Moda ve Kombin Önerileri

Diş Sağlığı ve Diş Bakımı!

29.07.2018
159
Diş Sağlığı ve Diş Bakımı!

Diş Yapısı ve Dişlerin Bakımı

İnsan yaşamında dişlerin önemli bir yeri vardır. Sindirim işinde ilk ödev dişlerindir.

Ağızda üç tip diş vardır;

  • Kesici Dişler
  • Koparıcı dişler
  • Öğütücü dişler

Diş sağlığı neden önemlidir? Anne karnında çocuk damağında oluşan dişler, doğumu takiben 4 – 6 ayda çıkmaya başlayarak 8 kesici, 4 koparıcı, 8 öğütücü olmak üzere 20’ye ulaşır. Dişlerin sağlığı ve güzelliği vücudun beslenmesine ve ağız bakımı iyi verilmesiyle sağlanır. Vücutta bedensel maddeler azalmaya başlayınca dişler de çürümeye başlar.  Çürük diş ise vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebep olur ve ağızda koku yapar.

A – C – D Vitaminlerine Dikkat!

Diş sağlığı için beslenmede bol miktarda kalsiyum A- C –D vitaminlerinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Dişlerle fındık, fıstık gibi sert şeyler kırmak, sıcak içecekten sonra hemen soğuk şeyler yemek veya soğuktan sonra hemen sıcak bir şey yemek diş minelerini çatlatarak dişlerin çürümesine neden olur.

Dişler neden çürür? Ağızda bulunan bakteriler şekerli ve nişastalı maddeler asite çevirirken bunlar da minedeki çatlaklardan girerek dişlerin çürümesine neden olurlar. Bu yüzden aşırı şekerli ve nişastalı yiyeceklerden oldukça kaçınmalıyız.

Dişleri Fırçalarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş sağlığının korunmasında önemli yeri olan dişlerin fırçalanması önemlidir. Dişlerimizi küçük sert bir fırça ile fırçalamalıyız.

Fırça ıslatılmadan üzerine bir fırça boyu diş macunu konularak, her seferinde başka istikamet almak üzere dişlerin her tarafı fırçalanmalıdır.

Her gün dişin aynı yüzeyinin fırçalanması dişin o kısmının aşınmasına neden olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.