Yaşam

En Popüler Romantik Filmler

En popüler romantik filmler denildiğinde, mutlaka aşk merkezli ve genellikle kadın-erkek arasındaki heteroseksüel ilişkiden yola çıkılarak çekilen çalışmalar akla gelir. Bu anlamda, popüler romantik filmlerde, genellikle bildiğimiz isimler oynarlar. Gerçek dünyanın aksine, orada hep aşk kazanır.

Romantizm Nedir?

Romantizm Fransızca kökenli bir sözcük olup, romansa ilişkin demektir. Romans, Ortaçağ’da edebiyatta ortaya çıkmış bir tür olup, Roma ağzıyla belirtilen, yani halk ağzı demektir. Halkın genelini kapsayan anlamını taşır.

Ayrıca, Ortaçağ’da yer alan şövalyelik kavramı da aşk kavramını ve romantizmi tetiklemiştir. Şövalyelerin sürekli sefere çıkmaları, her gittikleri bölgede bir genç kadına aşık olmaları, Don Juan’ların, Casanova’ların isimlerinin geçmesi, daha sonra her limanda bir sevgili bırakan denizcilerin türemesi; flört kavramının Fransızca ‘fleur’ anlamına gelen çiçek sözcüğünden türemesi bunlarla bağlantılıdır.

Ortaçağ’da başlayan bu sürecin, Rönesans ve Sanayi Devrimi’yle birlikte aldığı hal, yapay bir romantizm oluşumunu ortaya atmıştır. Bunun için de, evlilik müessesesini kutsamıştır. Nitekim, aşk evliliği besler mi, yoksa öldürür mü, bu bile kıyasıya büyük bir tartışmadır.

en popüler romantik filmler nelerdir
en popüler romantik filmler nelerdir

Romantik sözcüğü, genel anlamda kişilerin -özellikle kadınların-ilgi gösterdikleri bir konudur. Erkeğin hediye alması, çiçek alması romantik bir hareket addedilir. Oysa, 18. yüzyılda Akmanya’da çıkan ‘romantizm akımı’ gerçek romantizmin bu olmadığını gösterir. Onlar için ulvi davaların olması gerçek aşktır. Yüzleri doğaya dönük bu insanlar için, bir yerden çiçek koparmak, o çiçeği doğasından ayırıp, bir kadına vermek vahşettir. Doğanın katlidir. Çiçek kendi yaşam alanında güzeldir.

Dolayısıyla, bugün anladığımız romantizm özellikle, kapitalizmin tüketime sevk ettiği, sevgililer günü gibi bir başlıkla da tescil ettiği, toz pembe bir satış taktiğidir. Ayrıca, fazlasıyla arabesktir ve gerçek dışıdır. Kimse kimseyi çok sevemez, birinin sevgisi diğerinden daima daha farklıdır. Oranlar aynı değildir.

Evrim uzmanları da romantizmin sadece hormonların hareketleri ve üreme iç güdüsü için uydurulmuş bir başlık olduğunu; hikâyenin en önemli kısmının seks olduğunu ima ederler.

Bu yüzden, 3 S (sevgi-saygı-sadakat), ölümsüz aşk, dürüstlük, çok sevme, ömür boyu birlikte olma başlıkları biraz yalan taşırlar. Ama, özellikle kadınlar bu yalana bile bile lades diyerek, acı çekmeyi ve kendi kişiliklerini yitirmeyi tercih ederler.

Romantizm Kimler İçindir?

Romantizm özellikle kadınlar için uydurulmuş, işlevsel bir sözcüktür. Kadınlar daima ilgi görmek, sevilmek, hediye almak istedikleri için böylesi bir kavramın ardına sığınırlar.

romantik filmler listesi
romantik filmler listesi

Toplumda her şey üreme, cinsellik, çocuk yapma üstüne kuruludur. Dolayısıyla, herhangi bir kadın bunları gerçekleştirmeden özgür seks yaşadığında, kültürel baskılardan ötürü bunu gizler yahut kimi zaman romantizm kisvesi altında kendisini avutur. Kadın biyolojik bir varlık olarak da, erkekten farklıdır.

Erkekler yapıları gereği romantizme ihtiyaç duymazlar. Onlar duygularını ya gizledikleri, ya bastırdıkları ya da belli bir kalıp ekseninde yaşadıkları görülür. Bu sebeple de, cinsellik düşkünü, hissiyatsız, odun, bencil gibi ithamlarla suçlanırlar.

Romantik Filmlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

En popüler romantik filmler üstünden bir belirleme yapamadan evvel, genel anlamda, bu tarz çalışmaların ortak özelliklerini ortaya çıkartabiliriz. Bu özelliklerin geneli birçok filme, özellikle de Amerikan romantik filmlerine uymaktadır.

Zaten, popüler romantik filmler dediğimizde, aklımıza genelde Amerikan filmlerinden örnekler gelir. Bunun dışında, popüler romantik filmler yapan ülke pek yok gibidir yahut yapanlar genel seyirciyi pek yakalayamazlar. O sebeple, eğer bşaka bir kültürden ya da ülkeden bir romantik komedi çalışması çıktıysa büyük olasılıkla, Amerikan filmlerinin birer taklididir. Nitekim, ülkemizdeki popüler romantik filmlerinin akıbeti de maalesef aynı şekildedir. Türk romantik filmlerinin birçoğu Amerikan romantik filmlerinin basit kopyalarından ibarettir.

Bu yönde, en popüler romantik filmlerekseninde, ortak özellikler şöyle verebilir:

*İlk olarak diyebiliriz ki, bu filmlerde genç, çekici bir kadın ve genç, çekici bir erkek olur.

* Genç kadın genelde yalnız yaşar. Orta sınıf, beyaz yakalı bir çalışan olabilir yahut ailesinden gelen bir zenginliği, mal varlığı bulunmaktadır.

* Genç adam da ya yalnız ya da bir ev arkadaşıyla yaşar. Orta sınıf beyaz yakalı bir çalışan yahut zengin bir iş adamıdır.

* Popüler romantik komedi filmleri metropollerde geçer. Büyükşehirler, başkentler, sahil kasabaları sıkça kullanılır.

* Romantik komedilerde ya kadına aşık, ya erkeğe aşık başka birileri vardır. Yahut, her ikisinin de bir ilişkisi bulunmaktadır.

* Popüler romantik komedilerde sakarlıklar, takipler, yanlış anlamalar merkezde yer alır.

* Popüler romantik komedilerde ne olursa olsun, sonları daima mutlu biter.

Romantik Filmlerde Kadın-Erkek Algı sı Nasıl Yaratılır?

netflix romantik filmler
netflix romantik filmler

Romantik filmler daima tek boyutlu olduklarından, gerçek dışı çalışmalardır. Sadece, vakit geçsin ve insanlar tatmin olsunlar diye tüketilirler. Zaten, birini ve birkaçını izlediğinizde, çoğunu izlemiş kadar olursunuz. Çoğu arabesk, mantık dışı unsurlar taşır, senaryolarında teknik açıklar barındırır. Buna rağmen, büyük bir kitle tarafından izlenir. Özellikle, kadınlar bu filmlerim müdavimidirler.

Filmlerde standart bir konu vardır. Dünyanın en büyük derdi aşk ve flört gibi anlatılır. Kadınlar erkeklerin gözlerine girmek adına rekabet eden, zihinlerine yatırım yapmaktan çok bedenlerine, modaya, paraya, gece hayatına yatırım yapan stereotiplerdir. Bu stereotiplerin karşısına, kadınlarla sürekli takılan, onları birer obje gibi gören ve ne hikmetse, hayatının aşkını bulduğunda değişiveren, yakışıklı, modayı takip eden, gece hayatı olan, tüketici erkek modeli koyulur.

Eğer, filmde taraflardan biri ya da her ikisi de safsa, iyi niyetliyse, bu durum da genelde tek taraflı, gerçekdışı ve abartılarak verilir. Aşk, romantizm, flört, ayak oyunlarıyla, stratejilerle, çatışmalarla, güç savaşlarıyla dolu bir mayın tarlasıyken, organik bir papatya tarlası gibi gösterilir. Bu çatışmalar komedinin yahut romantizmin su katılmasıyla birlikte, seyreltilir.

O yönde, bu filmleri gerçek olmadıklarını bilerek, günü birlik şekilde tüketip, hayata ciddiyetle devam etmek gerekir. Tüm senaryo, çekilen sahneler, kurgu, diyalog, olay örgüsü ve alt metin, yaşam dışıdır.

En Popüler Romantik Filmler Nelerdir?

En popüler romantik filmler bağlamında aşağıdaki filmleri izlemeniz yerinde olacaktır. Bu anlamda 5 tane Türk filmi, 5 tane de yabancı film önerisi yapılmıştır. Önerilen filmler sizi başka filmlere de götürebilir. Bahsi geçen çalışmalar şunlardır:

Türk Filmleri:

1.Romantik Komedi

romantik komedi
romantik komedi

Bu filmde Esra adlı karakterle, Mert adlı karakter arasındaki yakınlaşma konu alınır. Esra’nın arkadaşı Didem de, Cem Sezgin adlı oyuncudan etkilenir. Onu tavlamaya çalışır. Cem de Mert’in arkadaşıdır. Esra’nın diğer arkadaşı Zeynep de evlilik hayatında kimi pürüzler yaşar. Tüm bu erkekler ve kadınlar arasında fırtınalı ilişkiler, flörtler, yanlış anlaşılmalar, tutkular, inatlaşmalar yaşanır. Film oldukça eğlencelidir.

2016 yılı yapımı filmin yönetmeni Ketche’dir. Filmin başrollerinde, Sedef Avcı, Cemal Hünal, Engin Altan Düzyatan, Sinem Kobal yer almaktadır.

  1. Issız Adam
Issız Adam
Issız Adam

Her türlü seks fantezisini yaşayarak ve zamanını çapkınlık yaparak geçiren Alper, bir gün kiralık çocuk kostümleri satan Ada’yla karşılaşır. Alper’in de bir restoranı vardır. Ardından, ikili arasında yoğun bir aşk doğar. Fakat, Alper eski cinsel alışkanlıklarını bırakamaz. İlişki giderek çıkmaza girmeye başlar. İkili arasında kavgalar baş gösterir. Alper, Melis’e söz verse de, onu tutmakta zorluk çekler.

2008 yılı yapımı filmin yönetmeni Çağan Irmak’tır. Başrolleri Cemal Hünal ve Melis Birkan paylaşır.

3.İncir Reçeli

İncir Reçeli
İncir Reçeli

Hayatında bir türlü dikiş tutturamamış olan senarist Metin, bir gün bir barda Duygu’yla karşılaşır. Genç kadın sarhoş olmuştur. Metin onu eve götürür. Ertesi gün, Duygu bir not bırakıp, evi terk eder. Daha sonraki günlerde ikili bir araya gelirler. Metin, Duygu’ya aşık olmuştur. Genç kadınınsa sakladığı büyük bir sırrı vardır.

2011 yapımı filmin yönetmeni Aytaç Ağırlar olup; başrollerinde Halil Sezai ve Melike Güner yer almaktadır.

  1. Aşk Tesadüfleri Sever
Aşk Tesadüfleri Sever
Aşk Tesadüfleri Sever

Çocukluk döneminde aynı mahallede yaşayan, Özgür ve Deniz, yıllar sonra İstanbul’da bir daha karşılaşırlar. Özgür iyi bir fotoğrafçı, Deniz de iyi bir oyuncudur. Birbirlerine aşkı olan ikilinin arasına Deniz’in eski nişanlısı girecektir. Ayrıca, ileriki süreçlerde başlarına gelen bir hastalık bu ilişkiye balta vuracaktır.

Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği 2010 yılı yapımı Aşk Tesadüfleri Sever’de, Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin Erdoğan oynamaktadır.

  1. Celal İle Ceren
Celal İle Ceren
Celal İle Ceren

30’lu yaşlarına giren Celal’le Ceren’in altı yıllık uzun bir ilişkisi vardır. Ceren artık evlenmeleri gerektiğini ima eder. Celal bunu dikkate almaz ve bir başka arkadaşının bekarlığı veda partisine gitmek istediğini söyler. Ceren izin vermez. Genç adam da oraya gizlice gider. Olay ortaya çıkar. Ceren, Celal’e hesap sorunca, adam kızı bir anda terk eder. İkili bir süre ayrı kaldıklarında, Celal Ceren’i özlemeye başladığını fark eder.

2013 tarihli filmin yönetmeni Tolga Gökbakar’dır. Başrollerde Şahan Gökbakar ve Ezgi Mola yer alır.

Yabancı Filmler:

1.Not Defteri

not defteri
not defteri

1940’lı yıllarda, Amerika’daki bir aşk hikâyesine yoğunlaşan film, küçük bir kasabaya gelen Allie’nin Noah’la tanışmasıyla başlar. Noah hayatının aşkını bulduğuna inanır ve gen kızın peşine düşer. Aralarında tutkulu bir ilişki başlar. Fakat, Noah’ın bir işçi oluşu, Allie’nin zengin ailesini rahatsız eder. O arada, 2. Dünya Savaşı çıkar, Noah’ı cepheye alırlar. Ondan gelen mektuplara ulaşamayan Allie, genç adamı öldü zanneder ve Lon adlı bir gençle nişanlanır. Ama, yıllar sonra Noah’ın ölmediğini öğrenen Allie, onunla karşılaştığınıda aralarındaki tutku yeniden alev alacaktır.

2004 yılı yapımı filmin yönetmeni Nick Cassavates olup başrollerini Ryan Gosling ve Rachel Mc Adams paylaşmaktadır. Film, Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanında uyarlanarak sinemaya taşınmıştır.

2.Gün Doğmadan

gün doğmadan
gün doğmadan

Bir Avrupa yolculuğu esnasında, trende tanışan Jesse ve Celin, bir çılgınlık yapıp Viyana’da inerler ve gün doğana kadar sokakları arşınlarlar. O arada, aralarında yoğun bir elektriklenme zuhur etse de, bunu birbirlerine açıklayamazlar. Özellikle, Jesse genç kadına olan duygularını içine atar. En sonunda, ertesi gün yollarını ayırma ve bu yaşadıklarını unutmama kararı alırlar.

Yönetmeni Richard Linklater olan 1995 yapımı filmin, başrollerinde Ethan Hawke ve Julie Delphy yer alır.

  1. Her / Aşk
her aşk
her aşk

Theodore, başkaları adına mektup yazan profesyonel bir yazarlık şirketinde çalışmaktadır. İçine kapanık olan genç adam, çocukluk aşkı olan ve evlendiği Catherine’den de boşandığı için oldukça mutsuz hissetmektedir. Yalnız başına yaşadığı evde sıkılır. Bir gün yapay zekâya dair bir işletim sistemi alıp, onu bilgisayarına kurar. Bu sistemi kadın sesi formatında yükler. Adına da Samantha der. Gün boyu kulağında bir kulaklıkla ve yanında küçük bir kamerayla gezen Theodore, Samantha’yla sürekli iletişim kurarken, zamanla bu işletim sistemine aşık olur.

Yönetmenliğini Spike Jonze’un yaptığı filmin başrolünde, Joaquin Phoenix vardır. İşletim sistemini ise Scarlett Johansson seslendirmiştir.

  1. Aşkın 500 Günü
Aşkın 500 Günü
Aşkın 500 Günü

Bir yazarlık şirketinde tebrik kartı yazan ve asıl işi mimarlık olan Tom Hansen, aynı iş yerinde patronunun asistanı Summer’la tanışır. Daha sonra birlikte olurlar. Fakat, Tom Summer’a sürekli mesafe koyar. Ciddi bir ilişki istemediğinin altını çizer. İkili bu şekilde devam ederlerken, bir gün Summer’a bir adam asılır. Tom kıskançlık krizine girerek, adamı döver. Summer, Tom’a kızar; ikili tartışıp, ayrılırlar. Bu arada, 290 gündür beraberdirler.

Summer işindien ayrılır. İkili görüşmezler. Daha sonra ortak bir arkadaşlarının partisinde denk gelirler. Tom, Summer’ın parmağındaki nişan yüzüğünü görür. Çok sinirlenir. Partiyi terk eder. İşini bırakır, eve kapanır. İçine döner.

  1. günde, Tom bu sefer Summer’ı bir parkta görür. Ona karşı yoğun duygular beslediğini bir kez daha anlar. Orada konuşurlar. Fakat, ardından yollarını ayırırlar. İki gün sonra, mimarlık hususunda bir görüşmeye giden Tom, orada bir kızla tanışır. Cesaretini toplayıp, ona kahve içmeyi teklif eder. Kıza adını sorduğundaysa, Autumn cevabını alır. Summer yaz demekken, Autumn artık sonbahardır.

Yönetmenliğini Marc Webb’in yaptığı 2009 tarihli filmin başrollerinde, Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel bulunmaktadır.

5.Aşk Her Yerde

aşk her yerde
aşk her yerde

2003 yılı yapımı bir İngiliz filmi olan Aşk Her Yerde, birbirinden farklı on kişinin hikâyeleri ekseninde, farklı aşk durumlarını gözlerimizin önüne sererken, Noel’e bir hafta kala Londra’da yaşananlara da tanık olmamıza yol açıyor.

Yönetmenliğini Richard Curtis’in yaptığı filmde birbirinden ünlü isimler yer almaktadır. Hugh Grant, Colin Firth, Emma Thompson, Liam Neeson, Keira Knightley bu isimlerden birkaçıdır.

Romantik Film İzlemenin Etkisi Ne Şekildedir?

En popüler romantik filmler izlenirken, bunları ‘kullan-at’ biçiminde ve bir hap gibi o an tüketmek yerinde olacaktır. Eğer, popüler romantik komedi filmleri ciddiye alınırsa, bir de oradaki aşk hikâyeleri dışarıda aranırsa, insanların daha da üzülmeleri muhtemeldir. Bunların yerine, imkânsız aşkı anlatan, trajik filmleri izlemek, kişinin ayaklarının yere daha sağlam basmasına neden  olacaktır. Bu çağda, aşk yoktur; varsa bile sanaldır, zihindedir veya imkânsızdır. Ama, asla mutlu, düzgün, iki taraflı değildir. Aşk pürüzün, acının, şiddetin, coşkunun, deliliğin, kadın-erkek savaşının, kıskançlığın, bencilliğin, cinselliğin, tutkunun, yaratıcılığın ve yok ediciliğin kendisidir!

Bi önceki makalemiz 2020 Yılında En çok izlenmiş 24 Film

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir