Moda ve Kombin Önerileri

Çocuklarda Antibiyotik nasıl kullanılmalı

10.09.2020
12
Çocuklarda Antibiyotik nasıl kullanılmalı

İnsan sağlığı açısından önemli bir yer taşıyan antibiyotikler, uygun tedavilerle olumlu sonuçlar alınan bir yöntemdir. “Uygun tedavi” ifadesinin anlamı, antibiyotik kullanma kararının mutlaka doktor tarafından verilmesi gerektiğidir. Antibiyotiğin kullanılacağı ve kullanılmayacağı zamanlar olduğu için bunu aileler kendileri anlayamayabilir. Bu sebeple kendi kararları ile antibiyotik kullanımına başlanması oldukça yanlıştır.

Hangi durumlarda antibiyotik kullanmalı?

Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotiklere başlamadan, öncelikle ateş düşürücü-ağrı kesicilerle ve doğal yollardan destekle yani, bol sıvı ve c vitamini alıp istirahat ederek tedavi yöntemine gidilmelidir.

Eğer ağır ateş varsa ve bu ateş 3 günden uzun sürerek, hiçbir tedaviye yanıt vermiyorsa, enfeksiyonun nereden kaynaklandığının tetkikler ve muayenelerle ortaya çıkarılarak; gerek görülüyorsa, doktor kontrolünde antibiyotik dozu ve süresi ayarlanarak tedaviye başlanabilir.

Çocuklarda antibiyotiğin yan etkileri

Antibiyotik; çocuklarda doğduğu andan itibaren her yaşta kullanılabilir. Ancak yeni doğan döneminde bebeklerin böbreklerinin ve karaciğerinin tam gelişmemiş olması sebebiyle, genellikle hastane ve doktor gözetiminde damar yoluyla yapılması önerilmektedir. İleri yaşlarda ise antibiyotiğe özellikle uyku ve yemek saatleri dikkate alınarak başlanmalı ve atlamamaya özen göstermelidir. Ayrıca bu tedavideki en önemli noktalardan birisi de, çocuk iyileşse bile antibiyotiğin süresinin tamamlanması gerektiğidir. Aksi takdirde bu tedavi faydadan çok zarar verecektir. .

Çocuklarda antibiyotik kullanırken bazı yan etkiler görülebilmektedir. Antibiyotiğin tipine göre bu yan etkiler değişmekle birlikte ishal, kusma, karın ağrısı en sık görülenleridir. İshal ve kusma gibi rahatsızlıkların görülmesinin sebebi, kullanılan ilacın vücuttaki normal sağlıklı bakterilere de zarar vermesindendir. Eğer bu şikâyetler devam ederse, doktor kontrolünde doz ayarlaması yapılabilir, koruyucu ilave ilaç alınabilir veya başka bir antibiyotiğe geçilerek tedavi tamamlanabilir.

Bunların yanı sıra gereksiz yere çok fazla antibiyotik kullanan çocuklarda, ileri yaşlarda böbrek ve karaciğer hastalıklarının daha yüksek oranda görüldüğü gibi obeziteye de yol açabildiği bilinmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.