Moda ve Kombin Önerileri

Gebelikte Aşerme Nedenleri?

21.08.2018
324
Gebelikte Aşerme Nedenleri?

Hamilelik süreci boyunca anne adayın bazı yiyeceklere ve içeceklere karşı normalden daha fazla istek duyması aşerme olarak tanımlanabilir. Hamile kadınların genellikle tatlı, turşu gibi oldukça ekşi olan gıdalara ve meyvelere aşerdiği görülür. Anne adayının kimi zaman yenecek olmayan bazı maddelere karşı de yeme isteği duyması aşermenin en üst boyutlarından bir tanesidir. Kireç, toprak, limon tuzu, kil, sabun gibi maddelere karşı yeme isteği duyulabilir. Gebelikte aşerme nedenleri? bir çok etmene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte Aşerme

Hamilelik süreci boyunca yaşanan, kimi gebelerde de çok kısa süren aşerme dönemi belirli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Anne adayının vücudunda meydana gelen hormon değişikliğinden kaynaklı olarak kimi zaman vücutta eksik olan enzimlerin ve minerallerin kendilerini toparlama ihtiyacı ortaya çıkar. Bu durumda da anne adayının çoğu zaman meyvelere aşerdiği ve vitamin ihtiyacını meyvelerden elde ettiği görülen bir durumdur. Anne adayının kan şekeri seviyesinde meydana gelmiş olan değişimler de aşermenin ortaya çıkma nedenlerinden bir tanesi olarak bilinir.

Gebelikte Aşerme Belirtileri

Kimi anne adaylarında hamileliğin başlangıcından sonuna kadar, kimi anne adaylarında ise oldukça kısa süreli olarak başlayan aşerme durumu genele bakıldığı zaman gebeliğin ilk ayı ile beraber ortaya çıkmaktadır. En yoğun yaşandığı dönem hamileliğin ilk üç ayı olmakla beraber genellikle üçüncü aydan sonra aşerme durumunda yavaş yavaş azalmalar görülür. Gebeliğin son dönemlerine yakın olarak da aşerme durumu sona erer. Bu durum genel kanı ile kıyaslanmakla beraber kimi anne adaylarında hamileliğin sonuna kadar da sürebilmektedir.

Gebelikte Aşermeyi Azaltmak

Hamilelik süreci boyunca aşerme durumunu en aza indirmek için anne adayının yapabileceği ve dikkat etmesi gereken bazı durumlar ortaya çıkar. Bunlardan ilki kahvaltı olup güne sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamak aşerme durumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek, vücudun protein ve karbonhidrat alımını dengelemek, vitamin ile mineral ihtiyacını karşılamak da aşermeyi azaltmak için başvurulacak yöntemler arasında yer alır. Aşermenin artmasındaki en önemli etkilerden bir tanesi uzun süre aç kalmaktır. Bu nedenle anne adayının açlık durumuna dikkat etmesi ve öğün atlamaması aşermenin geciktirilmesi ve geriletilmesi adına önem arz eder. Doktor tarafından verilmiş olan bir beslenme programı ile dengeli ve aç kalmadan beslenmek aşermeyi azaltmaya yardımcı olur. Hamilelik süreci boyunca düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, vücudun dengeli olmasına yardımcı olmakta ve bu durum aşermenin gerilemesini de beraberinde getirmektedir. Aşerme durumu anne adayında çoğu zaman psikolojik kaynaklı olarak ortaya çıkmakla beraber hamilelik süreci ile ilgili bir takım endişeler aşermenin tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda anne adayının psikolojik destek alması sorunun çözümüne fayda sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.