok şık bir tasarımı vardır. Özellikle sütun tipine sahip bayanlara çok yakışır. Bunun yanında kum saati vücut tipine de sahipseniz değerlendirebilirsiniz. Bu şık ve sade tasarımı ile geline ayrı bir zarafet katar.

Balık Gelinlik Modelleri: Süper bir görünüme sahip balık gelinlik modellerini Her vücut tipine sahip kişiler seçebilir. Özellikle uzun boylu ve zarif bir fiziğe sahipsen kesinlikle tercih etmelisiniz. Kum saati vücut tipine sahip olan kişilerin birinci tercihi olmalıdır.

Vücut tiplerine göre gelinlikler bu kadar. Özel gününüzde prensesler gibi olmak istiyorsanız tavsiyelerimize kulak verin

Gelinlik seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. En birinci önceliğiniz vücut tipiniz hakkında bilgi sahibi olmaktır. Ten renginiz de önemli bir detaydır. Herkesin hayalinde bir gelinlik modeli vardır. Ancak vücut tipinize uymayan bir gelinlik seçimi hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Vücut tipinize göre belirleyeceğiniz gelinlik modeli sizi daha zarif gösterecektir.

Uzun boylu bir kadınsanız nasıl gelinlik seçmelisiniz?

dantelli v yaka gelinlik | Moda Ve Kombin Önerileri
dantelli-v-yaka-gelinlik
 • A kesim gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Uzun boylu kadınlara çok yakışacaktır. Sütun vücut tipine sahipseniz de rahatlıkla seçebilirsiniz. Aksesuarlarınızla ve saç modelinizle gayet güzel kombine edebilirsiniz.

Kısa boylu kadınsanız nasıl gelinlik seçmelisiniz?

 • Boyu kısa olan hanımlarımız ise kabarık model seçmemelilerdir. Fazla kilo probleminiz yoksa kabarık gelinlik modelleri seçebilirsiniz. Dipnot: V yaka gelinlikler boynunuzu daha uzun gösterecektir. Saç modelleriniz de topuza yoğunlaşabilirsiniz.

Göğüsleriniz büyük ise nasıl gelinlik seçmelisiniz?

 • Büyük göğüsleriniz varsa iki parça tasarıma sahip gelinlik modelleri tercih edebilirsiniz. Dekoltenizi fazla seçmeyin.

Geniş kalçalara sahip bir gelin adayı iseniz nasıl gelinlik seçmelisiniz?

 • Kalçalarınız çok geniş ise aşırı kabarık gelinler seçmemeye özen gösterin. Yeterince geniş olan kalçalarınız daha da fazla geniş görünebilir. Çan modelleri tercih edilerek daha orantılı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Beliniz kalın ise tek parça gelin seçebilirsiniz.

Kilolu bir yapıya sahip iseniz nasıl gelinlik seçmelisiniz?

 • Fırfırlı gelinlik modellerini tercih etmeyiniz. Tercihinizde kollu gelinlikleri de değerlendirebilirsiniz. Vücut yapınız geniş olduğu için gelinlik seçimlerinizde bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.

Aşırı zayıf bir kişiyseniz nasıl gelinlik seçmelisiniz?

kabarik gelinlik 2019 | Moda Ve Kombin Önerileri
kabarik-gelinlik-2019
 • Vücut yapınız küçük olduğu için daha fazla minyon görünmemek için çok fazla düz gelinlikler tercih etmemelisiniz. Biraz daha yapılı görünmemek için kabarık etekleri tercih edebilirsiniz.

Son olarak hangi gelinliği tercih ederseniz edin o günün en güzel kızı siz olacaksınız bunu asla unutmayın.

Gelinlik Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 1. Araştırın

En güzelini bulmak için araştırın. Gelinlik dergilerini, gelinlik satıcıların internet sitelerini, gelinlik bloglarını… Her şeyi teker teker inceleyin. O günün en güzeli siz olacaksınız. O gün size özel olacak. En güzeline kavuşmak için araştırın. Gelinlik modellerin çeşitlerini öğrenin. Hangileri saha kullanışlı onlara bakın.

 1. Net Olun

Ne tarz bir gelinlik istediğinize karar verin ve net olun. Bu benim olmalı ya da olmamalı diyebilin. Gelinlik denerken tek bir modele yoğunlaşmayın. Her modele zaman ayırın. Dışarıdan beğenmediğiniz bir gelinlik üzerinizde çok güzel durabilir.

 1. Gelinlik Alımını Son Dakikaya Koymayın

Gelinlik üretimleri uzun sürebilir. Gelinliğiniz erken dikilse bile üzerinde yapılmak istenen değişiklikler olursa bu zaman alabilir. Onun almak istediğiniz gelinliği en az 4 ay önceden diktirmeye başlayın. Daha sonrasında üzerindeki detayları ve aksesuar malzemelerini halledersiniz.

gelinlik cesitleri | Moda Ve Kombin Önerileri
gelinlik-cesitleri
 1. Ucuz Olanlara Da Göz Gezdirin

Gelinliklere bakarken ucuz olan mağazaları es geçmeyin. Aynı model gelinlikler arasında uçuk fiyatlar olabilir. Limitinizi zorlamadan çok güzel gelinliklere şahit olabilirsiniz.

 1. Hafta içi Gezin

Her zaman hafta içi alışveriş yapmak avantajlıdır. Hafta sonları mağazalar kalabalık olduğu için yeterince ilgi göremeyebilirsiniz. Bu sebeple yeterli bilgi de alamayabilirsiniz. Hata içlerinde mağazalar daha sakin olur.

 1. Randevular da Yanınızda Gelecek Kişileri İyi Seçin

Gelinlik provalarınızda ya da gelinlik seçimlerinizde yanınızda olacak kişilere dikkat edin. Çok fazla kişiyi götürürseniz fikir ayrılıkları çıkabilir. Buna dikkat etmelisiniz. Fikir alacağınız kişileri aza indirmek her zaman faydanızadır.

 1. Gelinliği Korse İle Deneyin

Gelinlik denemelerinizi korse ile yapmanız iyi olacaktır. Düğün günü gelinliğin üstünüzde duracağı hakkında fikriniz olur.

Gelinlik Modelleri ve Modası resim Galerisi

 

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler