Çocuğunuzla İlgilenmenizi Gerektirecek 6 Durum

Çocuğunuzla İlgilenmenizi Gerektirecek 6 Durum
26 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

Çocuğunuzla İlgilenmenizi Gerektirecek 6 Durum

Çocuklarımız bizlerin bu dünyadaki en değerli varlıklarıdır. Hepimiz evlendikten sonra çocuk yapar ve sonrasında ise bütün hayatımızı çocuk/çocuklarımıza göre yönlendiririz. Hatta bazen sırf o gülsün diye yapmadığımız çocukluk, yapmadığımız komiklikler kalmaz.

Bazı zamanlar ise sırf çocuğumuz başka şehirde bir okulda okuyacak diye yaşadığımız şehri değiştiririz.

Hayatımızda bu kadar büyük yeri ve değeri olan çocuklarımıza her zaman sıcak ve sevgi dolu bir ortam sunmamız lazım. Anne ve babalar çocuklar için tüm dünyayı temsil eder yani anne baba birbirlerine ve çocuklarına nasıl davranıyorlarsa çocuklar da tüm dünyayı o şekilde algılarlar.

Çocuklarımız bizlerden her zaman ilgi beklerler. Biz de onlara bu ilgiyi her zaman göstermeliyiz. İşte çocuğunuzla ilgilenmemizi gerektirecek 6 durum.

Sarılma

Bebek veya çocuk gördüğümüz zaman hep onlara sarılmak isteriz. Bu bizim içimizden gelen bir histir. Çocuklarımız da aslında bizim onlara sarılmamızı isterler. Buna ihtiyaçları vardır. Biz de çocuklarımıza bol bol sarılırsak onlara onları sevdiğimizi ve şefkatimizi hissettiririz.

Çünkü bebek ve çocuklarımız ilgi isterler. Biz onlarla ne kadar çok ilgilenir onlara ne kadar çok dokunur, sarılırsak kendilerini güvende hissederler ve bu yüzden de rahat ve özgür bir şekilde hareket ederler. Ayrıca çocukların anne babalar tarafından sevgi ve şefkate maruz kalması onların insanlara da iyimser ve sevgi dolu bakmasını sağlar.

Bu yüzden siz kucağa alışmasın diyenleri duymayın çocuğunuzla bol bol sarılın onlara bol bol dokunun.

Güvenmek

Bebek ve çocukların anne babaya güvenmesi çok önemlidir. Özellikle ilk 18 ay araştırmalara göre anneye bağlanma dönemi olarak adlandırılıyor. Psikologlara göre eğer bebek annesine güveniyorsa bir ortamda annesi varken de yokken de rahat olacaktır. Bu da bebeğinizin özgür bir şekilde rahat edip etrafı keşfetmeye başlayacağını gösteriyor.

Eğer bebek annesine tam olarak Güvenemezse dikkatinin sürekli dağınık olduğu ve kapıdan veya dışarıdan gelen seslere sürekli kafasını çevirip baktığı gözlendi. Bu da ileride okula başladığı zamanlarda dikkat dağınıklığı hissetmesine ve etrafındaki insanlara güvenmemesine tedirginlik içinde yaşamasına sebep oluyor. O yüzden güven çok önemlidir.

Bu güvenin sağlanamama sebeplerinden birisi ise anne ve babaların çocuktan habersiz bir şekilde evden ayrılıp eve gelmesi. Bunun yerine çocuğa haber verin ona sarılın onu öpün ve ne zaman geleceğinizi söyleyin. Bebek sizi tam olarak anlamasa bile bu hareketiniz ona güven verecektir.

Düzenli Bir Hayat

Çocuğunuza beslenme, uyku, oyun vb. şeyleri gün içerisinde zamana yayarak ve bunları her gün rutine bağlayarak yapmanız bebeğinizin düzenli bir dönem geçirmesini sağlar.

Çocuğunuzun bu zamanda disipline alışması gelecek hayatında da kendi kararlarını verirken ve kendi hayatını şekillendirirken bunu disiplinli ve düzenli bir şekilde yaptığı gözlemlendi.

Bu yüzden yeni doğan bebeklerin bu dünyaya ait hiçbir fikri yoktur. Siz onunla ilgilenirken ve onu büyütürken davranışlarınız, disiplininiz, düzeniniz bebeğinize bir örnek teşkil eder ve onun da bu kavramlara aşina olmasını ve zamanla kendilerinin de bu özellikleri benimsemesini sağlar.

Sosyalleşmek

Bebekler küçüklüğünden itibaren öğrenmeye meraklıdır. Bu yüzden evdeki herkesin sesini hemen ayırt edebilirler. 2 yaşından sonra da bebeklerin toplu oyun ortamlarına girmesi gerekir.

Böylece hem hayatı daha iyi tanırlar hem eğlenir oyun oynarlar hem de yeni arkadaşlıklar kurarlar ve onlarla oyun oynarken kendi özelliklerini keşfederler.

Bu da onlara özgüven sağlar. Bu yüzden bebeklerin sosyalleşmesini sağlamak, onlara oyun ortamları sağlamak anne babaların görevlerinden birisidir.

Duygusal Uyarı

Çocukların duygularını anlamak ve onlarla muhabbet ederek onların yanında olmak anne babaların yapması gereken en önemli şeylerden birisidir. Normal hayatta başkalarının duygularını önemsemeyiz onlara tamam olsun geçer vs. şeklinde teselli etmeye çalışırız ancak onları anlamak için kendimizi zorlamayız.

Ancak bebeklerde böyle yapmak anne babanın yapması gereken en son şeylerden birisidir. Bebeklerle empati kurarak ve sohbet ederek onların duygularını paylaşmak, düştüklerinde veya ağladıklarında onlarla konuşarak bu acılarını gidemeye çalışmak anne babanın yapması gereken en önemli şeylerden birisidir.

Kendisine Değer Verildiğini Anlama

Bebekler her zaman ilgi beklerler. Bu yüzden de yalnız kaldıklarında veya ilgi beklediklerinde hemen ağlayarak dikkat çekmeye ve etraflarındaki insanların kendileriyle ilgilenmesini isterler.

Bebeklerin kendisini değerli hissetmesi ve bu yüzden anne babanın onunla ilgilenmesi hatta onunla bir büyük gibi ciddi ciddi konuşması bebeğe kendisini daha da değerli hissettirecektir.

Etiketler:

Çocuğunuzla İlgilenmenizi Gerektirecek 6 Durum Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. ankaralı dedi ki:

    Çocuğumla İlgilenmemi gerektirecek durumları belledim.

  2. Cici Kız dedi ki:

    Çocuğumuzla ilgileniyoruz ama sosyal medya her şeyi bozdu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git