Yaşam

En Popüler Netflix Dizileri

Günümüzün en önemli görsel kanallarından biri Netflix’tir. Neredeyse, herkesin evinde, iş yerinde, bulunduğu ortamda bu kanal bir şekilde bulunmaktadır.

Netflix, 21. yüzyılın en önemli sembollerinden biridir. Öyle ki, Türkiye’de kaldırılması gündeme geldiğinde, bu olay özellikle genç kesim ya da orta yaşlı insanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Netflix’ten kopmak dünyadan kopmak demektir.

| Moda Ve Kombin Önerileri
netflix

Netflix, yeni bir dünya tasavvuru demektir. İnternetin şimdisini ve geleceğini yansıtması açısından önemli bir göstergedir. Ayrıca, Türkiye’de televizyonların suyunun çıktığı yerde, internet yayıncılığı çölde vaha haline gelmiştir. Oldukça fazla seçeneği olan mevcut kanalda, her türlü dizi ve film mevcuttur. Gerek komedi, gerek romantik komedi, gerek bilimkurgu, gerek fantastik, gerek aile dizileri, tüm türler bir aradadır. Üstelik, oldukça cesur olan bu kanal, eşcinsellikten siyasi üçkağıtlara, orta sınıf çıkar ilişkilerinden sekse, aile bağlarından yalnızlığa, aşktan cinayete, bilimden sanata değin geniş bir alanı kaplar. Hastalık, yaşlılık, tecavüz, umut, savaş, ütopya, distopya, apokaliptik söylemler, fantastik anlatılar, gelecek savaşları, internet dünyası vd. her türlü güncel konu içeriğinde bulunmaktadır.

Ayrıca, insanlar artık televizyonun gürültüsünden, bağlayıcılığından kurtulup, daha özgür olabilecekleri, istedikleri zaman açıp kapayacakları bir kanal aramaktadırlar. O kanal Netflix’tir. Keza, cep telefonu yakınlığında bile izlenebilen dizileriyle, ister yalnız tecrübe edilmektedir; ister, aileyle birlikte televizyona bağlanarak değerlendirilebilmektedir.

Dizileri, filmleri istediğiniz yerde durdurma, istediğiniz yerde geriye ya da ileriye alma imkânınız vardır; ki, bu geniş bir özgürlüktür. İstediğinizde yeniden izleyebilmekte, istediğinizde daha sonra tekrar dönebilmekte olduğunuz bu platform, tamamen sizin kontrolünüzdedir. Belirtmek isteriz ki, aboneliği de oldukça makul düzeydedir.

Netflix Nedir?

netflix dizileri | Moda Ve Kombin Önerileri
netflix dizileri

Netflix, Kalifornia’da kurulmuş bir yapılanmadır. Önceleri DVD, CD pazarlama üstüne çalışmalar yapılması düşünülürken, daha sonra internet yayıncılığına yüzünü dönmüştür. Çevrimiçi bir dizi alanı olan bu yerde, birçok çalışma bulunmaktadır; bunların üstlerine yenileri de eklenmektedir. 1997’de bir yapım şirketi şeklinde gün yüzüne çıkan bu şirket, son 15 yılda grafiğini yükselterek, evlere, cep telefonlarına değin girmiştir. Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından kurulmuştur. Biri pazarlamacı, diğeri matematikçi ve bilgisayar programcısı olan bu ikili, Netflix ağını genişleten kişilerdir.

Netflix Bir Kanal Mıdır Bir Ara-Yüzey midir?

En popüler Netflix dizileri denildiğinde, öncelikle bunların nerede yayınlandığının altını çizmemiz gerekmektedir. Şöyle ki, Netflix bir internet kanalı şeklinde, bir paket program olarak bilinmektedir. Oysa, bir televizyon kanalı olmadığı halde, televizyona da bağlanmaktadır. Televizyon dışında, bilgisayar ve cep telefonu üstünden de izlenebilmektedir. Bu sebeple, ona sadece bir paket program ya da kanal demektense, eski dünyanın televizyonuyla yeni dünyanın interneti arasında bir ara-yüzey diyebiliriz. Çünkü, Netflix öyle bir ara yüzeydir ki, olduğundan da çok fazla şeydir. Her yere sızabilen, her yerde izlenebilen çok yönlü bir sistemdir. Yayınladığı diziler ve filmler de birçok yönden, günümüz sanatının görsel şahikaları gibidirler. Yeni sanat, artık internete de yayılmış olup, pek çok kültürü de içine alarak, giderek genişleyen bir havzada sinemanın olanaklarından, yaratıcı düşüncenin sınırsızlığından yararlanmaktadır.

İnternet Yayıncılığı Ne Durumdadır?

turk dizileri netflix scaled | Moda Ve Kombin Önerileri
netflix türk dizileri

İnternet yayıncılığı, televizyon yayıncılığının yerini çoktan almıştır. Televizyon artık genelde 60 yaş üstünün alışkanlık ve ses olsun diye izlediği, boş bir kutuya dönüşmüştür. Televizyonda yayınlanan birçok görüntünün, programın aynısı, muadili ya da benzeri internette de vardır. Hatta, internet size daha büyük bir seçenek sunmaktadır. O sebeple, televizyonun dünyadan bihaber kitleleri etkisi altına alacağı, ama Netflix gençliğinin yetişkinliğe doğru atılım yapacağı yeni bir dünya düzeni gelecektir. Gelmektedir de!

Özellikle, Z kuşağı denilen bu grup evrensel değerleri olan, geleneksel her şeye -din, inanç, kural- mesafeli, vicdanlı, anarşist, özgürlükçü, sorgulayıcı, örgütlenebilen, her türlü dünya görüşüne saygı gösteren, hayvansever, eşcinsel, hetroseksüel, biseksüel, piercing takan, kıyafete önem vermeksizin spor ve cüretkar giyinen, espri yeteneği yüksek bir nesildir. Artık, cinsellikle, aileyle, devletlerle ilgili bütün tabulara karşı siper alınmıştır. Bu grup sanatsal bir düşünsel yapıya sahiptir. Sportif ve enerjiktir. Dünyadaki tüm vahşet olaylarıyla yüzleşip, savaşa karşı durmaktadır. Netflix bu kuşağın çok sesli, çok renkli, coşkulu tarafını temsil etmektedir. Gençliğin yeni mabedi Netflix’tir!

Netflix İnternet Yayıncılığının Neresinde Durmaktadır?

En popüler Netflix dizileri üstüne yorum getirdiğimizde, internet yayıncılığını da mercek altına almış oluruz. Çünkü, bir diziyi izlerken, aslında internetin gidişatını da izleriz. Onun serüveni dünyanın serüvenidir. Teknolojik devrimin gideceği noktanın en önemli duraklarından biri Netflix’tir.

İnternet yayıncılığı, internet haberciliği, internet iletişimi her yere yayılmıştır. Gazete, dergi, sinema, kitap, CD vd. gibi somut şeyler tarihe kavuşmakta, onlar da köşe yazılarına, pdf’lere, internetten film indir’lere dönüşmektedir. Her şey ‘e-yayın’a hızla ilerlemektedir.

Netflix Dizilerinin En Popüler Olanları Hangileridir?

netflix turk dizileri | Moda Ve Kombin Önerileri
netflix türk dizileri nelerdir

En popüler Netflix dizileri ele alındığında, öncelikle belirtilmesi gereken, çok hareketli bir alanı kaplayan bir havzanın zenginliğinden bahsetmemizin gerekliliğidir.

Nitekim, gerek dünya dizileri, gerek internette ve Netflix’te yer alan Türk dizileri, televizyondaki dizilere oldukça fazla fark atmaktadırlar. Çok kalitelidirler; senaryolarından çekimlerine, oyuncu seçimlerinden anlatım olanaklarına değin… Özgür bir yolda hızla ilerlemeniz, ara ara kimi duraklarda sezon sezon durmanız mümkündür.

En popüler Netflix dizileri denildiğinde, 20 tane yerli, 20 tane yabancı Netflix dizisi sunmak yerinde olacaktır. Belirtmek gerekir ki, Netflix dizi dışında, film de yayınlamaktadır. Hatta, televizyonda çıkan dizileri ve filmleri de orada ayrıca tekrar bulabilmeniz olanaklıdır. Bu yönde, eskiyi de barındıran, ama yüzü yeniye dönen bir platform önümüze açılmaktadır. İlgili dizileri şu şekilde sayabiliriz:

1) Sherlock

2) The Breaking Bad

3) Black Mirror

4) House Of Cards

5) Dark

6) Vikings

7) Love, Death, Robots

8) La Casa de Papel

9) Outlander

10) Sex Education

11) Prison Break

12) Homeland

13) How I Met Your Mother

14) Lucifer

15) The End Of F***ing world

16) Big Mouth

17) You

18) Dogs Of Berlin

19) The 100

20)  Maniac

 

Türk dizileri:

1) Masum

2) Atiye

3) Muhafız

4) Aşk 101

5) Leyla İle Mecnun

6) Börü

7) Behzat Ç.

8) Avlu

9) Fi

10) Mehmetçik Kut’ül Amare

11) Diriliş Ertuğrul

12) Beni Böyle Sev

13) Fi

14) Yunus Emre

15) Rise Of empires: Ottoman

16) Şubat

17) 46 Yok Olan

18) Ezel

19) Kördüğüm

20) Pırdino

Netflix Dizileri İzlemenin Yararları Nelerdir?

En popüler Netflix dizileri dediğimizde, bu popülerliğin her geçen gün değiştiği, koca bir görsel havuzdan bahsederiz. Dolayısıyla, Netflix izlemek de bizim zihnimizi açmaktadır. Artık, basit olan, saf yerine koyan, klasik, tek boyutlu her şey bizi sıkmaktadır. Yeni bir dil, yeni bir iletişim, yeni bir sanat, yeni bir aktarım alanı aranmaktadır ki, bunların başında Netflix gelmektedir.

telefona netflix yukleme | Moda Ve Kombin Önerileri
telefona netflix yükleme

Netflix her şeye geniş açıdan, evrensel bakmamız sağlar. İyiyle kötünün iç içe geçtiği dünyayı bizlere sunar, aklımızı ve duygularımızı harekete geçirir. Hayatı sorgulamamıza yol açar, bizi birey kılar. Netflix başlı başına, koca bir okul gibidir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir