Anne ve Bebek

Çocukla iyi zaman geçirmenin 10 yolu

Günlük yaşam kargaşasında o kadar yorgun ve bitkin düşüyorsunuz ki akşam eve geldiğinizde Çocuğunuz ile yeterince vakit geçiremiyor musunuz? Bu durumdan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizler için bugünkü yazımızda bu özel soruna yer verdik.

1 – Çocuğunuz geçirdiğiniz süre önemli mi?

Çocukla geçen süreden daha çok ne şekilde geçirdiğiniz daha önemlidir. Bir gün boyunca çocuğunuz ile aynı ortamda bulunmuş olsanız bile duygusal bir bağ kuramadığınız sürece geçirdiğiniz bu sürenin hiçbir anlamı bulunmuyor. Duygusal bağ ile sağlıklı bir ilişkiyi oluşturmanız şart.

2- Anne ve baba ile vakit geçirmeli mi?

Her zaman bu şartı yerine getirmek pek mümkün olmasa bile en azından akşam yemeklerinde anne ve baba aynı masada bulunmalı. Bunu yerine getiremeyen ebeveynler ise akşamları 15 dakika çocuğu ile oyun oynanmalıdır. Uyku öncesi hikaye süresi anne ya da baba tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu özellikle 3 ila 6 yaş arası çocuklarda oldukça önemli bir durum olmaktadır.

3- Birlikte zaman geçirmek için neler yapılmalı?

Her zaman bu pek mümkün olmasa da çocuğa özel bir zaman dilimi mutlaka bulunmalı. Örneğin çocuğunuz ile günün en uygun vaktinde randevulaşmak oldukça önemlidir. Randevu saatine uyarak çocuğa verilen önem ortaya çıkmakta ve bu zaman dilimi içerisinde sadece çocuğa yoğunlaşma oldukça yararlı olacaktır.

4- Kaliteli zaman geçirmekten ne anlamalıyız?

Kaliteli zaman, her iki taraf içinde olumlu geçen ve duygusal anlamda kuvvetli bir bağın kurulduğu sürece verilen addır. Faydalı faaliyetler yapılarak zaman dolu dolu geçirilmektedir.

5- Çok yoğun çalışan anne baba çocuğuyla vakit geçiremiyorsa ne gibi sorunlar olur?

Tam olarak net bir patolojiden bahsetmek mümkün olmasa da psikolojik sıkıntı yaşanmasına zemin hazırlamaktadır. Anne yada babadan ayrı yaşayan çocuklarda disiplinsizlik, agresif ve hırçın bir davranış şekli beklenmektedir. Okul çağındaki çocuklarda derslere odaklanamama sorunları da bu nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

6- Çocukla anne baba niçin birlikte zaman geçirmeli?

Özellikle büyüme çağındaki çocukların hayata iyi hazırlanabilmeleri adına anne ve babaların birlikte zaman geçirmeleri oldukça önemlidir.

Anne ve babasını yanında gören çocuklar kendini değerli hissederek her daim mutlu bir yaşam sürmektedir. Çocukları ihmal etmek onlara yapılabilecek en büyük kötülüklerin başında gelmektedir.

7- Çocuğuyla birlikte zaman geçiremeyen anne, suçluluk duygusuyla nasıl baş edebilir?

Bunun üstesinden gelebilmek için birlikte zaman geçirip bir şeyler paylaşabilmektir. Bunu yapmak yerine çocuğu sürekli hediyelerle boğmak ise çocuğa yapılan en büyük haksızlıktır. Bu hata sayesinde çocuk duygusal iletişim doldurulamadığı yerin madde ile doldurulacağını zannetmesidir. Bu duruma her düştüğünde sürekli alışveriş yapma ve aşırı yemek gibi olumsuz durumlara yönelecektir.

8- Sürekli çocuğuyla birlikte olan anne mi, daha kısıtlı zamanda birlikte olan anne mi kaliteli vakit geçiriyordur?

Bazı anneler hem çalışır hem de çocuğu ile ilgilenebilir. Bazı anneler ise tam gün evdedir sürekli çocuğunun yanındadır çocuğa karşı olan anlayış şekli, doğru rehberlik yapabilme ve koşulsuz bir sevgiye sahip olmaktır.

9- Çocukla hangi yaşa kadar birlikte zaman geçirmek yararlı?

Bu durumda net bir yaş vermek yerine çocuğun duygusal gelişimine bakmak gerekmektedir. Özellikle gelişim dönemindeki arkadaş çevresi, okul başarısı aile ile geçen zamana göre değişkenlik göstermektedir.

10- Aileyle birlikte geçirilen zamanın çocuğa katkıları neler?

Çocukla geçen kaliteli zaman, onu iyi tanımanıza ve eksiksiz olarak analiz edebilmenize olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda doğru bir rehberlik eşliğinde çocuğunuzun istediğiniz kurallara uygun olarak büyümesini de sağlayabilirsiniz.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu