Nasıl Yapılır?Yemek Tarifleri

Cold Brew Nedir Ve İçeriğinde Ne Vardır

Cold Brew Nedir Ve İçeriğinde Ne Vardır Soğuk demlenmiş kahve diyebiliriz; Cold Brew’e. Kahve kültürü o kadar gelişti ki, bu içecek de dünyada tanındı ve bilinir hale geldi. Cold Brew kahvenin diğerlerinden farkı nedir? Buzlu kahveyle arasında nasıl bir fark vardır? Evde cold brew yapılabilir mi? Aşağıda bunlara bir bakalım…

Cold Brew (Soğuk Demleme) Nasıl Yapılır ve Açıklaması?

Kahvenin soğuk suyla demlendiği tekniğin adına, Cold Brew deniyor. Klasik kahvelerden farklıdır; cold brew (soğuk demleme) farkıysa sıcak suya temas etmemesidir. İçeriğinde ki yağları, şekerleri ve kafeini açığa çıkarmanız için ısıya değil, zamana ihtiyacınız olmasıdır. Cold brew kahve elde etmeniz için; orta yada iri çekilmiş çekirdekleri 12-24 saat boyunca oda sıcaklığında tutulması gerekir. Yine bu işlemin buzdolabında yapıldığı tekniklerde vardır.

Cold Brew Nedir | Moda Ve Kombin Önerileri
Cold Brew Nedir

Bir süre geçtikten sonra, karışım damla damla süzülür; farklı aletlerle süzme işlemi yapabilirsiniz; sonrasında soğuk demlenmiş (cold brew) kahve konsantresini su yada sütle karıştırıp, sonrasında buz ekleyerek servis edebilirsiniz. Bazen cold brew kahvenin sıcak servis edildiği görülmüştür. Bu yöntemle elde ettiğiniz kahve konsantresine nitrojen ilave ederseniz tadını yumuşatırsınız; bu tekniğeyse nitro cold brew adı verilmiştir.

Normal kahveyle Cold Brew’in Farkı Nedir?

Sıcak demlenmiş bir kahvedeki, aroma ve asidite ve tadı farklı olacaktır. Soğuk demleme (cold brew)’deyse fark tamamen farklıdır. Kahve çekirdekleri sıcak veya soğuk suyla temas ettiklerinde; tadları oldukça farklılaşır ve ayrılır. Kahveyi sıcak suda demlediğinizde, yağ, kafein ve yağ asitleri gibi bileşenlerin daha fazla açığa çıkmasına neden olur. Cold brew (soğuk demleme); yağları ve kahveye tadını veren acımsı bileşiklerin daha az ortaya çıkmasına yol açar.

Cold brew kahvede asidite oranı çok düşüktür. Aynı oranda su demlenmiş cold brew kahveyle normal kahve arasında ki fark; 65-70 oranında daha az asidite oranı olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı tadı oldukça yumuşaktır ve sindirimi de kolaylaştırır. Mide hastalıkları ve reflü olanların cold brew kahve tüketmelerinde sağlık açısından bir sakıncası yoktur.

Kafein oranları oldukça değişiklikler gösterir; normal kahveyle, cold brew’in kafein içerikleri farklıdır. Yani sıcak demlemeyle soğuk demleme arasında ki kafein oranlarını bilmemize imkan yoktur. Kahvede kullandığınız su, süt ve kahvenin türüne; kremayla mı hazırlandığına göre kafein miktarları değişiklik gösterecektir. Cold brew türü kahvelerde kafein miktarının çok olduğu anlaşılmıştır. Yani tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Fazla tüketimi uyku bozukluklarına neden olabilir.

Buzlu kahveyle arasında nasıl bir fark vardır?

Cold Brew ozellikleri scaled | Moda Ve Kombin Önerileri
Cold Brew özellikleri

Buzlu (iced) yani oda sıcaklığına gelmiş kahvenin içine buz atılmasıyla elde edilir. Buzlu kahve yapımı oldukça basittir, fakat cold brew kahve yapımı biraz zaman alıcı ve emek gerektiriyor. Burada buzlu kahvenin farkıysa cold brew’e göre daha yüksek asidite oranına sahip olmasıdır.

Evde cold brew yapılabilir mi?

Cold brew kahvesi için internetten nasıl yapıldığını izlediğinizde, bayağı bir deney gibi bir işlemle karşılaşabilirsiniz. Bu sizin hevesinizi kırmasın, yine de evde yapmanın yolunu araştırın. İnternet üzerinden izlediğiniz, yapım aşamasında gereken materyalleri temin edebilir ve sizlerde evinizde cold brew yapabilirsiniz. Demleme sürecinde kullanılacak aletler; kavanoz yada French press olacaktır. Şimdiden kolay gelsin!

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir