YaşamİşYaşam Tarzı

Dublör Ne Demek Nasıl Yapılır

Dublör Ne Demek Nasıl Yapılır kelimesini sık sık duyuyoruz. Peki dublör ne demek? Biliyor musunuz? Dublörün ne olduğunu tam anlamıyla detayları ile öğrenmek isteyenler için bu sayfayı hazırladık. Dublörlük işiyle ilgili bilmemiz gereken bütün bilgileri almaya çalışacağız.

Bu sayfamızda Sinema ve Televizyonculuk sektöründe çalışan dublörlük mesleği ile ilgili detaylı bilgiler alacağız. Filmlerin görünmez kahramanları dublörlerin yaptığı işi daha yakından tanıma fırsatı bulacağız. Dublör nedirDublörlük ne demektir? Detaylarıyla ele alacağız.

Ayrıca dublör olmak isteyenler için de araştırmalar yaptık. Dublör nasıl olunur? Dublörlük eğitimi nasıl alınır? Dublörlük başvurusu nerelere yapılır? Dublörlük yapmak isteyenler de bu tür soruların cevaplarını bu sayfamızda bulabilecekler.

dublor nasil olunur | Moda Ve Kombin Önerileri
dublör nasıl olunur

Dublörlük mesleğinin kazançlarını da değerlendirmezsek olmaz. Değil mi? Dublör ne kadar kazanır? Dublörlük ücretleri ne kadar? Dublörler ne kadar para kazanıyor?

Tam rakamları veremesek de aşağı yukarı dublör ücretleri konusunda da fikirler yürütmeye çalışacağız. Bütün sayfalarımızda olduğu gibi bu sayfamıza da ilk önce teorik bilgiler alarak başlayalım. Dublörlük ne demek? Ne iş yapar bu dublörler? Nedir bu dublörlük işi? Nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını alalım.

Dublör Nedir? Kime Denir?

Yazımızın giriş bölümünde dublörlerin Sinema ve Televizyon sektöründe çalıştıklarını söylemiştik. Bir bakıma dublör ve dublörlük nedir? sorusuna cevap için bir ipucu vermiş olduk.

Dublör ne demek sorusunu tam anlamıyla detaylı şekilde tarif edecek olursak, dizi ve film çekimlerinde bazı sahnelerde başrol veya yardımcı oyuncuların yerine geçen kişilere dublör denir. Bu mesleğin adına da dublörlük mesleği denir şeklinde tarif edebiliriz.

Dublörler, genellikle başrol oyuncularının yerine geçer.

Tehlikeli sahnelerde başrol oyuncusunun yerine o sahneyi dublör oynar. Biz aksiyonlu, tehlikeli hareketlerin bol olduğu bir filmi izlerken bütün o tehlikeli hareketleri başrol oyuncusunun yaptığını zannederiz. Fakat bütün bunları dublör yapar.

Tehlikeli sahnelerin yer aldığı filmleri dikkatli izleyecek olursanız, göreceksiniz.

Dublör kullanılan sahnelerin çekimlerinde oyuncunun yüzü tam görünmez. Ya da saliselik, çok kısa süreliğine, fark edilmeyecek kadar kısa süre görünür.

Çünkü o kişi başrol oyuncusu değil, dublördür.

dublorluk maaslari | Moda Ve Kombin Önerileri
dublörlük maaşları

Dublörlük mesleği zor ve tehlikelidir. Bir anlık hata ciddi yaralanmalara, hatta ölümlere sebep olabilir. Nitekim zaman zaman dublör kazalarıyla ilgili haberler okuyoruz.

Örnek olarak yakın zamanlarda Deadpool 2 filminin tehlikeli motosiklet sahnesi çekiminde hayatını kaybeden dublörün haberini verebiliriz. Deadpool 2 Setinde Dublör Hayatını Kaybetti

Dediğimiz gibi dublörlük yapmak zordur. Dublör olmak, cesaret ister.

Dublörler, yeri gelir motosiklet üzerinde riskli ve tehlikeli hareketler yaparlar. Yeri gelir yüksek binalardan düşerler. Bazen araba kovalaması sonrası kaza yapan araçla birlikte taklalar atarlar.

İşte bütün bu tür sahnelerde oynayan kişiler, dublörlerdir.

Dublörlerin en sık yer aldığı sahneler, araba ve motosiklet sahneleri olsa gerek. Araba kovalama sahnesi olmayan bir aksiyon filmi neredeyse yok gibi.

Bazı durumlarda da alevler içinde kalırlar. Tabii bunu özel kıyafetler giyerek yaparlar.

Fakat yine de tehlikeli ve riskli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Herkes dublör olamaz. Özel beceri gerektiren işlerden birisidir.

Dublör nedir? Dublörlük nasıl bir iştir? bu tür soruların cevaplarını aldığımızı varsayarak sıradaki konu başlığımıza geçelim.

Dublörlüğün tehlikeli olduğunu söylesek de yine de ben dublör olmak istiyorum diyen varsa dublör nasıl olunur? Bu konuya da değinelim.

Nasıl Dublör Olunur?

dublorluk icin nereye basvurmak gerekir | Moda Ve Kombin Önerileri
dublörlük için nereye başvurmak gerekir

Yurt dışında özellikle Amerika’da Hollywood filmlerinde oynayan dublörler, en az yardımcı oyuncu kadar önemli sayılır. Bu yüzden herkes dublör olamaz. Belirli standartları vardır.

Örnek olarak dublörlüğünü yapacak oyuncuya benzerlik en önemli kriterdir.

Ne kadar iyi bir dublör olacağınızı düşürseniz düşünün örneğin fazla kilolarınız varsa dublör olabilmeniz çok zordur. Çünkü dublörlüğünü yapabileceğiniz fazla kilolu bir aktör bulmak neredeyse imkansızdır.

Boy, kilo, ten rengi, saç rengi gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla bir dublörün başrol oyuncusuna benzerliği çok önemlidir.

Bildiğiniz gibi oyuncuların büyük bölümü normal kiloludur.

Saç rengi, modeli gibi kriterler makyaj, peruk gibi şeylerle giderilebilir. Ancak vücut yapısının dublörlüğünü yapacağınız oyuncu ile aynı olması gerekir.

Kilo farkını örnek olarak verdik. Kolay fark edildiği için bu örneği verdik. Yoksa başrol oyuncusu ile gözle görülür bir fark varsa dublör olmanız zor olabilir.

Türkiye’de dublör olabilmek için pek aman aman şart aranmaz.

Hatta bazı filmlerde dublör kullanıldığını bile fark edebilirsiniz. Fakat ülkemizdeki dizi ve sinema sektörü gün geçtikçe büyüyor. Yapımcılar artık bu kurala da çok dikkat eder oldu.

dublor nasil olunur 1 | Moda Ve Kombin Önerileri
dublor-nasil-olunur

Bu yüzden dublör olmak isteyen kişinin oynayacağı oyuncuya benzerliği en önemli kriter olarak değerlendirilebilir. Bunun haricinde dublörlük yapacak kişinin cesareti dublör olmak için yeterli sayılır. İşini yaparken inandırıcı olması gerekir. Bu şartlara sahip herkes dublör olabilir.

Fakat bir dublör, aşağıda sayacağımız görevleri gerektiğinde eksiksiz yapabilmelidirler. Yaparken de özenli, inandırıcı olmalıdır. Dublör olduğunu izleyiciye hissettirmemelidir.

Görevleri Nelerdir?

Dizi ve film çekimlerinde en zorlu görev, dublörün görevidir. Dublörlerin görevlerinden bazılarını dublör nedir? Başlığı altında dublörün ne demek olduğunun tam anlaşılması için saymıştık.

Dublörlerin zorlu görevler yaptıklarını söylemiştik.

Şimdi de maddeler halinde dublör görevleri nelerdir? Bunlara kısaca değinelim. Dublör olmak için ciddi anlamda düşünen ziyaretçilerimize işin detaylarını da anlatmaya çalışalım.

Dublör olabilmek için cesaret ve dublörlüğünü yapılacak oyuncuya benzerlikten sonra dublörlük için aranan şartlar nelerdir? Yönetmenlerin dublörlerden yapmalarını istedikleri önemli görevler nelerdir? Bunları öğrenelim.

Bir Dublörün Başlıca Görevleri: Dublör Nasıl Olmalı?

  • Dublörler, yüksek bir yerden atlayabilir. Yükseklik korkusu olmaması gerekir.
  • Dövüş sahnelerinin çekimlerinde inandırıcılık adına yakın dövüş sanatlarında iyi olmalıdır.
  • Yeri geldiğinde yumruk, tekme gibi darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Merdivenlerden yuvarlanabilir.
  • Yüksek bir yerden suya düşebilir.
  • Dublörler araba kazası çekimlerinde sık sık görev alır. Bu yüzden ehliyet sahibi olmalı, en azından araba kullanmasını bilmelidir.
  • Alevler içinde kalacağı sahne çekimleri yapabilir. Her ne kadar koruyucu elbiseler giyseler de dublörler bu sahneleri çekecek kadar cesaretli olmalıdır.
  • Tırmanma sahneleri için dağcılık yeteneğinin de olması istenebilir. Başrol oyuncusunun binaya tırmanması gerekebilir, uçurum kenarında tehlike arz eden sahneler olabilir. Bu sahnelerde iyi performans göstermek için tırmanma işinde iyi olmalıdır.
  • Son dönemlerde artış gösteren dönem filmleri veya dizilerinde rol almak isteyen dublörler at binmesini bilmelidir. At binmek derken at çiftliklerindeki gibi gezi amaçlı at binmekten söz etmiyoruz. Atı dört nala koşturabilmesi gerekir.
  • Araba çarpma sahnesi çekiminde yer alabilir. Kendi sağlığı için arabanın kendisine zarar vermeyecek şekilde pozisyon almalıdır. Ayrıca bunu yaparken sahnenin gerçekliliğini kaybetmemesine özen göstermesi gerekir.

Dublörler Ne Kadar Kazanır?

Buraya kadar dublör olmak isteyenlerin bilmesi gereken hemen hemen bütün konulara açıklık getirmeye çalıştık. Dublörlük mesleği hakkında bilinmesi gerekenleri öğrendik.

Teorik olarak dublör nedir? Kime denir? Dublörler ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Dublörlük ne demek? Bunları değerlendirdik.

Dublör olmak isteyenlerin neler yapabileceği konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Ayrıca dublör nasıl olunur? Bu konuya da açıklık getirmeye çalıştık.

Geldik işin para kısmına, bizi ilgilendiren dublörlük işinin kazancını değerlendirmeye.

Dublör görevleri arasında sıradan, herkesin rahatlıkla yapabileceği işler bulmak zor. Bu yüzden dublörlerin oldukça iyi paralar kazandığını düşünebiliriz. Kazanmalılar da!

Dublör ne kadar kazanır? Sorusuna cevap için araştırmalar yaptığımızda Türkiye’deki dublörlük ücretleri ile yurt dışındaki dublör ücretleri arasında büyük bir fark olduğunu gördük.

Şöyle ki dünyaca ünlü aktör Bruce Willis’in dublörü, Bruce Willis’in aldığı ücretin yarısını alıyor!

dublorluk zormu | Moda Ve Kombin Önerileri
dublörlük zormu

Başka oyuncuların dublörleri ne kadar alıyor bu konuda bir bilgiye erişemesek de Hollywood filmlerindeki dublörlerin aldığı ücretler inanılmaz seviyelerde diyebiliriz.

Sadece bu örnek bile Amerika’daki dublör kazançlarının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Bruce Willis gibi oyuncuların film başına milyon dolarlar aldıklarını düşünecek olursak Amerika’da dublörler çok güzel paralar kazanıyor sonucunu çıkarabiliriz. Peki ya ülkemizdeki dublörler ne kadar kazanıyor?

Türkiye’de Dublörlük Ücretleri Ne Kadar?

Ülkemizde dublörlerin aldığı paralar setin zorluğuna göre değişiyor. Araba kazası sahnesi ile atlama sahnesi çekimi için ücretler değişiklik gösterebiliyor. Ortalama fiyatlar 5 bin TL ile 15 bin TL arasında seyrediyor. Hatta gerçekçi bir araba kazası çekimi için bu rakam 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu rakamlar 2017 yılına göre verilen rakamlardır.

Kaynak: haberler.com, “Dublörler Sahne Başına 30 Bin TL Kazanıyor” Başlıklı haberi

Dublörlerin kazançları ve dublörlük ücretleri hakkında bilgiler sınırlı. Fazla bir bilgiye ulaşamadık. Ancak iyi bir dublör yaptığı işin kalitesine göre fiyatını kendisinin de belirleyebildiğini söyleyebiliriz. İşini ne kadar iyi yaparsa kazancı da buna bağlı olarak artıyor.

Aslına bakılırsa ülkemizdeki dublörler de günümüz şartlarına göre ve diğer mesleklere kıyasla iyi para kazanıyor. Kazanmalılar da! Yaptıkları işin karşılığını almalılar.

Sektöre giren birisi kısa sürede dublörlük fiyatlarının sektörde ne seviyelerde olduğunu kolaylıkla öğrenebilir. Bizim Türk dublörlerin fiyatları konusunda vereceğimiz bilgiler bunlarla sınırlı.

Dublörlük Başvurusu Nereye Yapılır?

Yapımcılar dizi ve film çekimleri için kadroları cast ajansları yardımıyla belirliyor. Dublör olmak isteyenlerin de başvuru yapacağı yer, cast ajansları olacaktır.

İyi bir cast ajansına giderek dublörlük başvurusu yapmak istiyorum dediğiniz taktirde ajanslar size yapmanız gerekenler noktasında yol gösterecektir.

İlgili Aramalar: dublör nedir, dublörlük ne demek, dublör nasıl olunur, dublörlük mesleği, nasıl yapılır, dublörler, ne iş yapar, dublör olmak, dublörlük başvurusu, dizi oyuncuları, figüranlar, oyuncu, dizi ve sinema, film oyunculuğu, oyuncu nasıl olunur, oyunculuk başvurusu nereye yapılır

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir