Elon Musk ve SpaceX

Elon Musk ve SpaceX
7 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 72 kez okundu.

Bitmek Tükenmek Bilmeyen Hayaller ve Uzay Yolculuğu Deyince Akla İlk Gelen İsim:

Elon Musk ve SpaceX

Paypal şirketini Ebay’a satan Musk, bu satıştan elde ettiği parayla uzay seyahatleri üzerinde çalışmak ve bu işi başarmak istiyordu. Onun en büyük hayali bir gün dünya yok olursa insanların başka bir gezegende hayatlarına devam etmesiydi. Evet, şaka gibi geliyor ama değil. Bu iş için önce Mars’a fare göndermeye karar veren Musk, Rusya’dan roket almak istedi ama fiyat konusunda uzlaşamadı. Rusya, roket için 8 milyon dolar istiyordu. Elon Musk ise bu parayı Rusya’ya vermek yerine 100 milyon dolar harcayıp SpaceX şirketini kurdu. Bu süreçte sayısız eleştiri aldı, alay konusu oldu, çok fazla zorlukla karşılaştı hatta iflasın eşiğine kadar geldi ama yılmadı hayalleri onu ayakta tuttu ve bugün geldiği noktada SpaceX şirketi ile adeta yeni bir devrime imza attı.

Elon Musk’ın en büyük hayali; insanları ucuz fiyatla uzaya çıkarmak. Peki bu iş nasıl olur? Uzaya çıktığımız zaman hayatta kalma şansımız 10 kat fazla iken ödememiz gereken para nasıl olur da 10 kat azalır? İşte bu sorunun cevabı SpaceX’te.

2002’de kurulan firmanın en büyük hedefi insanların diğer gezegenlere yerleşmesi ve orada hayatlarına devam edebilmesi. Şirketin son 1-2 yılda attığı adımlar ve ortaya çıkan gelişmeler bu işin aslında imkansız olmadığını gösteriyor:

-28 Eylül 2008 tarihinde yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket (Falcon1).

-9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtabilen ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde geri getiren ilk özel şirket olma  başarısı.

-22 Aralık 2015 tarihinde bir uzay aracının ilk aşamasını yere başarılı bir iniş yaptıran ilk şirket.

-8 Nisan 2017 tarihinde bir uzay aracının ilk aşamasını su üzerine başarılı bir şekilde iniş yaptıran tek şirket.

Peki her şey iyi güzel de bu maliyet işi nasıl olacak da 10 katı kadar azalacak? İşte bu sorunun cevabını da şimdi paylaşıyorum: SpaceX roketinin ilk aşamasını dakikalar içinde fırlatma sahasına geri getirecek çalışmalar devam ediyordu, eğer bu çalışmalar başarılı olursa roket fırlatma maliyeti %75-90 arası azalacak. Bu azalmanın sebebi ise rokette bulunan 10 motordan 9’unun ilk aşamaya ait olmasıdır. Bu geri dönüşüm ile birlikte milyonlarca dolar harcanarak her defasında ilk aşamada kullanılacak olan motorların sil baştan yapılmaması. İşte bunlar gösteriyor ki çok yakın zamanda ucuz fiyatlara uzay yolculuğu yapmamız mümkün olabilir.

 

Etiketler:

Elon Musk ve SpaceX Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Tayfun MUTLU dedi ki:

    İnsanlık tarihine yön verecek bir isim olacağı kesin. Elon Musk gibi insanlar sayesinde daha iyi bir dünyada (hatta marsta) yaşayabiliriz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git