Yaşam Tarzı

En İyi George Clooney Filmleri

Amerikalı George Clooneyoyunculuk, yönetmenlik, yapımcılık ve senaristlik yapmaktadır. 6 Mayıs 1961 tarihinde Amerika, Kentucky, Lexington’da dünyaya gelmiştir. Tam ismi George Timothy Clooney’dir. Milton Katselas’tan oyunculuk eğitimi almıştır. Meslek hayatında oldukça başarılı George Clooney aynı zamanda Oscar sahibidir. Yardım kampanyaları ile de sık sık adından söz ettirmektedir. Başarılı oyuncunun yer aldığı onlarca film bulunuyor.Bu yazımızda izlenecek birçok başarılı filme imza atmış oyuncu için bir liste hazırlamak istedik. Yeni bir film izlemeye karar vermeden önce mutlaka en iyi George Clooney filmleri listesine bir göz atmalısınız.

George Clooney
George Clooney
  1. Avukat

2007 yapımı filmin yönetmenliğini Michael Clayton üstlenmiştir. Filmin senaryosu Tony Gilroy’un kaleminden çıkmıştır. Film toplamda 119 dakika sürmektedir. Amerikan yapımı Avukat filminde gerilim ve dram türleri işlenmiştir.

Filmin konusu Amerika’nın en başarılı ve en tanınmış avukatlarından bir tanesi olan Michael Clayton’ın yaşadıkları çevresinde geçmektedir.  Michael Clayton, New York’ta başarılı bir hukuk firmasında sorun çözücü olarak çalışmaktadır. İşi konusunda oldukça başarılı olan Michael’in şirketi ile arasında da bağlılık bulunmaktadır. Fakat arka planda Michael’in kumar bağımlılığı ve önceden kalma borçları gibi sorunları bulunmaktadır. Michael daima daha çok para kazanmanın ve ve daha yüksek statülere ulaşmanın peşindedir.Michael’a beklenmedik bir felaketi düzeltilmesi için görev verilir. Michael bu görevi yerine getirirken kendi içinde bambaşka bir kişi ile yüzleşecektir.

George Clooney’in başarılı oyunculuğunu gösterdiği filmde Tilda Swinton, Tom Wilkinson ve Sean Cullen’da rol alıyor. Filmin IMDb puanı 7,2.

  1. Gün Batımından Şafağa

George Clooney filmleri
George Clooney filmleri

Sevilen George Clooney filmleriarasında yare olan Gün Batımından Şafağa filminin yönetmenliğini Robert Rodriguez üstlenmiştir. Filmin senaryosu Quentin Tarantino’ya aittir. 19 Ocak 1996 tarihinde vizyona giren film 108 dakika sürmektedir. Filmde komedi, korku, fantastik, aksiyon ve gerilim türleri işlenmiştir.

Filmde Gecko kardeşler Meksika’ya doğru yola çıkarlar. Texas’ta oldukça büyük bir soygun yapmışlardır. Bu yüzden yanlarında bir rahip ve ailesi de rehin olarak bulunur. Gitmek istedikleri Meksika barına ulaştıklarında ise bir sürprizle karşılaşırlar. barda hiç beklemedikleri bir şekilde vampirler bulunmaktadır.

Filmde George Clooney, Harvey Keitel, Ernest Liu, Salma Hayek, Quentino Tarantino ve Juliette Lewis rol almıştır. Filmin IMDb puanı 7,2.

  1. Zirveye Giden Yol

Zirveye Giden Yol filmi 25 Kasım 2011 tarihinde vizyona girmiştir. Film dram türünde çekilmiştir. Amerikan yapımı olan filmin toplam gösterim süresi 1 saat 35 dakikadır. Filmin senaryosunu George Clooney ve Grant Heslov birlikte yazmışlardır. Yönetmenliğini George Clooney yapmıştır. Filmin senaryosu Beau Willimon’un yazdığı Farragut North isimli oyundan uyarlanmıştır.

Filmde Ohio eyalet ile gerçekleşen çekişmeli seçim kampanyaları işlenmiştir. Başkanlık mücadelesinde artık son noktaya yaklaşmıştır. Kampanyada basın sözcüsü görevini üstlenen Stephen Myers başkan Mike Morris’e oldukça sadık bir şekilde görevini yerine getirmektedir. Fakat Stephen aniden kendisini politik bir skandalın içerisinde bulur ve bir karar vermesi gerektiğini fark eder.

Filmde başrol olan başkan adayıMike Morris rolünü  George Clooney üstleniyor. Stephen Myers rolünde ise başarılı oyuncu Ryan Gosling’i görüyoruz. Ayrıca filmde Philip Seymour Hoffman, Evan Rachel Wood ve Paul Giamatti bulunuyor. Filmin IMDb puanı 7,1.

  1. Aklı Havada

En sevilen George Clooney filmleriarasında yer alan Aklı Havada filminin orijinal ismi Up in the Air. Amerikan yapımı filmin yönetmenliğini Jason Reitman yapmıştır. Jason Reitman aynı zamanda filmin senaryosunu da Sheldon Turnerile birlikte yazmıştır. 2010 yılında vizyona giren film 1 saat 50 dakika sürmektedir. Filmde dram ve komedi türleri birlikte işlenmiştir.

Filmini baş karakterleri arasında bulunan Ryan Bingham oldukça özgür bir hayat sürüyor. Hayatı devamlı havalimanlarında ve otellerde geçiyor. Gittiği yerlerde kiralık arabalar ile vakit geçiriyor. Ryan’ın hayattaki en büyük amacı 10 milyon uçuş miline ulaşmak. Amacına ulaşmasına oldukça az kalmıştır. Fakat bir uçuş esnasında karşılaştığı birisinden hoşlanır. Ryan’ın müdürü bu durumu iyi karşılamaz ve onu yolculuklarından men etmekle tehdit eder.

Filmde George Clooney’e Vera Farmiga ve Anna Kendrick gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor. Filmin IMDb puanı 7,4.

  1. Senden Bana Kalan

Yönetmenliğini Alexander Payne’in üstlendiği Senden Bana Kalan filmi en iyi George Clooney filmleri arasında bulunuyor. Filmin senaryosu Alexander Payne, Jim Rash ve Nat Faxon tarafından yazılmıştır. 2011 yılında vizyona giren film toplamda 115 dakika sürmektedir.

Filmde Matt King adındaki zengin babanın eşi bir bot kazası sonucunda bitkisel hayata girer. Yanında ise iki kızı kalmıştır. Matt kızların arasında olan ilişkinin hayal ettiği şekilde olmadığını fark eder ve ilişkisini düzeltmeye çalışır. İki kızı ile birlikte güzel bir tatil planlar ve mal varlığını elden çıkarmaya karar verir. FakatMatt’in akıl sağlığı gittikçe daha kötü bir hal alacaktır.

Dram ve komedi türlerinin işlendiği filmler George Clooney, Judy Greer, Shailene Woodly, Beau Bridges, Robert Forster ve Mathew Lillard rol alıyor. Filmin IMDb puanı 7,3.

  1. Yerçekimi

En iyi George Clooney filmleri arasında Sandra Bullock ile başrolü paylaştığı Yerçekimi filmi bulunuyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Alfonso Cuaron üstlenmiştir. Filmde dram, gerilim ve bilim kurgu türleri işlenmiştir. ABD ve Birleşik Krallık ortak yapımı olan film 2013 yılında izleyiciye sunulmuştur. Filmin toplam gösterim süre ise 1 saat 30 dakikadır.

Filmde ana karakterlerden birisi Tıp mühendisi olan Dr. Ryan Stone. Matt Kowalsky ise emekli olmadan önce son görevine çıkan bir astronot. Ryan Stone, Mart Kowalsky’ın yönetiminde ilk uzay yolculuğuna çıkıyor. İlk başta her şey yolunda gidiyor. Fakat sıradan bir uzay yürüyüşü sırasında bir felaket meydana geliyor. Uzay mekiği bir cismin çarpması sonucunda parçalara ayrılıyor. Ryan ve Matt yeryüzü ile iletişimlerini kaybedip uzayın karanlığında yalnız kalıyorlar. Üstelik ikilinin oksijenleri de tükenmeye başlıyor.

Filmde başrolü paylaşan George Clooney ve Sandrq Bullock’ın yanı sıra Ed Harris, Paul Sharma, Orto İgnatiussen, Amy Warren ve Bashee Savage gibi oyuncular rol üstleniyor. Filmin IMDb puanı 7,7.

1.Ocean’s 11

En iyi George Clooney filmleri arasında en çok duyulan ve en çok izlenen filmin Ocean’s 11 olduğunu söyleyebiliriz. Filmin yönetmenliğini Steven Soderbergh yapmıştır. Filmin senaryosu ise Jack G. Russell, George C. Johnson, Harry Brown Charles Lederer, Scott Corwon ve Ted Griffin tarafından yazılmıştır. Gerilim, aksiyon ve komedi türlerini içeren film 116 dakika sürmektedir.

Filmde Danny Ocean ve Rusty Ryan hapisten yeni çıkmıştır. Danny’nin eski eşi Tess, Terry Benedict adında bir adamla sevgilidir. İkili Tess’in sevgilisinin kumarhanelerin soymak üzerine bir plan yaparlar. Planı gerçekleştirmek için ise 11 kişiden oluşan bir çete kurarlar.

Filmde Danny Ocean rolünde başarılı oyuncu George Clooney’i görüyoruz. Rusty rolünde ise yine başarısıyla adından söz ettiren Brad Pitt karşımıza çıkıyor. Filmin diğer oyuncuları arasında Matt Damon, Andy Garcia, Julia Roberts, Casey Affleck, Don Cheadle, Elliot Gould Bernie Maç ve Carl Reiner yer alıyor. Filmin IMDb puanı 7,7.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir