Erkek Modası

Fötr Şapkanın Özellikleri ve Tarihi

 Günümüzde popülaritesini kaybetmiş olmakla beraber, birçok ‘klasikçi’ erkeğin hala gözdesidir, fötr şapkalar. Fötr kelime anlamıyla TDK ’ya göre Türkçeye Fransızcadan geçmiş ithal bir kelimedir.

İki anlamı var. Şapka, çanta, çiçek gibi eşyaların imalatında kullanılan bir çeşit kumaş olan, ince, yumuşak keçe… İkinci anlamıysa,  bu tür keçeden yapılmış şapkadır. Kısaca fötr, kelimesi hem malzemesi, hem de bu malzeme kullanılarak yapılan şapka anlamına geliyor.

Fransızcaya gelince, bu kelimenin Fransızcada ki kökeni, Victorien Sardou’nun 1882 yılında oynanan bir oyunda kullanılan şapkasından gelmektedir. Oyundaki Prenses Fédora,  oyunda fötr şapkaya benzer bir şapka takmıştır.

Yirminci yüzyıla gelindiğindeyse, fötr şapka şıklığın tamamlayıcısı olarak bir dönem karşımıza çıkmıştır. Rüzgârdan, yağmurdan korunmak maksadıyla takıldığı da olmuştur. Kullanılmadığı zaman katlanabiliyor olması da ayrı bir avantaj olarak tercih sebebiydi.

Popülerliği, zamanla farklı stillerde yeni modellerin üretilmesiyle birlikte artmıştır.

Fötr şapka, özellikle Amerika’da takım elbisenin değişmez bir parçası haline gelmiştir.

O yıllarda hemen hiçbir erkek, şapkası olmadan dışarı bile çıkmazdı. 1950 sonları, 1960 başlarında birden gözden düştü. Fakat günümüzde hala takım elbiseyle fötr şapkasını bir arada kombinlemeyi seven klasik tutkunu erkekler tarafından kullanılmaktadır.

Genel olarak şapka, başa giyilen her türlü başlığın genel ismidir. Şapka, bazen yaşam şeklidir. Bazen statü belirleyicidir.

Er ile komutan aynı şapkayı takamaz. Kıyafetin, üniformanın, şıklığın bir parçasıdır. Güneş ve soğuktan koruyucudur.

Siyasi ve dini bir materyaldir. Kişinin görünüşüne otorite, itibar ve güven vericidir. Çok çeşidi bulunmaktadır. Anadolu’da sekiz köşeli kasketten tutun da, gençlerin kullandığı bereye kadar modanın ve hayatın ayrılmaz bir parçasıdır.

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan şapkanın yıllar içinde geçirdiği çeşitli evreler vardır. Bir dönemin unutulmaz modellerinden biri olarak fötr şapka tam bir nostalji ögesidir.

 

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu