Moda ve Kombin Önerileri

Evde Kokoreç Tarifi

08.07.2018
342
Evde Kokoreç Tarifi

Evde Pratik Kokoreç Yapımı ve Tarifi

Kokoreç çoğu zaman dışarıda tüketilebilen bir yiyecek olarak bilinir, birtakım hijyen kaygılarından dolayı tatmak isteyip de yiyemeyen tüketiciler güvenilir işletmeler arayıp durmaktadır.

Böyle zahmetlerin altına girmeden evde kokoreç yapılabileceğinin insanlar farkında olmayabilir fakat eğer bunun izini sürüyorsanız doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz.

Evde kokoreç yapımının çok basit olduğu iddiasında bulunmadan bunun imkanlar dahilinde mümkün olduğunu bilmenizi isteriz.

Kokorecin evde denenmiyor oluşunun altında lüks ve zahmetli olduğunun düşünülmesi yatmaktadır, ayrıca sevenleri olduğu kadar sevmeyenleri de bir hayli fazladır fakat Türk toplumunda hemen hemen her dönemde kendisine zirvede yer bulabilmiştir.

Sevenleri ve evde kokoreç yapımına merak salmış olanlar için bu tarif aydınlatıcı olacaktır.

Evde Kokoreç İçin Malzemeler

1 kg kuzu işkembe

– 2 tane acı biber

– 3 adet domates

– 2 çay kaşığı kekik

Hazırlanışı

Kasaptan aldığınız taze işkembeyi ilk olarak iyice bir yıkamakla işe başlayabilirsiniz, genellikle işkembelerin kuşbaşı doğranması tavsiye edilse de bu aslında kokoreci yapanın zevkine bırakılmıştır. Yine de parçaların çok büyük olmamasına özen gösterin eğer doğrama işleminden geçirecekseniz fakat işkembeyi bir bütün halinde de düdüklüye atabilirsiniz.

Düdüklüye bütün halinde ya da kuşbaşı doğranmış işkembenizi attıktan sonra üzerini kapatacak şekilde su ile doldurun.

Düdüklüde 45 dakikalık pişirme işlemine tabii tuttuktan hemen sonra şayet bütün halinde attıysanız kuşbaşı dilimlere ayırın, zaten öncesinde doğranmış olarak tencereye koyduysanız bir sonraki aşamaya geçmek için zaten hazırsınız demektir.

Dilimlenmiş işkembeyi tavaya atıp kavurmaya başlamalısınız, siz kavurma işlemini gerçekleştirirken işkembelerin hafif hafif patlamaya başladığını göreceksiniz ve işiteceksiniz. Bundan ürkmeyin, bunlar bilhassa doğru yolda olduğunuzun işaretleridir.

Bu patlama seslerinin akabinde çok geciktirmeden işkembeye daha öncesinde mutfak robotundan geçirmiş olduğunuz domates ve baharatları ilave etmelisiniz ve bunların ilavesiyle beraber de karıştırma işlemine kaldığınız yerden devam etmelisiniz.

Domatesler ve işkembeler iyice karıştıktan ve kıvam aldıktan sonra ocağınızı söndürüp tavanızı alın. Bu şekilde pişirmiş olduğunuz kokorecin lezzet ve görüntü olarak dışarıda yediklerinizden çok farklı olmadığını deneyimleyeceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Yasin Karış dedi ki:

    Resmini görünce bile canım çekti. Dışarıda yediğimiz kadar tatlı yapabilir miyim bilmiyorum ama ilk fırsatta deneyeceğim. İnşallah üstesinden gelebilirim. Tarif için teşekkürler 🙂

  2. Berk Can ÖZENÇ dedi ki:

    Kokoreç yemek istediğim zaman dışarı çıkıp yemektense, evde kendim yaparım hem param cebimde kalır, hemde sağlıklı olur. Ama dışarıda yediğim kadar lezzetli olur mu orasını bilemiyorum 😀

  3. Python7 dedi ki:

    Bursa kuzu kokoreç konusunda çok ileri giden bir şehir.Şahsi olarak üniversite yıllarımı geçirdim ve en iyi kuzu kokoreç orada yapılıyor.Ekstra olarak biraz kimyon ve pul biber eklenirse tadı daha lezzetli oluyor tavsiye ederim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.