Saç Bakımı

Doğal Ev Yapımı Şampuan Tarifleri

Kadınların en göz alıcı aksesuarlarından biri olan saçların bakımı epey zordur. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde saçlar kirlenip matlaşıyor.

doğal ev yapımı şampuan

Yıkama öncesi ve yıkama sonrası bakım ürünleri mevcut olsa da saçlarımızı yıkarken de bakım yapmak mümkün. İçerisinde bolca kimyasal bulunan şampuanları kullanmaktansa ev yapımı doğal şampuan kullanmayı tercih etmeliyiz.

Elbette sağlıklı saçlara kavuşmak için öncelikle düzgün bir beslenmeye sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra banyo yaparken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat etmek, saçları düzenli olarak yıkamak ve saçların hava almasını sağlamak gereklidir.

Gül Suyu Şampuanı

Malzemeler

-2 yemek kaşığı gül suyu

-2 yemek kaşığı sirke

-2 adet yumurta

Hazırlanışı

2 yemek kaşığı gül suyunun içerisine yumurta ve sirkeyi ekleyerek bir karışım elde edin. Elde edilen bu karışımı banyo esnasında saçlarınıza masaj yardımıyla uygulayın. Duruladıktan sonra tekrar bir defa daha uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı şampuandan iyice arındırın.

Lavanta Şampuanı

Malzemeler

-2 yemek kaşığı lavanta suyu

-2 adet yumurta

-2 adet limon suyu

Hazırlanışı

2 yemek kaşığı lavanta suyuna  yumurta ve limon suyunu da ekleyerek karıştırın. Bu karışımı banyo esnasında saç diplerinize masaj yaparak uygulayın 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı iyice durulayın.

Sandal Ağacı Şampuanı

Malzemeler

-2 damla sandal ağacı yağı

-250 ml s ıcak su

-25 gram kurutulmuş papatya

-25 gram doğranmış saponaria ( tespih ağacı ya da tespih çalısı)

Hazırlanışı

Kurutulmuş papatya ve doğranmış saponariayı bir kabın içine koyun. Daha sonra 250 ml suyu kaynatın ve bitkilerin içerisinde olduğu kaba dökün. Tüm malzemeleri iyice karıştırıp bir gece bekletin. Bir gece beklettiğiniz karışının içerisine sandal ağacı yağını da ekleyin. Daha sonra şampuanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu