Gebelikte sık baş dönmesi sebepleri neden olur? Hamilelikte baş dönmesi

Gebelikte sık baş dönmesi sebepleri neden olur? Hamilelikte baş dönmesi
4 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.

Gebelik döneminde anne adayının karşılaştığı bazı durumlar anne ve bebeğin sağlığını bazen olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden gebelik faktörlü bazı durumlara dikkat edilmeli ve özen gösterilerek doktora başvurulmalıdır. Bu durumların başında da genellikle anne adaylarının çok sık şikayet ettiği baş dönmesi durumları gelir. Gebelikte baş dönmelerinin yaşanması neredeyse normal kabul edilebilen bir durumdur. Fakat yine de gebelikte sık baş dönmesi sebepleri doktor yardımı alınarak araştırılmalıdır.

Tansiyon Düşmesinden Kaynaklı Baş Dönmesi

Hamilelik döneminde anne adayını en çok zora sokan durumlardan biri olan ani tansiyon düşmeleri sık baş dönme sebeplerinin başında gelir. Hamilelikte yaşanan tansiyon düşmesi ve yükselmesi gibi durumlar ilk aylarda sıkça gözlemlenmekte ve bazı durumlarda doktor müdahalesi gerektirmektedir. Bu yüzden anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından sık baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşıldığından mutlaka uzman doktor aracılığı ile yardım alınmasında fayda vardır.

Gebelikte Hormonal Baş Dönmesi Durumları

Hamilelik döneminin olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen ve değişen hormonların yol açtığı baş dönmesi durumları özellikle gebeliğin ilk aylarında oldukça yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Hormonların salgılanmasında yaşanan artış anneden bebeğe giden kan akışını da hızlandırdığından damarlar bu sebepten genişlemeye başlar. Bu durum da hormon artışına bağlı olarak sıkça görülen baş dönmesi durumlarının yaşanmasına neden olur. Tansiyon düşüklüğüne de yol açan bu durum hemen hemen her erken hamilelik dönemlerinde gözlemlenen bir durumdur. Tabi bu durumda da anne adayı rahatsızlık çekmekteyse uzman doktora derhal başvurulmalıdır.

Sık Baş Dönmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düşük tansiyona bağlı ve sıkça gerçekleşmekte olan baş dönmeleri için mutlaka alanında uzman bir doktordan tavsiye almalı ve gerekiyorsa tedavi görmeye başlamalısınız. Gebelikte görülen ani tansiyon durumlarında anne ve bebeğin sağlığı ve hatta hayatı riske girebilmekte ve genellikle düşük gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden tansiyon ve hormonal sebeplerden oluşan baş dönmelerini geçiştirmemenizde fayda vardır.

Bunun dışında ani oturup kalkmalara, uyku problemi çekmemeye ve kaygı ve stres gibi durumların azaltılmasın özen göstermenizde de fayda vardır. Çünkü başta uykusuzluk durumları olmak üzere her biri tansiyon hastalıklarına yol açan ve baş dönmelerine sebep olan faktörlerden biridir. Gebelik döneminde görülen aşırı stres ve kaygı gibi durumlar da herhangi bir fizyolojik neden olmaksızın kan basıncının yükselmesine ya da düşmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden stres yönetiminizi de doğru bir şekilde yapmanızda fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git