Dünya’nın En İlginç Kuşları

Dünya’nın En İlginç Kuşları
13 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 46 kez okundu.

Kuşlar dişsiz gagaları bulunan, sert yumurtalı, tüylerle kaplı omurgalılar olarak bilinmektedir. İki karıncık ve iki kulakçık olarak kuşların kalbi dört odacıktan oluşur. Ayrıca bazı türlerinde uçmayı sağlayan adaptasyonlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; yüksek metabolik hız ve hava keseleri veya hafif iskelet yapısı.

Bulunan fosiller ışığında bilinen ilk kuş yaklaşık olarak 150 milyon yıl önce yaşamıştır. 10 bin civarında tahmin edilen türüyle en kalabalık canlı grubundan biridir. İnsanlarla etkileşimi çok eski yıllara dayanan, haberleşmeden avlanmaya kadar bir çok alanda kullanılmış olan ve Dünya’nın tamamında var olan kuşların en ilginç türlerinden bazılarını tanıyalım;

Dünyanın İlginç Kuşları :

Saksonya Kralı Cennet Kuşu

Bu kuş türü Batı Yeni Gine de bulunmaktadır. Bu kuş Avrupa’ya ilk götürüldüğü zaman, başındaki süsleyici tüyler o kadar güzel ve eşsizmiş ki gerçek olduğuna inanamamışlar. Saksonya Kralı Cennet Kuşları yerliler tarafından tüylerini ayinde kullanmak üzere avlanırlarmış. Bu duruma rağmen soyunun tükenme tehlikesi yoktur.

Fırkateyn Kuşu

Erkeklerin dişilerini etkilemek için kullandıkları kırmızı boyunlarını şişirerek, başka hiçbir türde rastlanmayan çok farklı bir özelliğe sahip olan kuşlardır. Bu tip durumlarda kırmızı renginin kendine has bir tonuna ulaşan boynu, çok etkileyici ve oldukça enteresan  bir yapıya kavuşur.

Kral Akbaba

Güney Meksika ve Arjantin arasında bulunan bölge de yaşayan bir Akbaba türüdür. Diğer akbabalar karşı baskın bir tür olduğundan bu ismi almıştır. Kendi cinsinin tek türüdür. Parlak renkli, gözleri kırmızı halkalı, sırtı sarı, altı beyaz ve yakası gri ve kendine has renklere sahiptir. Görenleri şaşkına çeviren Kral Akbaba kuşları genelde yağmur ormanları üzerinde küme halinde görülmektedir.

Bayağı Deniz Papağanı

Boyuna nazaran büyük ve çok renkli gagaları bulunur. Penguen benzeri renkleri vardır ve görüntü olarak da pengueni andırmaktadır. Dakikada 400 kez kanat çırparlar ve saatte 55 mil hıza ulaşabilirler.

Tiftik Kuşu

Genelde beyaz ama uçlara doğru sarı ve fosforlu yeşil renkler sahiptir. Hiçbir kuş da rastlanmayan ilginç tüy yapısı neredeyse vücudunun üç katı yoğunluğundadır. Muhabbet kuşu türünden olan bu canlıların, gözlerini bile görünmeyecek şekilde kapatan tüy yapısı onları diğer muhabbet kuşlarından ayıran en belirgin özelliğidir.

Etiketler:

Dünya’nın En İlginç Kuşları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kemal ŞAHİN dedi ki:

    Bunlar kuş ise bizim buralardakiler ne acaba 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git