Erkek Modası

Futbol ve Forma Modası

Taraftarın vazgeçilmezi, takımıyla arasında ki en güçlü bağı, tabi ki formadır. Belki ilk tasarlandığı zaman maksat sadece, sahada oynayan oyuncuları, seyircinin birbirinden ayırabilmesiydi. Artık seyirci ‘taraftar’ oldu. Taraftar kelimesi kendi içinde anlamını değiştirdi ve ‘taraftar’ sadece gelip maç seyreden insan topluluğu olmaktan çıktı.

Artık büyük bir kitle ve büyük bir ekonomiyi elinde tutan bunun sonucu olarak da çok etkili bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Bir yerde ekonomi varsa, orda talep vardır, talep varsa, arz,  vardır. Bu da kendi içinde o ürünün sektör, haline gelmesi demektir. İşte böylece sadece bir oyun olan futbol, kendi içinde forma modasını oluşturmuş,  koca bir sektör halini almıştır.

Modacıların el atmasıyla futbol takımının forması, günlük hayatın bir parçası, sokağın vazgeçilmezi oldu. Artık her takının kendine ait ‘store’ları var. Yani mağaza… O takımın renklerini ana renk olarak kullanan binlerce ürün bulabilirsiniz.

Tişörtlerden başlayıp, çakmağa kadar çeşit çeşit materyal bulmak mümkün. Sadece tişörtlerde bile çok fazla model bulunuyor. Klasik polo yakadan tutunda montuna kadar futbol ve forma modası çok geniş bir yelpazede taraftara hizmet veren milyonların döndüğü bir sanayi olmuş durumda.

Futbol taraftarın vazgeçilmezi, takımların olmazsa olmazı, sembolü olarak forması çok önemli ve büyük bir pastanın paylaşıldığı alan halindedir. Seyirci futbol takımını sadece basit bir takım olarak değil hayatın bir parçası olarak görmektedir. Ve gittiği her yerde takımının başarılarıyla övünmekte, yenilgiyle de üzülmektedir. Futbol takımının köklü kuruluşları olan kulüplerde taraftarının bu sevgi ve ilgisini daha rahat göstermesi, kulübe ek bir gelir kapısı olması sebebiyle bu durumu kendi lehine kullanarak, hem ülke ekonomisine hem de taraftarına daha iyi hizmet verebilmek için çalışmaktadır.   Bu şekilde futbol, forma modasına yol göstermektedir.

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu