Sağlık

Diş Minesi Nasıl Zarar Görür?

Diş Minesi Sağlığı, Diş Minesi Bakımı

Dişler insan bedeninin en önemli yerlerinden biridir. Sağlık açısından kilit bir nokta olarak görülür. Dişte yaşanan bir sorun müdahale edilmediği takdirde vücudun diğer organlarını da etkilemektedir. Sağlıklı dişler için ilk önce diş minesi tabakasını korumak gerekmektedir. Diş minesi oldukça önemlidir. Diş minesi nasıl zarar görür? Bilmek ve dikkat etmek gerekir.

Diş Minesi Nedir?

Ağız içi olarak bulunan dişleri çepeçevre saran ve insan vücudunda en sert ve en kireçlenmiş doku diş minesi olarak tanımlanır. Diş minesi yapı olarak bakıldığında yüzde 1 oranı organik yapıda iken geri kalan kısmı inorganik yapıdadır.

Diş Minesinin Yaptığı Görev Nedir?

Diş minesinin sahip olduğu en büyük ve en önemli görev, çiğneme kısmındadır. Alınan besinlerin dişlere vereceği fiziksel ya da kimyasal etkilerden dişleri korur.

 

Diş Minesinin Zarar Görme Sebepleri?

Dişlerin mine yapısı sert ve sağlamdır. Fakat yine de bazı durumlarda zarar görebilir. Bu zararlar beslenme ile alınan besinlerin fiziksel veya kimyasal etkisi ile olabilir.

Yaşanan bir travma durumunda, dişleri sıkma durumunda, diş gıcırdatma durumunda ve sert kabuğu olan yemişleri diş ile kırmaya çalışma durumunda diş minesi zarar görüp aşınabilir.

Kişinin yaşlanma durumunda da diş minesin de aşınma ya da düzleşme görülebilmektedir. Asitli içecekler sık olarak tüketilir ise diş minesi aynı şekilde zarar görüp aşınabilmektedir.

Diş minesine zarar veren sebepler incelendiğinde kötü olarak yayılma yapan ağız hijyeni ile aşırı karbonhidrat tüketimi de diş minesine zarar vermektedir.

Çünkü ağız hijyeni ile karbonhidrat tüketiminin fazla olması diş çürümesi yaratan bir etkendir.

Diş Minesini Korumak İçin Yapılabilecekler

Diş yapısını korumak için ilk önce diş minesini korumaya özen göstermek gerekir. Diş minesinin en çok zarar görmesi diş gıcırdatma olması sebebi ile diş gıcırdatmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Gıcırdatma gece uyur iken yapılıyor ise çözüm için diş hekimi ile görüşme sağlanmalıdır. Diş hekimleri bu tür durumlarda olan hastaların diş minelerini düzeltebiliyor.

Ya da gıcırdatmaya yönelik sorunlara çözüm bulabiliyor. Bu tür yaşanan problemlerde diş hekimleri diş minesinin diş gıcırdatmaya karşı zararının önüne geçmek için gece plağı uygulaması yapmaktadır.

Diş minesini asitli içeceklere karşı yaşanacak sorunlar için asitli içecek alımı azaltılmalı ya da asitli içecek alımında pipet kullanılmalı.

Asitli içecek alınır iken pipet kullanımı diş minesinin alacağı zararı büyük oranda azaltmaktadır.

Diş minesinin korunması için dişler düzenli olarak ve doğru bir şekilde fırçalanması gerekir. Aynı zamanda diş minesi korumak için diş aralarına giren artık besin maddeleri diş fırçalama ile gitmediği zaman diş çürümesi yapmaması için belli zaman aralıkları ile diş ipi kullanılarak dişler iyice temizlenmelidir.

Unutulmaması gerekli olan önemli bir ayrıntı. Kişi yemek yedikten 20 dakika kadar sonra yenilen besin maddeleri ağızda asit durumuna dönmektedir ve tükürük ile beraber bu asit oranı nötr hale gelir.

Her yemekten sonra dişleri vakit kaybetmeden bu süreç için de fırçalamak diş sağlığı açısından büyük önem taşır. Karbonhidrat sık tüketen kişilerin ağız sağlığına ekstra önem vermeleri gerekir.

Karbonhidrat tüketimini diş çürüme olasılığını arttırması sebebi ile elma tüketimi dişleri temizlemektedir. Aynı zamanda yine elma tüketimi diş etlerine masaj etkisi yapmaktadır.

Diş Minesi Zarar Görmesi Durumunda Düzelme Olur mu?

Diş yapısının en önemli bölümü olan diş minesinin zarar görmesi durumunda diş minesi yeniden oluşum göstermez.

Bu tür yaşanan durumlarda diş hekimlerinin yaptığı genel bir tavsiye vardır. Diş minesi aşınan kişinin, flor içeren diş macunu ve gargara kullanmaları tavsiyesine uymak fayda sağlamaktadır.

Diş minesin de aşınma yaşanmış olan yerlere flor içeren jel sürülmesi durumunda diş yapısı zaman ile güçlenir. Diş minesinin aşınma sebebi eğer ki diş gıcırdatma ise mutlaka gece plağı kullanılmalı ve bu durumunda en kısa zaman dilimi içerisinde önüne geçilmelidir.

Zaman içerisinde diş minelerinde yaşanan aşınma büyük bir orana ulaşmış ise dişlere kronlama işlemi yapılabilmektedir. Dişlerde çürüme var ise çürük tedavisi yapılır.

Eksik bulunan dişler de diş hekimi tarafından tamamlanabilmektedir.

Çocuklarda diş yapısı çok hassas olması sebebi ile ebeveynlerin çocuklarının diş sağlığına ekstra önem vermeleri gerekir.

Çocukların dişlerinde eğer ki bir renk değişimi görülür ise diş hekimine hemen başvuru yapılmalıdır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. geçen gün dişlerimde bir sorun yaşamıştım makaleyi incelerken gördüm sebebi sanırım bundan kaynaklanmiş çok teşekür ederim güzel bir makale olmuş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu