Yemek Tarifleri

Düğün Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır ?

Düğün çorbası genellikle mutfaklarımızdan eksik olmayan, sıklıkla tüketilen geleneksel çorbalarımızdan biridir. Özellikle Anadolu düğünlerinde üzerine kızgın yağ dökülerek davetlilere ikram edildiği için bu ismi aldığı bilinir.

Düğün Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

Düğün çorbası tarifinin gerçek lezzetini yakalayabilmek için boyun eti ya da gerdan eti gibi yumuşak bir et kullanılmalıdır. Ortalama 4-5 kişilik bir düğün çorbası için 750 gram kuzu gerdanı kullanabilirsiniz.

  • 12 bardak su çorbanızın kıvamı için yeterli olacaktır.
  • Tuz miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.
  • Servis ederken çorbanın üzerini süsleyecek olan tereyağı ve kırmızı toz biberi göz kararı kullanabilirsiniz.
  • Çorbanın terbiyesi için:
  • 1 adet yumurta yeterli olacaktır.
  • 1 limonun yarısını sıkarak, tarife ekleyebilirsiniz.
  • 4 yemek kaşığı yoğurdu eklerken kaymağının alınmış olmasına dikkat edin.
  • Koyu bir kıvama gelmesi için 4 yemek kaşığı un kullanabilirsiniz.
  •  
Dugun Corbasi nasil yapilir tarifi | Moda Ve Kombin Önerileri
Düğün Çorbası nasıl yapılır tarifi

Düğün Çorbasının Yapılışı

Düğün çorbası tarifine başlamadan önce 750 gram kuzu gerdanını, 10 bardak su ile birlikte kaynamaya bırakın. Etler kaynarken üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla temizleyebilirsiniz. Daha sonra ateşi kısın ve tencerenin ağzı kapalı olacak şekilde pişirmeye devam edin. Etler iyice yumuşadıktan sonra üzerine göz kararı tuz ekleyin ve tencereyi ocaktan alın. Haşlanmış olan etleri ayrı bir kaba alın ve suyunu kullanmak üzere ayırın. Etler soğuduktan sonra kemiklerinden ayırarak küçük parçalar haline getirin.

Çorbanızın terbiyesini hazırlamaya başlamadan önce kenara ayırdığınız et suyunu tekrar ateşe alın ve kaynatmaya başlayın. Bu esnada ayrı bir kapta yoğurt, un, su, yumurta ve limon suyunu iyice çırpın. Kalan 2 bardak suyu bu karışıma yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam edin. Kaynamakta olan et suyuna hazırladığınız karışımı yavaş yavaş dökerek ekleyin ve pişirmeye devam edin. Düğün çorbası tarifinde püf nokta sürekli karıştırarak topaklanmayı engellemektir. Elde ettiğiniz terbiyeli karışımda topaklanma olursa, tel bir süzgeçten geçirebilirsiniz. Son olarak ayırdığınız ve küçük parçalar haline getirdiğiniz etleri tencereye alın, kaynadıktan sonra ocağı kapatabilirsiniz.

Çorbanızı servis etmeden önce tavada hazırlamış olduğunuz tereyağı ve toz kırmızıbiberli sosunu, çorbanın üzerinde gezdirerek sunabilirsiniz.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir