Hayvanlar Alemi

Find/Finnish Spitz Köpeği: Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Asil duruşu, tilkiye benzeyen başı ve güzel kürküyle pek çok insanın sevgisini kazanmış Find Spitz, Finlandiya’nın simgesi haline gelmiş bir köpek türüdür.

Finnish Spitz adıyla da tanınan bu türün belirgin özelliklerinden biri de, avcılık yeteneğinin gelişmiş olmasıdır. Dünyada Find Spitz köpekleri, hem avcılıkta kullanılmakta hem de ev köpeği olarak sahiplenilmektedir. Fin Spitz türü köpekler, kendine özgü zekâsı ve sadıklığı ile dikkat çekmektedir. Finlandiya’nın efsanelerinde, marşlarında ve ezgilerinde adı sıkça geçen bu köpek türü, sahiplerine olan bağlılığı ile ülkede ayrı bir öneme sahiptir. Peki, Find Spitz köpeğinin bakımı nasıl olmalıdır? Finnish Spitz köpeklerinin özelliklerini ve bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekilenleri kısaca özetlemeye çalışalım.

Find/Finnish Spitz Köpeğinin Bilinmesi Gerekilen Özellikleri

Volga Nehri kıyılarında avlanmakla uğraşan bir topluluk tarafından Finlandiya’ya götürülen ve dünyaya yayılan Find Spitz, günümüzde evlerde de bakımı yapılan bir köpek türü haline gelmiş. Tilkiye benzeyen yüzü, yukarı doğru kulakları, kıvrık kuyruğu, derin bakışları, kalın kürkü ve kolayca eğitilebilmesi ile ilgi gören bu köpekler, günümüzde bile avcılık için tercih edilmektedir. Kızıl, gölgeli ve altın rengi tüylere sahip olabilen bu köpekler, tıpkı benzedikleri tilki türleri  gibi iyi takip edebilme ve avların izini kolay bir şekilde tespit edebilme yeteneklerine sahiptir.

Genellikle küçük hayvanları avlamada kullanılan Find Spitz, kuzeyde yaşayan köpeklerin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Onlar için sahiplerinin ayrı bir önemi vardır. Birçok Find Spitz köpeği kendilerini sahiplenmiş kişilere karşı oldukça koruyucudur. Aynı zamanda çocuklar ve yaşlılarla kolay anlaşan bu köpek türü, zekâsı, asil tabiatı ve oyunculuğu ile şirin birer dost olarak kabul edilebilir. Akıllı olmalarından dolayı onların eğitimi aslında pek zor olmasa da, zaman ve sabır isteyen bir iştir.

Find Spitz Köpeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Find Spitz köpeklerinin iki katlı ve görkemli tüyleri vardır. Her ne kadar bu tüyler ırkı gereği kendini temizleyebilse de, düzenli olarak uygun bir fırça ya da tarak yardımıyla taramak ölü tüyleri atmak için son derece yararlı olacaktır. Özellikle bazı dönemlerde tüylerin yoğun şekilde döküldüğünü söylemek gerekir. Bunun dışında Find Spitz türü köpeklerin bakımı çok zor sayılmaz. Dikkat edilmesi gerekilen nokta bu köpeklerin hareketi çok sevmeleridir. Bundan dolayı sadece yürüyüş yaptırmakla kalmayıp, onların hareket edeceği aktiviteler bulmanız yararlı olabilir. Kış şartlarına uygun bir kürkü ve doğası olan Find Spitz köpeklerini aşırı sıcak ortamlardan uzak tutmanız gerekir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu