GELECEĞE YÖN VEREN ADAM ‘ELON MUSK’

GELECEĞE YÖN VEREN ADAM ‘ELON MUSK’
7 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 8 kez okundu.

 

GELECEĞE YÖN VEREN ADAM ‘ELON MUSK’

Evet şaka yapmıyoruz geleceğe yön vermeye, dünyayı değiştirmeye çalışan birileri gerçekten var. Peki bunların başındaki isim kim? Ve bu insan ne yapıyor, dünyayı değiştirmeyi nasıl hedefliyor. İşte bu yazımızda onlara bakacağız.

Elon MUSK kimdir?

Güney Afrika Cumhuriyetinin başkenti Pretoria da doğmuş olan Elon MUSK yazılım dillerini kendi imkanlarıyla öğrenmiştir. Henüz 12 yaşındayken yapmış olduğu bir bilgisayar oyununu 500$ a satarak ilk ticari başarısını göstermiş oldu. Orta öğrenimini Bryanston High School da tamamlayan Musk daha sonra Pretoria Boys High School a başlamıştır buradan da mezun olduktan sonra üniversite eğitimini almak için 1992 senesinde Kanada’da bulunan Queen’s Unıversity’e yerleşmiştir. Burada iki yıl daha eğitim aldıktan sonra Fizik okumak için Amerika’ya geçiş yapmıştır ve burada uzmanlaşmıştır. Üç konu üzerinde yoğunlaşan Musk çalışmalarını bu üç konu üzerinde başlatmıştır. (Temiz hava, İnternet ve Uzay)

Bu konular üzerinde gerçek anlamda çok çalışan Elon MUSK 1995 senesinde kardeşi ile birlikte ZİP2 projesini başlattı ve 1999 senesinde ZİP2 yi Compaq 307 milyon dolar nakit vererek satın aldı. Elon MUSK bu iş ile çok para kazanmış oldu artık maddi sıkıntısı yoktu. Aynı sene içerisinde çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans alt yapısı olan X.com u kurdu Musk dur durak bilmiyordu daha sonra da X.com ile aynı büyüklükte olan açık arttırma sistemi Confinity’i bünyesine katarak ve PayPal’ı oluşturmuştur. 2002 yılında ise PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Bu parayla uzay macerasına başliyan Musk SPACEX i kurmuştur. SpaceX, roket teknolojisini ilerletmeye odaklanlanmış roket teknolojisiyle fırlatma araçları üreten bir şirkettir. spaceX ‘in ilk fırlatma araçları Falcon1 ve Falcon9 dur ilk uzay aracı ise Dragon’dur. Elon Musk insanlık için uzayın keşfedilmesine inanmaktadır. Ona göre yeni gezegenlerde hayat bulmak oralarda yaşamak dünyanın yok olmasına karşı insan hayatının devam etmesi için bir önlem olabilir.

Ayrıca SpaceX Uluslararası uzay istasyonuna bir araç gönderen ilk şirket olarak adını tarihe altın harflerle kazımıştır. Sadece bunlarla kalmadı internete de el attı. Uzaya fırlattığı geniş bant internet bağlantısı sağlayacak uydulardan ilk ikisi dünyanın yörüngesine ulaştı. Bu saye de dünyanın her yerinde internet kullanılabilir hale gelecek ve internet hızı ise kat be kat artacak.

Etiketler:

GELECEĞE YÖN VEREN ADAM ‘ELON MUSK’ Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. serLife dedi ki:

    Elon Musk bence çok geç keşfedilmiş bi adam 🙂 Başarıları takdire şayan kendisinden söz ettiriyor. Gençlerimizin örnek alması dileğiyle.

  2. Hakan Bozkurt dedi ki:

    PayPay ile parlayıp, büyük işlere imza atan ve şuan Türkiye sınırları içerisinde Tesla fabrikası açmayı hedefleyen bir dahi. Fikirleri bazen insanları büyülüyor, aslında çok enteresan fikirlerinden ziyade insanların hep aklına gelen fakat yine insanların yapamadığı işlerde görüyoruz onu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git